Sütte aflatoksin riski yeniden ortaya çıktı

banner37

SÜTEK, hayvan yemlerinin iyi korunmaması sonucunda yemde ve sütte aflatoksin kalıntı riskinin arttığını açıkladı; Hayvancılık Dairesi de “sıkı takipteyiz” dedi

banner87
Sütte aflatoksin riski yeniden ortaya çıktı
banner90
banner99

Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK), yemde ve sütte aflatoksin kalıntı riski konusunda uyarı yayınladı.      Hayvancılık Dairesi, hayvan ve insanlarda ciddi rahatsızlıklara yok açabilen, bazı küfler tarafından üretilen aflatoksinle mücadelede, yem ve hammaddelerin depolama yöntemlerine dikkat edilmesi tavsiyesinde bulundu.

SÜTEK: Hayvan yemlerinin iyi korunmaması sonucu oluyor

SÜTEK’ten yapılan açıklamada “Kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde, gerek yağışların gerekse havadaki nem oranının artmasıyla birlikte, hayvan yemlerinin iyi korunmaması sonucunda yemde ve sütte aflatoksin kalıntı riski artmaktadır” denildi.

   SÜTEK’in gıda güvenliğini sağlamak için, aflatoksin M1 taramalarını sürdürdüğü kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
   “Sütte aflatoksin M1 kalıntı miktarı ‘0.050 μg/kg (50 ppt)’ limitini aşmış sütler, imha edilmekte ve üreticilerimizi ekonomik zararlara uğratmaktadır. Dolayısı ile tüm üreticilerimizin aflatoksin M1'den korunmak için hayvan yemlerinin depolama koşullarına azami titizlik göstermesi gerekmektedir”.

banner134
Hayvancılık Dairesi: Sıkı takipteyiz

Hayvancılık Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde depolardan alınan numunelerde aflatoksinin düzeyinin normal seyrettiği, yem hammaddelerinin uygun koşullarda muhafaza edilmesiyle ve de uzun süreli depolamadan kaçınarak aflatoksin ile mücadelede daha olumlu sonuçlar alınabileceği kaydedildi.

Bu dönemde koşulların aflatoksin oluşumu için uygun olması nedeniyle, rasyonlarda özellikle mısır kullanımında belli bir limitin altında olması ve mutlaka toksin bağlayıcı kullanılması, hammadde depolama yerlerinin ise nemden arî olması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, ülkeye giren tüm yem ve yem hammaddeleri için analiz sertifikası istendiği, özellikle aflatoksin analizinin ülkede de yapıldığı ve uygun bulunduğu takdirde yem ve yem hammaddelerinin ülkeye girişine izin verildiği belirtildi.

Müdürlüğün, yem fabrikalarından ve yem hammadde tedarikçilerinden de rutin olarak numune aldırıp analiz ettirdiği ifade edildi.

Aflatoksinin riskinin daha çok olduğu bu dönemde SÜTEK’le istişare içerisinde daha sıkı izleme yapıldığı da bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75