Süt üretimi yüzde 20 azaldı

banner37

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğulları ve SÜİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başlar, bu yıl azalan süt miktarının yüzde ondan daha fazla olduğunu açıkladı:

Süt üretimi yüzde 20 azaldı
banner90

“HÜKÜMET POLİTİKASI GELİŞMELİ”... Geçtiğimiz yıllarda ortalama olarak süt üretim miktarında yılda yüzde dört oranında artış olduğunu, ancak bu yıl üretilen süt miktarının azaldığını, bunun da devletin açıkladığı gibi yüzde 10 değil, yüzde 17 ile 20 arasında bir oran olduğunu belirten Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ile SÜİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başlar, hükümetin bu konudaki politikasının yetersiz olduğu ve politikanın geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Erol KANLIADA

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile Süt İmalatçıları Birliği (SÜİB), ülkede üretilen süt miktarının bu yıl yüzde 17 ile 20 oranında düştüğünü açıkladı.

Geçtiğimiz yıllarda ortalama olarak süt üretim miktarının yılda yüzde 4 oranında arttığını belirten Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ile SÜİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başlar, bu yıl süt üretiminin düştüğünü doğruladı ancak bunun devletin açıkladığı yüzde 10 oranında değil, yüzde 17 ile yüzde 20 arasında bir oran olduğunu vurguladı.

Bir yandan ülkede süt ihtiyacı artarken üretimin düşmesi nedeniyle süt fiyatlarının yükseldiğine dikkat çeken Naimoğulları ve Başlar, bunun nedeninin de devletin izlediği yanlış politikalar olduğunu savundu.

SÜİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başlar ayrıca, hayvancıların, bakanlık tarafından yeterince desteklenmediğine dikkat çekerek, bunun etkilerinin de kendilerine yansıyan bir durum olduğunu söyledi ve bir an önce buna çare bulunması gerektiğini belirtti.

Naimoğulları: Uygulanan yanlış

politikalar bizi bu hale getirdi

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bu yıl azalan süt miktarının yüzde 17-20 arasında olduğunu belirtirken, yüzde 10 olarak açıklanan azalma rakamının doğru olmadığına dikkat çekti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile hükümetin yanlış uyguladığı politikaların bu duruma sebebiyet verdiğini vurgulayan Naimoğulları, hükümetin süt pazarından korktuğunu ve sadece iç piyasaya yetecek kadar süt üretmek istediklerini söyledi.

Naimoğulları, kuraklıkla birlikte akaryakıt, elektrik ve arpa fiyatlarına yapılan zammın da önemli bir rol oynadığını, Dünya borsalarında 90 kuruşa satılan arpanın, ülkemizde 1 lira 65 kuruştan satıldığının altını çizdi.

Hükümetin gereken desteği artık vermesi gerektiğini belirten Naimoğulları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın yanlış politikalar yürütmekten vazgeçmesinin önemli olduğunu söyledi.

Naimoğulları, üretilen ürünlerin çeşitlendirilmesi ve arttırılması gerektiğine de dikkat çekti.

Başlar: Hayvancı yeteri

kadar desteklenmiyor

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başlar, süt üretiminde yüzde 17-20 civarında azalma olduğunu üzüntüyle öğrendiklerini belirtti.

Başlar, hayvancıların, hükümet yetkilileri tarafından yeteri kadar desteklenmediğini, hayvancıların desteklenmemesinin sonucunda bunların yaşandığını ve üretici olarak kendilerinin de bu durumdan etkilendiğini söyledi.

1 kilo-2 ton arasındaki süt üretimine hükümetin yüzde 0,45 oranında destek verdiğini belirten Başlar, bu oranın rakamlar arttıkça destek oranının azaldığını ve bu durumun iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Başlar, 2-4 ton arası süt üretimine hükümet desteğinin yüzde 0,20, 4-6 ton süt üretimine ise yüzde 0,10 olduğunu bildirdi.

Başlar sözlerine şöyle devam etti:

“Ekonomik kriz, döviz krizi, artan yem fiyatları ve kuraklık gibi sorunlar baş gösterse de asıl sorun hayvancıların yeterince desteklenmemesidir. Biz de imalatçılar olarak bu durumlardan etkileniyoruz fakat bizim etkilendiğimizin kat kat fazlası hayvancıları etkiliyor. Bu yüzden hayvancılara yapılan destek artmalı ve hükümetin bu konudaki politikası geliştirilmeli.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108