Süt ve süt ürünlerine zam yolda

banner37

Çiğ süte yapılan 30 kuruşluk zammı hayvan üreticileri “yetersiz”, Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği ise “gereksiz” buldu… Ancak süt fiyatındaki bu artışın piyasaya da yansıyacağı kesin

Süt ve süt ürünlerine zam yolda

ZAM, TARAFLARI MEMNUN ETMEDİ… SÜTEK’in çiğ süte yaptığı 30 kuruşluk zam, tarafları memnun etmedi. Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Naimoğulları, daha fazla zam beklediklerini ifade ederek bankaya ödenemeyen faiz borçlarının üreticiyi zorladığına dikkat çekti. Naimoğulları, Tarım Bakanlığı’nın yeni fiyatlar belirleyeceğini kaydetti. SÜİB Başkanı Mustafa Başlar ise, imalatçının sıkıntılı günler geçirdiği, uygulanan politikanın yanlış olduğunu savundu. Başlar, süte yapılan zammın süt ve süt ürünlerine de yansıyacağını vurgulayarak, kendi hesaplarına göre bu zammın “haksız” olduğunu, ilgili bakanlıkla görüşüleceğini söyledi.

Doğan SAMER

   Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK) Yönetim Kurulu, çiğ süte 30 kuruşluk zam yaptı.

   Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, zammı “yetersiz” bulduklarını belirtirken; Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB) Başkanı Mustafa Başlar, bu artışı “gereksiz” diye nitelendirdi.

   Başlar, zammın yakın zamanda piyasaya da yansıyacağını açıkladı.

Naimoğulları: Hayvancının talebi daha fazlaydı

   Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, süte yapılan zammın az olduğunu belirterek “Bizim talebimiz daha fazlaydı” dedi.

   KIBRIS’a konuşan Naimoğulları, zammın hayvancıları tatmin etmediğini ifade ederek sütün maliyet fiyatının 2.95 TL olduğunu, bu nedenle daha fazla zam miktarı beklediklerini belirtti. Naimoğulları, 30 kuruşluk zammın kendileri için bir çözüm olmadığını dile getirdi.

   Bankaya ödenemeyen faiz borçlarının hayvancıları zorladığına dikkat çeken Naimoğulları, Tarım Bakanlığı’yla görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Naimoğulları, Tarım Bakanlığı’nın halka fazla yüklenmemek için az zam miktarı uyguladığını belirterek bakanlığın yeni fiyatlar belirleyeceğini kaydetti.

Başlar: Haksız bir zam

   Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SÜİB) Başkanı Mustafa Başlar, imalatçının sıkıntılı günler geçirdiği bu zamanlarda uygulanan politikanın yanlış olduğunu savundu.

   KIBRIS’a konuşan Başlar, süte yapılan zammın süt ve süt ürünlerini etkileyeceğini vurgulayarak, kendi yaptıkları hesaba göre bunun haksız bir zam olduğu görüşünü belirtti.

   Başlar, yetkililerle görüşerek sorunu anlatacaklarını ve çözüm arayacaklarını söyledi.

   Hayvan üreticilerinin sürekli zam istemesini “yalancı çoban” fıkrasına benzeten Başlar, bu işin devlet politikası şeklinde değerlendirilmesini istedi. Başlar, imalatçının sıkıntılı günler geçirdiğini yineleyerek bir zamanlar hellimle peynirin aynı fiyatta olduğunu şimdi ise hem dolar kurundaki dengesizliği hem de Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın izlediği yol yüzünden fahiş rakamlarla üretilip, satıldığını söyledi.

   Başlar, turizm sezonunun da açılmasıyla işlerin arttığına işaret ederek zammın getirisi ve götürüsünün iyi hesaplanması gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108