Süt krizinde eylem kapıda

banner37

İç piyasanın daralması nedeniyle haftalardır hayvancının elinde kalan tonlarca süt yüzünden yaşanan kriz, büyüyor. Konuyu görüşmek üzere dün toplanan SÜTEK Yönetim Kurulu’nun almak istediği kararlar hayvancının tepkisine yol açtı. Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları toplantıyı terk ederek, eylem sinyalleri verdi

banner87
Süt krizinde eylem kapıda
banner90
banner8

- “SÜT FİYATINI DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR”… Naimoğulları, yönetim kurulunun süt borsasını yüzde 10’dan yüzde 29’a çıkarmaya çalıştığını belirterek, bu durumun hayvancının ayda 1 milyon TL zarara uğratılması anlamına geldiğini söyledi. Geçtiğimiz borsada da hayvancının zarara uğratıldığını kaydeden Naimoğulları, borsa fiyatı artırılarak 2,59 TL’ye üreticiden aldıkları sütün fiyatını 2,08 TL’ye çekmek istediklerini bildirdi

 “ÖDEME VADESİNİ UZATMAYA ÇALIŞIYORLAR”… Naimoğulları, SÜTEK Yönetim Kurulu’nun iç piyasayı 30 günde, dış piyasayı ise 60 günde ödediğini hatırlatarak, bu sürenin de 15 gün daha uzatılmak istendiğini anlattı.  Naimoğulları, 15 günlük süt bedelinin 20 milyon TL demek olduğunun altını çizerek, hayvancının ödemesi gereken çekler olduğunu ve bu çeklerin nasıl ödeneceğini, yemi hangi para ile alacağını sordu

Eniz ORAKCIOĞLU

   Koronavirüs sürecinde iç piyasanın daralmasıyla elde kalan tonlarca sütle ilgili yaşanan kriz, daha da büyüyor.

   Dün konuyla ilgili toplanan Süt Endüstrisi Kurumu’nun (SÜTEK Yönetim Kurulu) almak istediği kararlar, hayvancının tepkisine yol açtı.

   Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları toplantıyı terk ederek, eylem sinyalleri verdi.

   Naimoğulları, süt krizinin devam ettiğini, SÜTEK Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararların eylem sebebi olduğunu vurguladı.

   Yönetim kurulunun süt borsasını yüzde 10’dan yüzde 29’a çıkarmaya çalıştığını ifade eden Mustafa Naimoğulları, bu durumun hayvancının ayda 1 milyon TL zarara uğratılması anlamına geldiğini belirtti.

   Naimoğulları, SÜTEK Yönetim Kurulu’nun iç piyasayı 30 günde, dış piyasayı ise 60 günde ödediğini hatırlatarak, bu sürenin de 15 gün daha uzatılmak istendiğini söyledi.

  Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları, 15 günlük süt bedelinin 20 milyon TL demek olduğunun altını çizerek, hayvancının ödemesi gereken çekler olduğunu ve bu çeklerin nasıl ödeneceğini, yemi hangi para ile alacağını sordu.

   Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Gazetesi’ne süt alımları ile ilgili açıklamalarda bulunarak, günde en az 50 -60 ton sütün tankerlerde kaldığını söylemişti.

   Bunun yanında her gün 8-10 tanker sütün satılamayıp tankerlerde kaldığını vurgulayan Naimoğulları, Koop-Süt ambarlarında 1 milyon ambalajlı sütün biriktiğini de belirtmişti.

   Konu ile ilgili Tarım Bakanı Dursun Oğuz ise, 420-440 ton civarı olan süt üretiminin çok fazla olduğunu, iç pazarın dışında ihracat yapılan pazarların da daraldığını ifade ederek, çözüm için uğraştıklarını söylemişti.

SÜTEK: İmalata uygun olmayan

sütlerin alımı durduruldu

   Sütlerin alınmaması nedeni ile isyan eden üreticiler ise bireysel eylemler başlattı.  Tuzla köyünde yaşayan hayvan üreticilerinden biri, cadde ortasında süt banyosu yaptı.

   Hayvan üreticisi, SÜTEK’in, ürettiği sütleri almadığı gerekçesiyle köy meydanında süt banyosu yaparak, tepkisini ortaya koydu.

   Öte yandan Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK), süt fazlalığı nedeniyle üreticinin sütünün alınmadığına yönelik sosyal medyada yer alan iddianın gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

   SÜTEK’ten yapılan açıklamada, bir üreticinin köy meydanında sütlerini dökme eyleminin süt fazlalığından dolayı sütlerin alınmamasıyla ilgili olmadığı, kalite açısından imalata uygun olmayan sütlerin alımının durdurulduğu belirtildi.

   Açıklamada, özellikle son günlerde çiğ sütün pazarlanmasında yaşanan sıkıntıların, ülkede oluşan süt fazlalığı ve buna bağlı olarak sütlerin dökülme riski olduğu ifade edildi.

   Açıklamada, SÜTEK’in şu ana kadar süt dökmediği kaydedilerek, önceki gün sosyal medyaya yansıyan bir üreticinin sütlerinin alınmaması ve köy meydanında yapmış olduğu eylemin, süt fazlalığı dolayısıyla alınamayan sütlerin dökülmesi ile ilgili olmadığı ifade edildi.

   Açıklamada, küçükbaş hayvan sütlerinde mevsime bağlı olarak sıcaklığın arttığı haziran - temmuz aylarında, gebelik dönemlerinin de etkisiyle düşen laktoz oranının (toplumda tuzlanma diye adlandırılmaktadır), süt teknolojisinde önemli bir kalite etkeni olduğu ve her yıl bu aylarda yapılan kontrollerle imalata uygun olmayan küçükbaş sütlerinin alımının durdurulduğu belirtildi.

   Açıklamada “İmalatçının yaptığı üretim teknolojisine bağlı olarak bu şekildeki sütlerden kaliteli ürün elde etmede sıkıntı yaşanmaktadır. Konu, tamamen küçükbaş sütlerinde bu dönemde yaşanan kalite sorunudur.” ifadeleri kullanıldı.

“Süt borsasını yüzde 10’dan yüzde 29’a çıkarmak istiyorlar”

   Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, süt krizinin devam ettiğini söyleyerek, dün SÜTEK Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararların eylem sebebi olduğunu vurguladı.

   Naimoğulları, yönetim kurulunun süt borsasını yüzde 10’dan yüzde 29’a çıkarmaya çalıştığını söyleyerek, bu durumun hayvancının ayda 1 milyon TL zarara uğratılması demek olduğuna dikkat çekti.

“Vadeyi uzatmak istiyorlar”

   Naimoğulları, SÜTEK Yönetim Kurulu’nun iç piyasayı 30 günde, dış piyasayı ise 60 günde ödediğini hatırlatarak, bu sürenin de 15 gün daha uzatılmak istendiğini söyledi.

   Naimoğulları, 15 günlük süt bedelinin 20 milyon TL demek olduğunun altını çizerek, hayvancının ödemesi gereken çekler olduğunu ve bu çeklerin nasıl ödeneceğini, yemi hangi para ile alacağını sorguladı.

Naimoğulları toplantıyı terk etti

   SÜTEK Yönetim Kurulu toplantısında alınmaya çalışılan kararlara tepki göstererek toplantıyı terk eden Naimoğulları, bu kararların kabul edilemez olduğunu ve Hayvancılar Birliği Yönetim Kurulu’nu toplayarak başlıkları değerlendireceklerini, gerekirse eyleme gidebileceklerini kaydetti.

   Naimoğulları, “toplantıyı eyleme gideceğim diye terk ettikten sonra SÜTEK yetkilileri bakanlıkla görüşmeye gitti” şeklinde konuştu.

“11 tanker 150 ton süt bekliyor”

   Geçtiğimiz borsada da hayvancının zarara uğratıldığını kaydeden Naimoğulları, borsa fiyatı artırılarak 2,59 TL’ye üreticiden aldıkları sütün fiyatını 2,08 TL’ye çekmek istediklerini anlattı.

   Naimoğulları, bu yapılanların hepsinin imalatçıyı desteklemek için olduğunu söyleyerek, “İmalatçıya krediyi hayvancı mı verecek?” diye sordu.

   Mustafa Naimoğulları, 11 tanker yani 150 ton sütün şu anda tankerlerde bekletildiğini belirterek, kararları hayvancının kabul etmemesi halinde sütün alınmayacağı tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75