banner6

Taçoy: Pazartesi yeni bir sayfa açılacak

banner37

Taçoy: Pazartesi yeni bir sayfa açılacak
banner150

banner150 banner150

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Akaryakıt borçlarının bugün ödeneceğini duyurdu.  Taçoy, ‘Pazartesi yeni bir sayfa açılıyor’ dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy KIBRIS TV’de Sibel Kolçak’ın sunduğu Gün Ortası programına katıldı.  KIB-TEK ve AKSA arasındaki sözleşmenin fes edilip edilmeyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Taçoy, ‘AKSA’nın yüksek ve haksız bir geliri olduğunu iddia ettik. AKSA KKTC için ne kadar önemli? Bir yerde artan kapasitenin bir parçası olarak kaldı ifadelerine yer verdi.  Bugün akaryakıt cezalarının ödeneceğini de aktaran Taçoy, Pazartesi yeni bir sayfa başlıyor dedi.

Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda da bulunan Taçoy ‘Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni şımarık bir çocuğa benzetti ve Türkiye’nin oradaki güçlü duruşu sayesinde KKTC’nin hakkı olan yerlere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hakimiyet kuramayacağını belirtti.  Ersin Tatar hükümetinin başarılı işlere imza attığını da dile getiren Taçoy, bu hükümet döneminde ciddi bir ivme kaydedildiğini, bu ivmenin sonraki dönemler için de büyük avantaları olacağının altını çizdi.

AKSA GİDERİ 11 YIL KONUŞULMADI HERKESE BİZ GÖSTERDİK

KIB-TEK AKSA sözleşmesinin fes edilip edilmeyeceği ile ilgili soruları yanıtlayan Taçoy,  “AKSA KKTC için ne kadar önemli? Bir yerde artan kapasitenin parçası olarak yer aldı. 2008 yılında yenilenen sözleşme ile 2024 yılı Nisanı’na kadar elimizde olan bir sözleşme. Bizim söylediklerimizi saptıran arkadaşlarda var ama AKSA KKTC arasındaki ilişkileri yasal çerçeveye bağlamış durumda.  Bu yasal çerçeve içinde mücbir sebep diye bir madde de var. Mücbir sebebin süresi çok önemlidir.  Burada önemli olan şudur KKTC ilk kez bizim bakanlığımız döneminde 3.76 oldu amortisman kira giderini öğrendi 11 yıl bu konuyu kimse konuşmadı.  Herkesin gözüne biz bir şey soktuk burada bir kira gideri var bu kira giderinin haksız bir gider olduğunu AKSA’ya haksız ve çok yüksek bir gelir olduğunu iddia ettik. 3.76 amortisman ne demek? Her kilowatt saat başına bu 24 kuruştur. Dünyanın birçok ülkesinde bu fiyata elektrik satılıyor.  Türkiye de 47 kuruşa elektrik satılıyor. Bunların ötesinde daha farklı bir yöntemle onların ödemiş olduğu elektrik ücreti kadar kira stopajı ödemek ne demektir anlamında söylediğimiz haklı bir serzenişimiz var” dedi.

SENDİKAYA ÖZELLEŞTİRMEME SÖZÜ VERDİM

AKSA’nın da belli başlı giderlerinin olduğunun altını çizen Taçoy, ortada 2024 yılına kadar devam edecek olan bir sözleşme olduğunu hatırlattı ve bu sözleşmenin tek taraflı fes edilmesi durumunda  davanın kaybedileceğini  kaydetti. Taçoy, ‘Bu işin astarı yüzünden pahalıya patlar’ dedi ve şunları aktardı, “AKSA akaryakıt harcıyor, işçi ödüyor, üretim yapıyor ve kira gideri alıyor. AKSA’nın maliyeti benim ürettiğim elektrik maliyeti kadar. O pahalı ise benim elektriğim de pahalıdır.  Arkadaşlar istiyor ki bunu iptal edelim. Oğuzhan Hasipoğlu, çok güzel bir çalışma yapmış ve son paragrafta demiş ki iki taraf anlaşmazsa tek taraflı sözleşmeyi iptal eder. Tamam sözleşmeyi iptal ettik ondan sonra? Şirket davaya gider size satmadığı elektriğin parasını da tahsil eder ve tazminatı da alır astarı yüzünden pahalıya çıkar.  Sayın sendika, AKSA ile uğraşacağına, sendika olarak ama o içerideki düzensizliğe düzen getir. Yıllardır oluşan bir düzensizlik varsa içerinizde oraya düzen getir. Sendika eğer kurum yaşarsa yasayacaktır. Ben sendikaya bir garanti verdim ben sizi özelleştirmeyeceğim.  Göreve geldiğim an Başbakan Ersin Tatar hükümetinin garantisi olarak bakanı diyor ki sizi özelleştirmiyoruz. Gelin kurumunuzun içini temizleyin diyoruz. Bir düzene sokalım diyoruz. Bunun içinde AKSA, özel iş yapan şirketler, çalışanı da var.  Vatandaşı o enerji alabilmeleri için pahalı eden unsurları ortadan kaldırmamız gerekir.

PAZARTESİ YENİ BİR SAYFA AÇILACAK

Herhangi bir kesimin ekmek parası ile oyamaya niyetim yok diyen Taçoy, KIB-Tek içinde yaşanan düzensizliklerin takipçisi olmaya devam edeceğini vurguladı. Gerek cezai unsurları gerekse takipsel unsurların hepsini gündeme getiriyoruz diyen Taçoy, bugün akaryakıt cezalarının da ödeneceği gün olduğunu hatırlattı ve ödense de ödenemese de Pazartesi yeni bir sayfa başlayacak dedi.  Taçoy, “Herhangi bir kesimini, kimsenin ekmek parası ile niyetim yoktur. Ama var mıdır suçlular vardır. Ben polis miyim değilim, sayıştay değilim ama bu kesimler o araştırmaları yapıp kurum düzenin sağlaması için gerekli kural ve yasları uygulamak kaydıyla benim bu görevi yerine getirmem gerekiyor. İnşallah kurumu bizden sonra gelenlere daha farklı bir kurum bırakmaya çalışacağız. Oradan yola çıkıp devam etsinler ve insanlarımıza daha ucuz enerji versinler. Bugün, Akaryakıtta kesilen cezanın ödeneceği gün. Bugün kurumun içinde bir devir olur, bir devrim olur bu para ödenir ödenmez ona göre Pazartesi yeni bir sayfa başlar.  Bu işlerin doğru gitmesi açısından elzem olan bir şeydir.  Bu titizlikle bunun üzerinde uğraşmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

HERKESE HADDİNİ BİLDİRECEK TÜRKİYE VAR

Başbakan Ersin Tatar ve hükümetinin yakalamış olduğu bir ivme olduğunu ve  uygulanan sıkı politikalar sayesinde ciddi başarılar elde edildiliğini dile getiren Taçoy, Güney Kıbrıs East Med projesi ile ilgili de açıklamlarda bulundu. Taçoy, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hala daha bu bölgedeki hakimiyetin Türkiye’de değil kendisinde olduğunu iddia etmekte ve bunun üzerine bir çalışma yaptılar. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi geçmişte olduğu gibi Yunan denizi haline gelmesini yaratmaya çalışmakla birlikte bölgedeki ekonomik gelirin zenginliğinde kendi akarına gitmesini sağlamaya çalışmaktadır.  Bunların önüne geçebilmek için bir dik duruş gerekirdi bu dik duruş KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yapmış olduğu anlaşma,, mavi vatan dediğimiz olayın içerisinde Türkiye’nin kararlılıkla almış olduğu sismik araştırma gemileri,  sondaj gemileri olsun bunların yapmış olduğu çalışmalarla taçlandırılması bölgede hakimiyetin gösterilmesi gerçek anlamda bölge hakimiyetinin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmadığını, herkesin kendi sınırları içerisinde kalması gerektiğini ortaya koyan çok diplomatik, demokratik anlayışla yaklaşan Türkiye sayesinde gerçekleşmiştir. GKRY bu bölgenin şımarık çocuğudur. Bu şımarık çocuk bu bölgede istediği gibi cirit atmaya çalışırken bölgede kendisine haddini bildirecek olan bir Türkiye olduğunu unutmaması gerekir.”

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104