Taçoy: Polis sayısı yetersiz

banner37

UBP Milletvekili Hasan Taçoy da, polis teşkilatının ileriye taşınması amacıyla bir takım değerlendirmeler yapacağını ifade ederek, konuşmasında İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmasıyla ortaya çıkabilecek sıkıntıları dile getirdi. 

Taçoy: Polis sayısı yetersiz

Taçoy, Güney ile Kuzey arasında rakamlarla kıyas yaparak, KKTC’deki polis sayısının nüfus ve görevine bakıldığında az olduğunu ve ülke güvenliği için bu sayının artırılması gerektiğine işaret etti. 

2 bin 47 polis, 225 sivil hizmet görevlisi, 199 itfaiye memuru

Ülkede 2 bin 47 polis memuru, 225 sivil hizmet görevlisi ve 199 itfaiye memuru olduğunu ifade eden Taçoy, bu sayının artırılmasının elzem olduğunu, çünkü polisin şu andaki yapısıyla eğitim başta olmak üzere her alanda eksik olduğunu, görev kabiliyetini artıracak adımlar atamadığını kaydetti. 

Taçoy, polisin teknik ve personel altyapısının da ülkedeki değişen suç yapısına göre şekillenmesi gerektiğini ifade ederek, örneğin trafikte bir kişinin alkol mü uyuşturucu madde mi kullandığının belirlenmesi için gerekli eğitim ve teknik altyapının sağlanmasının gerekliliğine işaret etti. 

Dünyada bu konuda yapılan test ve çalışmalarla ilgili bilgi veren Taçoy, polisin bu yönde araştırma yaparak kendini hem yasal hem bilgi hem de teknik olarak geliştirmesinin önemine vurgu yaptı. 

Taçoy, Güzelyurt Polis binasının yenilenmesi, Gönyeli’de yapılan Polis karakolunun kapalı tutulmasına son verilmesi gerektiğini ifade etti. 

Yüksek binaların fazlalığına da işaret eden Taçoy, bu konuda itfaiyede bazı önlemlerin alınması gerekliliğinden bahsetti. 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER