Suyun azalması endişe yarattı

banner37

Türkiye’den gelen suyun biriktiği Geçitköy Barajı’ndaki su seviyesinde meydana gelen gözle görülür düşüş ve su pompalanmasında sıkıntı yaşandığı iddiaları, vatandaşları tedirgin etti

Suyun azalması  endişe yarattı

Ali ÇATAL

   Geçitköy Barajı’nın su seviyesinde yaşanan ciddi azalma, sık yaşanan su kesintileri ve vatandaşlardan gelen “Su tazyikinde düşüş var” iddiaları, Türkiye’den gelen suyla ilgili sıkıntı yaşandığı endişelerine yol açtı.

   Bu durum, Türkiye’deki Devlet Su İşleri (DSİ) menşeli suyun yurda gelişinde ‘bazı’ sıkıntılar olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ve Su İşleri Dairesi Müdürü Nazife Yılmaz, söz konusu iddiaları yalanlarken, barajdaki seviye düşüklüğünün ‘kontrollü su boşaltılmasından’ kaynaklandığını savundu.

   DSİ’den gelen su konusunda hiçbir sıkıntının olmadığını savunan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, “Geçitköy Barajı’nın kapasitesi 26,5 milyon metreküptür. Ülkemizde yoğun yağışların yaşandığı dönemde su seviyesi, taşkın riskine karşı önlem amaçlı bilinçli düşürüldü. Baraj, yüzde 98 doluluk kapasitesine sahipti” diyerek, suyun ‘taşkın riskine karşı’ ve kontrollü şekilde boşaltıldığını savundu.

   Bakanlık yetkilileri, “Ayrıca geçtiğimiz hafta, Güzelyurt ve Mesarya Ovası Sulama İletim Yapıları tarımsal su işi kapsamında Geçitköy Pompa İstasyonu’nda çalışmalar yapılırken, su kontrollü olarak barajdan boşaltıldı ve seviye de zaten bu nedenle düştü. Türkiye’den gelen su konusunda ise herhangi bir kesinti söz konusu değil” ifadelerini kullanırken; bazı basın organlarında ve halk arasında tartışılan bu yöndeki iddiaları tekzip etti.

Yılmaz: Su bilerek boşaltıldı

   Su İşleri Dairesi Müdiresi Nazife Yılmaz, yerleşim birimlerine su pompalanmasında hiçbir sıkıntının yaşanmadığını iddia ederken; “Bildiğiniz üzere nisan periyodunda bir ‘su kesintisi’ uyarısı yapmıştık. Bunun nedeni, yoğun yağışların neden olduğu doluluk ve bakım nedeniyle barajdaki suyun boşaltılmasıydı. Türkiye’den su verilmesinde bir sıkıntı olmadığı gibi barajımız halen yüzde 88’lik bir doluluğa sahip” sözleriyle, ‘DSİ kaynaklı bazı sıkıntılar yaşandığı’ iddiasını yalandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2019, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108