banner6

Taçoy: Akaryakıt için uluslararası ihaleye çıkılacak

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Erçin Şahmaran'ın hazırladığı ve Kıbrıs TV de yayınlanan "Objektif" isimli programa konuk oldu. Taçoy, akaryakıt için uluslararası bir ihaleye çıkılacağını ifade etti.

Taçoy: Akaryakıt için uluslararası ihaleye çıkılacak
banner151 banner143

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Erçin Şahmaran'ın hazırladığı ve Kıbrıs TV de yayınlanan "Objektif" isimli programa katıldı ve gündemi değerlendirdi.

Hasan Taçoy, son günlerde yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili yaşanan sorunlardan dolayı hükümet adına, halktan özür diledi.

“AKARYAKIT İÇİN ULUSLARARASI İHALEYE ÇIKILACAK”

"Elektrik konusunda hem şanssızlık hem de ihmal var olduğunu kaydeden Taçoy,” Makinelerin arızalı olması şanssızlık. Akaryakıt tedariki yapan şirket, gecikmeden dolayı bir ceza aldı. Bu cezadan dolayı da yapılması gereken tedariği yapmadı. Bu da ihmaldir. Bu tedariği yapmak da bir zaman gerektirdi. Hükümetimiz adına, halkımızdan özür dilerim. Mevsimden dolayı bir yoğunluk var. Akaryakıt için uluslararası bir ihaleye çıkılacak. İhale sonucunda bir yıl boyunca kesintiye uğramadan akaryakıtı almayı amaçlıyoruz. Enerjide bir üst kurulacak. Yasası şu an mecliste. Enerjiyi siyasilerin elinden alarak işin uzmanlarına verecek. Bu kurul enerji politikalarını belirleyecek.” İfadeleri kullandı.

300 megavat enerjiye ihtiyaç olduğunu belirten Taçoy, AKSA'nın gücü 140 megavat yani hemen hemen yarısını AKSA karşılıyor” dedi. AKSA’nın özel olduğunu ifade eden Taçoy, AKSA’nın güneş enerjisini de kullandığını belirtti. Sayaçların özelden satın alındığını vurgulayan bakan, “Sadece hatların kullanımı. Tevziyat kısmı tamamen özelde. Özelleştirme deniyor. Özelleşecek neresi kaldı ki? Enerji üst kurulu bunun bir dengesini bulacak. Alternatif üretimi de tartışmaya başlamalıyız.” açıklamalarında bulundu.

“YAPILAN SÖZLEŞME ÇOK YANLIŞ YAPILDI

Taçoy. yapılan sözleşmenin çok yanlış yapıldığını vurguladı. Bakan Taçoy, “Cihazların amortisman giderini ödüyoruz, makineyi satın alıyoruz ancak makine bizim olmuyor. Bu çok büyük bir hata oldu” dedi.

“KIB- TEK'İN ÖZELLEŞTİRİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Bakan Taçoy, Kıbrıs adasının içinde bulunduğu konum nedeniyle, KIB- TEK'in özelleştirilmesi mümkün olmadığını söyleyerek, devletin mutlaka bu konunun içinde olması gerektiğini belirtti.

ÇALIŞAN SAYISI DÜŞMEMELİ, DÜŞERSE DEVLET ZARAR GÖRÜR”

Asgari ücret konusunda da açıklamalarda bulunan Taçoy, “Asgari ücret konusunda, ilgili taraflarla konuştuk. Sadece devlet tarafında henüz konuşmadık. Hem çalışan hem de işveren tarafının mağdur olmayacağı bir denge bulmak istiyoruz. Çalışan sayısı düşmemeli, düşerse devlet zarar görür. Sosyal sigorta primlerinin yatmasını sağlamalıyız” dedi.

Taçoy, Eylül ayında Asgari Ücret Komisyonu’nun toplanabileceğini söyledi.

Taçoy, Sosyal yardım ve Cemile maaşı alanlara 2 bin TL, engelli maaşı alanlara bin TL bayramlık katkıları Kurban Bayramı’ndan önce perşembe günü ödenebileceğini duyurdu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104