Taban fiyat düştü, binalar satıldı

banner37

Açık artırma usulü ile üçüncü kez satışa çıkarılan Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) Genel Müdürlük ve yönetim binalarının, tabanı fiyatı 5 milyon sterlinden 3 milyon 678 bin sterline çekilince satışı gerçekleşti

Taban fiyat düştü, binalar satıldı
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Tasfiye halindeki Kıbrıs Türk Havayolları (KTHY) Genel Müdürlük ve yönetim binaları açık artırma usulü ile dün 3 milyon 678 bin sterline Maliye Bakanlığı’na satıldı.

Maliye Bakanlığı yasa gereği olarak dün söz konusu paranın yüzde 10’u olan 367 bin 800 sterlinlik kısmını Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi’ne ödedi. Paranın geri kalan kısmının ise 15 gün içerisinde ödenmesi gerekiyor.

Satıştan elde edilen gelirin 2 milyon 750 bin TL’lik kısmı Kıbrıs Vakıflar Bankası’ndaki ipoteğin kaldırılması için, geri kalan kısmı ise mahkeme kararı doğrultusunda mağdur olan KTHY personelinin tazminatının ödenmesi için kullanılacak.

Ayrıca Maliye Bakanlığı tarafından satın alınan binaların da devlet kurumu olarak kullanılması planlanıyor.

 

Üç kez açık artırmaya çıkıldı...

Söz konusu binaların satılması için üç kez ihaleye çıkıldı. İlk ihalede belirlenen 5 milyon sterlinlik taban fiyat, ikinci ihalede 4 milyon 750 bin sterlin ve üçüncü ve son ihalede de 3 milyon 678 bin sterline çekildi.

İlk iki ihalede KTHY binalarına talip çıkmadı.

 

Mağdurlar endişeli...

KTHY’nin iflas etmesiyle ciddi bir mağduriyet yaşayan şirket çalışanları binaların satışından kazanılan paranın yanlış bir şekilde değerlendirilebileceğinden endişe ediyor.

Mağdurlara göre; bu para ile önce ipoteğin kalkması için Vakıflar Bankası’na olan borç ödenmeli, ardından mahkeme emri gereği çalışanlara tazminatları ödenmeli ve kalan para da bankaya yatırılarak faiziyle emekli olan ve olacak olan mağdurların yatırımları yapılmalı.

 

Denktaş: Bina ihtiyacı olan daireler için kullanılacak

Maliye Bakanı Serdar Denktaş Maliye Bakanlığı’nın aldığı KTHY binasının, bina ihtiyacı duyulan devlet daireleri için kullanılacağını açıkladı.

Gençlik ve Spor Dairesi’nin bulunduğu binanın kirada olduğunu, Piyangolar Dairesi’nin binaya ihtiyacı olduğunu ve Araç Kayıt Dairesi’nde de binaya ihtiyat duyulduğunu kaydeden Denktaş, bu binanın bu devlet daireleri için de kullanılabileceğini ifade etti.

Denktaş, gerekli değerlendirmeyi yapacaklarını söyledi.

 

“Kendi havayolu şirketimizi kuracağız”

Mahkemenin belirlediği bedel üzerinden binayı dün devraldıklarını ve bu bedelin yüzde 10’unun ödendiğini kaydetti.

Geri kalanının ise 15 gün içerisinde ödeneceğini belirten Denktaş, “gönül isterdi ki hava yollarımızı kurmuş olalım. Şu an olmadı. Bunun için daha süre var” dedi.

 

 “Mahkeme kararı doğrultusunda ödeme yapılacak”

Binanın satışından elde edilen gelirin mahkeme kararı doğrultunda kullanılacağını ifade eden Denktaş, öncelikle ipoteğin kalkması için Vakıflar Bankası’na ödeme yapılacağını belirtti.

banner134
Denktaş Vakıflar Bankası’na yapılan ödemenin ardından da çalışanların alacaklarının ödeneceğini anlattı.

 

Atakan: 3 milyon 678 bin sterline satıldı

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, tasfiye halindeki KTHY binası için üçüncü kez ihaleye çıkıldığını ve dün yapılan ihaleye de tek katılan olan Maliye Bakanlığı’nın 3 milyon 678 bin sterlinle ihaleyi kazandığını açıkladı.

Bakanlar Kurulu’nun binanın alınması için yetkiyi Maliye Bakanlığı’na verdiğini kaydeden Atakan, ancak bakanlığın önceki ihalelere katılmadığını söyledi.

Atakan, Maliye Bakanlığı’nın daha önceki ihalelere katılmamasının nedenini “fiyatın düşmesini beklemek” olarak düşündüğünü belirtti ve bir önceki ihalede belirlenen taban fiyatın 4 milyon 750 bin sterlin olduğunu ifade etti.

 

“KTHY’den kalan son hatıra”

KTHY binasının Kıbrıs Türk Hava Yolları’ndan kalan son hatıra olduğunu söyleyen Atakan, bu binanın devlet kurumu olarak kullanılmasının en doğrusu olacağını kaydetti.

Atakan, binanın satışı sırasında orada olduğunu ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın da bu binayı devlet kurumu olarak kullanacaklarını açıkladığını anlattı.

 

“Yüzde 10 ödendi, gerisi 15 gün içinde ödenecek”

Atakan, binanın satışının gerçekleşmesinin ardından Maliye Bakanlığı’nın paranın yüzde 10’u olan 367 bin 800 sterlini ödediğini ve geri kalan 3 milyon 310 bin 200 sterlinlik kısmını da 15 gün içerisinde ödeyeceğini anlattı.

Bu ödemelerin tümü yapıldığında binanın satılmış olacağını kaydeden Atakan, ödemelerde de bir sorun yaşanacağını düşünmediğini söyledi.

 

“Öncelikle Vakıflar Bankası’na olan borç ödenecek”

Atakan, şu anki kurla 23 milyon 51 bin 865 TL’ye denk gelen bu paranın içinden 2 milyon 750 bin TL’sinin Vakıflar Bankası’na olan borca ödeneceğini belirtti.

Geri kalan 20 milyon 301 bin 865 TL’nin içinden de yasalar doğrultusunda mahkemenin çalışanların alacakları olarak belirlemiş olduğu 15 milyon 500 bin TL’lik tazminatın ödeneceğini ifade etti.

Buran Atakan, KTHY mağdurlarının mahkeme tarafından tescil edilecek alacaklarının şuana kadar sadece yüzde 30’unu aldığını söyledi.

 

“Kalan para faize yatırılıp, emekliler için kullanılmalı”

Atakan, hükümet yetkililerine de çağrı bulunarak kalan paranın faize yatırılması ve bu faizden de emekli olan ya da olacak olan KTHY mağdurlarının daha da fazla mağduriyet yaşamaması için kullanılması gerektiğini kaydetti.

Aksi takdirde bu satışında mağdurlar için bir çözüm olmayacağını belirten Atakan, “KTHY’nin var olduğu son 18 ayda boyunca bizden ihtiyat sandığı yatırımı için para kesildi ama bu para yatırılmadı. Bu para ile uçuşların durmaması için uçuş kiraları ödendi. İhtiyat Sandığı bizim geleceğimizdir. Bu paranın bunun için kullanılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Hükümete ilettim”

Paranın kalan kısmının faize yatırılıp, emekliye ayrılanların yatırımları için kullanılması yönündeki önerisini Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit’e ilettiğini kaydeden Atakan, bunun bir nebze olsun KTHY mağdurlarının yarasına merhem olacağını anlattı.

Atakan, “ümit ediyorum ki KTHY mağdurları sabırlarının selametine çıkar ve bu dosyada artık kapatılır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 10:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75