banner6

Taçoy: Engelli bireylerimizin umut ettikleri o engelsiz yaşam evi açılacak

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, 25 Mayıs’a kadar engelsiz yaşam evine ilk yönetiminin atanacağını müjdeledi.

Taçoy: Engelli bireylerimizin umut ettikleri o engelsiz yaşam evi açılacak
banner150

banner150

banner99

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, 25 Mayıs’a kadar engelsiz yaşam evine ilk yönetiminin atanacağını müjdeledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Güneş TV’de yayınlanan De’Sibel programında Sibel Kolçak’ın sorularını yanıtladı.

Gündeme dair sıcak gelişmeleri değerlendiren Taçoy, ülkemize uygulanan ambargolara dikkat çekerek “Ambargo beyindedir” dedi.
Spor müsabakalarının uluslararası alanlarda bayrağımızı göklere taşıyabildiğine değinen Taçoy, bu alanda spor politikasının eksik olduğunu söyledi. Devletin sporcu gençlere sahip çıkması ve politikalar ortaya konulması gerektiğini belirten Taçoy, “Onun için devlet artık bir spor politikası çizmek mecburiyetindedir” diye konuştu.

BOYNUMUN BORCUDUR

50 kişilik yapılacak engelli istihdamına da değinen Bakan Taçoy, engelli gençlere seslenerek şunları kaydetti: “Engelli gençlerimiz ilgi alanı neyse o alanda öğrenmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için ücretsiz olarak kurs vermek bakanlık olarak benim boynumun borcudur. Aynı şekilde iş bulmalarına yardımcı olmak. İş buldukları takdirde ise yüzde 30 da ben destek veririm.”

Engelsiz Yaşam Evi’nin ne zaman faliyete gireceği yönünde ki soruya Taçoy, 25 Mayıs’a kadar ilk yönetiminin atanacağı cevabını verdi. Vakıflar Dairesi ve Bakanlık olarak bu çerçevede bir anlaşma imzalayacaklarını duyuran Taçoy, “İçindeki eksikler tamamlanacak. Merkez Bankamızın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yardım heyetinin sunmuş olduğu imkanlarla eksikleri ve o kendini bilmez hırsızın verdiği zararların tümü tamamlanacak. Bu işlerin tamamlanmasının ardından engelli bireylerimizin umut ettikleri o engelsiz yaşam evi açılacak” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK VE SAĞLIK İÇİN KOLLARI SIVADIK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan İş Sağlığı ve Güvenliği protokolüne de dikkat çeken Taçoy, “Sadece iş kazasını önlemek için alınabilecek güvenlik önlemleri değil, bizim arzu ettiğimiz meslek hastalıklarını da önlemek için faaliyetlendirme ve bilinçlendirmeler yapılmasıdır. Her meslek grubunun iş sağlığı alanında alması gereken önlemler vardır” dedi.

BELEDİYELERLE PROTOKOL İMZALANACAK

Protokolün geniş kapsamlı olduğunu belirten Taçoy, “Kullandığınız aletlerden tutun da ilaçlara kadar kendi sağlığınızı ilgilendiren kısımlarıvardır. Onun için biz bunları kapsam içerisine aldık. Bu nedenle eğitici politikalar düzenlemek ve eğitmen yetiştirmek için kolları sıvadık” vurgusu yaptı.
Bunu belediyelerle de yapmak için talimat verdiğini kaydeden Taçoy, “Belediyelerde de çöp, kanalizasyon, ilaçlama gibi alanlar vardır. Muhakkak hem güvenlik hem de sağlık konusunda yapılması ve bilinçlendirilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır” diye konuştu.

“Benim bulunduğum bakanlık binası iş sağlığı ve güvenliğine uygun değil” diyen Taçoy, bu konuda rapor gelmesini beklediğini belirtti.

SOSYAL SİGORTADAN MAAŞ ALAN EN YAŞLI KİŞİ 113 YAŞINDA

Sosyal sigortadan maaş alanlara da değinen Taçoy, çarpıcı veriler paylaştı. Nisan 2023 tarihiyle 44 bin 76 kişinin sosyal sigorta maaşı aldığını belirten Taçoy, şu bilgileri aktardı: En yaşlı olup ve maaş alan kişi şu an 113 yaşındadır. 90 yaş üstü olup maaş alan kişi sayısı ise 1160’dır. 80-84 yaş arası 3009 kişidir. Bu konuda en yaşlıdan en gence doğru bir araştırma çalışması başlatacağım.
Nüfus oranına ve maaş alan kişi sayısına baktığımda bu rakamın oldukça büyük olduğunu görüyorum. 60 -64 yaş arası sosyal sigortadan maaş alan en kalabalık grup. 70- 74 de onu takip ediyor.”

BENİM VERDİĞİM RAKAMLAR HAYAT PAHALILIĞIDIR

Merakla beklenen asgari ücret ne olacak sorusuna ise Taçoy, asgari ücret artışlarının hayat pahalılığına endekslenmesi gerektiği yanıtını verdi. Türkiye ile KKTC arasındaki asgari ücret farkının azalması işçi bulma krizini gündeme getirebileceğine işaret eden Taçoy, “Eğer asgari ücret düşük kalırsa işçi bulmak zor olacak ve bizi anlamayan, iş bilmeyen insalar ülkemize gelecek” dedi ve ekledi: Haziran sonuna kadar asgari ücret tespiti yapılacak.”

UBP TEK YUMRUKTUR

25 Haziran’da yapılacak ara seçimlerde UBP’nin adayı olan Ali Başman’ın önemli ve başarılı bir isim olduğunu kaydeden Bakan Taçoy, kişisel sorunların seçimlere yansıtılmaması gerektiğini söyledi. Taçoy, “Ara seçim, genel seçim gibi durumlarda eğer kişisel sorunlar varsa bunlar yansıtılmamalıdır. Eğer parti ile ilgili sorunlar varsa da yapılan toplantılarda gündeme getirilebilir ama seçimler önemlidir. Ulusal Birlik Partisi kendi içinde iktidarına devam ettirmek mecburiyetindedir. Kendi içindeki kavgasını da yine kendi içinde yapar dışarıda ise zaferden zafere tek bir yumruk olur ve koşar” ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Güneş TV)

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2023, 11:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 2 hafta Önce

Yollar çok kötü!!!!! Hep çukur dolu!!! Çevre çok pis!!! Sinek var, çöp var heryerde!!!! Pis sular akiyor evlerin önünden!!! Pahalılık çok!! Her markkette başka fiyat var!!! Marketlerde tarihi geçmis ürünler var!!! Herşey çürük ve pis!!!! Sahiller çöplük icinde!!! SORUNLARA ÇÖZÜM BULUNMASINI ISTIYORUZ LAF DEGIL!!!!!

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104