Süt döktüler, yumurta attılar

banner37

Hayvan üreticilerinin pazartesi günü başlattığı eylem dün de devam etti. Araçlarıyla Lefkoşa trafiğini kilitleyen eylemciler, meclisten Tarım Bakanlığı önüne yürüdü. Akşam saatlerinde üreticiler, Tarım Bakanı’yla masaya oturdu ancak uzlaşı olmadığından “eyleme devam” kararı aldı

Süt döktüler, yumurta attılar
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin pazartesi günü başlattığı eylem dün de devam etti.

Sektördeki sıkıntılarına yönelik hükümete ilettikleri 6 maddelik taleplerinin karşılanmasının yanı sıra son yapılan zamlar ile 60 günlük süt bedellerinin ödenmediği gerekçesiyle eylem yapan üreticilerin öfkesi her geçen gün daha da büyüdü.

Cumhuriyet Meclisi önünde üç gündür sürdürdükleri eylemin şeklini değiştiren üreticiler, hükümete seslerini duyurabilmek için eylemin şeklini de değiştirdi.

Eylemlerini Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın önüne taşıyan üreticiler, ellerinde kalan sütleri bakanlık önüne döktü, hükümeti de istifaya çağırdı. Oldukça öfkeli olan üreticiler, yanlarında taşıdıkları yumurtaları da bakanlığa fırlattı.

Üreticiler, yaşadıkları mağduriyeti anlatmak için de “Hakkımızı istiyoruz” şeklinde sloganlar attı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise talepleri yerine getirilmezse, üreticilerin elinde kalan tüm sütlerin tankerler eşliğinde bakanlığa boşaltılacağını söyledi.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylem boyunca zaman zaman polis ile üreticiler arasındaki tansiyon da yükseldi.         

Mehter Marşı eşliğinde yürüdüler,  oturma eylemi yaptılar

Üreticiler, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde süt dökme eylemini gerçekleştirdikten sonra öğle saatlerine doğru Mehter Marşı eşliğinde yeniden meclise doğru hareket etti.

Girne Kapısı önünde duran üreticiler, burada oturma eylemi yapıp trafiği bir süreliğine kapattı.

Eylemcilerin yolu kapatması üzerine polisle karşı karşıya gelen öfkeli üreticileri Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları sakinleştirdi. Üreticiler eylemlerini yeniden meclis önüne taşıdı, meclis binasına da yumurta attı.

banner134
Öte yandan hayvan üreticilerinin yolları trafiğe kapatmasına öfkelenen bazı vatandaşlarsa korna çalarak eylemcileri protesto etti.

Uzlaşı sağlanamadı

Akşam saatlerine doğru Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’yla görüşmek için yeniden bakanlığa yürüyen üreticiler, uzlaşı için masaya oturdu, taleplerini bir kez daha aktardı.

Yaklaşık 1 saat süren görüşme sonrasında açıklama yapan Çavuşoğlu, eylemin sonuçlanması anlamında yaptıkları görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, toplantı sonucunu paylaşmak üzere Başbakan Ersan Saner ve Maliye Bakanı Dursun Oğuz ile toplantı yapacaklarını ve ortaya konulan talepleri hükümetle değerlendireceklerini ve sonucun en kısa sürede bildirileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Bugüne kadar hayvancının birçok sitemi olmuştur. Bu tartışmalar içerisinde her zaman hayvancıyı mutlu etmeyi hedefledik. Yine buradan mutlu ayrılmaları için elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız. Bizim için burada hayvancılığın geleceği çok önemlidir” dedi.

Naimoğulları: Eyleme devam edeceğiz

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise talepler noktasında elle tutulur herhangi bir çözüm noktasına ulaşılmadığını söyledi.

Naimoğulları, “Tarım Bakanı’nın hükümetle görüşmesi sonuçlanana kadar eylemimiz devam edecek. Ümit ederiz ki olumlu bir sonuç çıkar, daha önce de ilettim, bizim düşüncemiz eylem yapmak değil, derdimiz işimizin başına gitmektir ama işimizin başına gidersek ve batarsak burada kalıp eylemlerimize devam ederiz” dedi.

“Eylem yapmadan sorunlara çözüm bulmak için çok mücadele ettik son yapılan zamlarla artık sabredecek gücümüz kalmadı. Eylem çözüm bulunana kadar devam edecek çünkü zaten biz sonuna geldik ve bu bizim sonumuzdur, tepkiler büyüyecek” diyen Naimoğulları, “Bütün sivil toplum örgütleri de eylem açıklayacak. Onlarla birlikte çok daha büyük tepkiler doğacak. Bakanlar Kurulu derhal toplanıp üreticilere, üretici kesime destek vermeli. Biz görüşme yanlısıyız” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KIBRISLI VATANDAS
KIBRISLI VATANDAS - 3 hafta Önce

BE INSANLAR SUT URETIYORSANIZ BUNUN SATISINI KENDINIZ YAPMANIZ LAZIM. URETTIGINIZ SUTU DEVLET MI PAZARLASIN. NE YANI BURDA BIR YANLISLIK VARDIR.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75