'Tabular yıkılana kadar kota konsun'

banner37

“Kadın evinde oturur, çalışmaz” yönündeki ön yargıları yıkarak iş yaşamına adım atan kadınlar, hemcinslerinin çalışma, sosyal ve siyasal hayatta daha aktif bir şekilde yer almasını istiyor

'Tabular yıkılana kadar kota konsun'
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Her ne kadar geçmişe oranla kadınlar; sosyal, ticari ve siyasi hayat içinde daha aktif rol alsa da, kadına karşı olan tabular toplumda tam anlamıyla yıkılmadı.

Hâlâ "elinin hamuruyla erkek işine karşıma", "kadın dediğin evinde oturur" mantığıyla kadınların iş dünyasında, sosyal yaşamda ve siyasette aktif olmasına karşı çıkanlar var.

Ancak tüm bu önyargılara rağmen kadınlar hem evinde, hem işinde, hem de sosyal hayatında büyük bir mücadele vererek başarının peşinden koşmaktan vazgeçmiyor.

Yine de tüm mücadeleye rağmen ne iş dünyasındaki yönetici pozisyonlarında, ne de siyasette yeterli oranda yer almıyor.

Ülkenin yasama organı olan Cumhuriyet Meclisi'nde bile 50 vekilden sadece 4'ü kadın. KIBRIS Gazetesi'ne konuşan kadınlar, ülkede çalışan kadın olmanın zorluklarını ve toplumdan beklentilerini anlattı.

Çalışan kadınlar ne dedi?

banner134
Sevil Altınkalbli:

17 yıldır çalışıyorum. Şu anda eşimle birlikte kahvehane işletiyorum. Ayrıca bulgur köftesi, tavuklu köfte yapıp satıyorum. Belediye Çarşısı'nın belli bir müşteri potansiyeli olmadığı için, sipariş üzerine çalışıyorum. Bence kadın istedikten sonra çalışabilir ve önünde hiç bir engel tanımaz. Ancak bazı kadınlar tembel davranıyor ve çalışmak istemiyor. Bence kadın istedikten sonra çalışmasına engel yok.

Gülden Ceylan:

25 yıldır iş hayatı içindeyim. Kadının çalışması özgüven kazanması açısından çok önemlidir. Kadının kimsenin eline muhtaç olmaması gerekiyor. Kazanç sağlaması bir kadını daha özgür kılar. Ülkede birçok anlamda eksiklik var ve bu kadın hakları için de geçerlidir. Bu da yasalar olmasına rağmen yasalar içerisindeki boşluklardan oluşuyor.

Naciye Arsel:

6 yaşından beridir iş hayatı içindeyim. Çalışmak bana çok şey kazandırdı. İnsanları tanıdım. Kadınlar çalıştığı zaman kendini daha güçlü hisseder. Çalışmak kadına hem maddi hem de manevi anlamda güç kazandırır. Çalışan bir kadın dışarıda olduğu için kendine bakmak zorundadır. Bu olayın manevi yönüdür. Maddi yönü ise çalışıp para kazandığı için kendini güçlü hissetmesidir. Biz burada belediyenin paylaşım mutfağında durumu iyi olmayan insanlara yemek yapıyoruz. Mutfağımız tamamen bağışlarla ayakta duran bir mutfaktır. Herkes gönlünden koptuğu kadar bize yardım edebilir ve biz de burada pişen yemeği ihtiyacı olanlara dağıtıyoruz. Ayrıca GSM operatörlerinden de 1958'e SMS göndererek katkıda bulunabilirler.

Şadan Karşılı:

Uzun bir süredir iş hayatı işindeyim. 18 yaşında mezun oldum. Ardından Tarım Dairesi'nde çalışmaya başladım. 2000 yılında emekli oldum. Yaklaşık 8 yıldan beridir de Büyük Han'da kendi dükkanımda çalışıyorum. Kadınların kendi ayakları üzerinde durması özgüvenleri açısından çok önemli. Kadının kimseye muhtaç olmaması gerekiyor. Özellikle de eşlerine. Bana göre kadınlar için yapılması gereken şey kadın kotalarının artırılmasıdır. Buna karşı çıkanlar da var. Ancak toplumda bir bilinç oluşana kadar bu kotalar konulmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75