Süt ve süt ürünleri heba olmamalı

banner37

Ülkenin önemli ihraç ürünlerinden olan hellim üretiminde kullanılan küçükbaş hayvan sütü üretimi, geçtiğimiz yıla oranla düştü ancak inek sütüyle birlikte düşünüldüğünde toplam süt üretimi arttı. SÜİB Başkanı Mustafa Başlar, pazarın daraldığına işaret ederek, sektörün devamlılığı için önlemlerin sürmesini istedi FONUN DEVAM ETMESİ GEREKİR… SÜİB Başkanı Mustafa Başlar, daralan iç piyasada pazarın devamlılığının sağlanması, süt ve ürünlerinin heba edilmemesi için alınan ekonomik tedbirlerin devam etmesi gerektiğini söyledi. Başlar, ithal ürünlerde kilogram başına 4 TL olan fonun devamlılığının da gerektiğini ifade ederek, “Fonu tamamen kaldırmak çözüm değil” dedi

Süt ve süt ürünleri heba olmamalı
banner90
banner99

Funda ÖZSAKINÇ

Ülkenin önemli ihraç ürünlerinden olan hellim üretiminde kullanılan küçükbaş hayvan sütü üretimi, geçtiğimiz yıla oranla düştü ancak inek sütüyle birlikte düşünüldüğünde toplam süt üretimi arttı.

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği’nden (SÜİB) alınan bilgiye göre, 2020’nin ilk 9 ayında, koyun-keçi sütü üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında azaldı. Ancak inek sütüyle birlikte değerlendirildiğinde süt üretimi toplamda yüzde 4 artış gösterdi.

SÜİB Başkanı Mustafa Başlar, daralan iç piyasada pazarın devamlılığının sağlanması, süt ve ürünlerinin heba edilmemesi için alınan ekonomik tedbirlerin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Başlar, uzun yıllardır iyi bir noktaya getirilen tarımsal sanayinin, hayvancılık ve süt üretim sektörünün devam etmesinin sağlanmasına yönelik ihracatta uygulanan düzenlemenin sürmesini de istedi.

“Aynı zamanda iç piyasada pazarın devamlılığı için ithal ürünlerde kilogram başına 4 TL olan fonun devamlılığı da gerekir” diyen Başkan Başlar, “Fonu tamamen kaldırmak çözüm değil. İç piyasada zaten bir rekabet var. Doğal olarak da düşüş var. Devlet eğer şu an süte zam yapmaz ve hayvancıyı desteklerse, iç piyasada rahatlama yaşanır” şeklinde konuştu.

Yıllara göre süt ihracatı:

Başkan Mustafa Başlar, 2016 yılında 139 milyon 778 bin 490 litre inek sütü, 5 milyon 177 bin litre keçi ve koyun sütü olmak üzere toplam 144 milyon 955 bin 490 litre sütün ihraç edildiğini söyledi.

2017 yılında 152 milyon 549 bin 833 litre inek sütü, 5 milyon 362 bin 439 litre keçi ve koyun sütü olduğunu ifade eden Başlar, toplamda 157 milyon 912 bin 679 litre sütün ihraç edildiğini kaydetti.

Başkan Başlar, 2018 yılında 158 milyon 934 bin 240 litre inek sütü, 5 milyon 309 bin 439 litre keçi ve koyun sütünün ihraç edildiğine dikkat çekerek, toplamda ihraç edilen süt miktarının 164 milyon 243 bin 679 litre olduğunu belirtti.

2019 yılında 139 milyon 404 bin 272 litre inek sütü, 4 milyon 911 bin 834 litre koyun ve keçi sütünün ihraç edildiğini bildiren Başlar, “Toplamda 144 milyon 316 bin 106 litre süt ihraç edilmiştir” dedi.

banner134
Başlar, bunlara ek olarak 2020 yılının ilk 9 aylık zaman diliminde süt ve süt ürünleri pazarında, toplamda 7 milyon 903 bin 248 kg ihracat yapıldığını ve yapılan ihracatın önceki yıllara göre düşük kaldığını belirtti.

“Bizim pazarımız sadece

Türkiye ve Ortadoğu ülkeleridir”

“Bizim pazarımız sadece Türkiye ve Ortadoğu ülkeleridir” diyen Başkan Başlar, Güney Kıbrıs’ın ürünlerini Avrupa’ya çok rahat ve hiçbir ambargoya takılmadan gönderebildiğini, bizim gönderebilmemiz için de hellimimizin tescillenmesi gerektiğine dikkati çekti.

Avrupa Birliği hibe projelerinde ülkemize yeni paketler açılacağının söylendiğini ifade eden Başlar, AB için Yeşil Hat Tüzüğü’nden yararlanıp ihracat yapma söylemlerinin 15 yıldır konuşulduğunu ama güneyin buna samimi bakmadığını aktardı.

Üreticinin ve imalatçının 2 aydır sıkıntılı günler geçirdiğini vurgulayan Mustafa Başlar, iç ve dış piyasada alım gücünün düştüğünü ve pazar alanlarının kısıtlandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Koronavirüsten dolayı Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye piyasaları da daraldı. Fiyat politikasından dolayı zaman zaman bizden, Japonya ve Amerika’ya belli miktarlarda süt ürünleri gidiyor. Onun dışında yenilik yoktur. Dünyada yaşanan Koronavirüs ve pazar kıtlığı dolayısıyla kar amacı gütmeden imalatçılar ve devlet süt kurumu desteğiyle ihracatımız arttı. Tüm bunlar çok büyük fedakarlıklar ile olmuştur. Kendi üreticimize anlatmakta zorluk çekiyoruz” . 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75