“Tadilatını 6 ay önce yaptırdım, daha borcunu bitiremedim”

banner37

Lefkoşa Surlariçi’nde kalan Cuma Maaşoğlu’nun, Vakıflar İdaresi’nden kiraladığı evin mutfağının damı çöktü

“Tadilatını 6 ay önce yaptırdım, daha borcunu bitiremedim”
banner90
banner99

“BELEDİYENİN TADİLAT YAPMA YETKİSİ YOK”… Lefkoşa’da içerisinde 6 kişinin yaşadığı evin mutfak damı dün sabah saat 04.00 sıralarında çöktü. Olayda şans eseri can kaybı veya yaralanma yaşanmazken, evde büyük çapta hasar oluştu. Evin Vakıflar İdaresi’ne ait olduğunu, Vakıfların da evi belediyeye devrettiğini ileri süren kiracı Cuma Maaşoğlu, belediyeden tadilat talebinde bulundu. Maaşoğlu, daha 6 ay önce evi tadil ettirdiğini ve halen borcunu bitiremediğini söylerken, LTB yıkım inceleme yetkilisi, belediyenin tadilat yapma yetkisi olmadığını belirtti.

Serap ŞAHİN

Başkent Lefkoşa’da dün sabah saat 04.00 sularında, İzzet Efendi Sokak’ta bulunan 1939 yılına ait bir evin mutfağının damı çöktü.

Vakıflar İdaresi’nden kiraladığı Lefkoşa Surlariçi’ndeki evin Lefkoşa Türk Belediyesi’ne devredildiğini savunan Cuma Maaşoğlu, 8 ay önce geçirdiği kazadan dolayı çalışamaz durumda olduğunu belirterek, “Belediye bana tadilat konusunda yardımcı olsun. Evi daha 6 ay önce tadilat yaptım ve hâlâ borçlarını ödüyorum” dedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) yıkım inceleme yetkilisi ise belediyenin tadilat yapma yetkisinin olmadığını söyledi.

“Deprem olduğunu düşündük”

banner134

6 kişinin yaşamını sürdürdüğü 1939 yılına ait evin mutfak damı, dün sabah saat 04.00 sularında büyük bir gürültüyle çöktü. Deprem olduğunu düşünen ev sakinleri bahçeye çıkarak gürültünün geçmesini bekledi. Saat 06.00 sularında evin dumanla kaplandığını ve öksürerek uyandıklarını belirten ev sakinlerinden 60 yaşındaki Cuma Maaşoğlu, “Deprem olduğunu düşündük. Mutfağın damı bir defada değil, parça parça sabaha kadar yıkıldı. Evi duman kapladı öksürerek uyandık. Yarın evin diğer kısımlarının yıkılmayacağını nereden bilebiliriz?” ifadelerini kullandı.

Kiracı olarak oturduğu evin Vakıflar İdaresi’ne ait olduğunu iddia eden Maaşoğlu, “Ev vakıflara ait. Onlar da belediyeye devrettik diyor” dedi.

8 ay önce geçirdiği kazadan dolayı çalışamaz durumda olduğunu belirten Cuma Maaşoğlu, “Belediye bana tadilat konusunda yardımcı olsun. Evi daha 6 ay önce tadilat yaptım ve hâlâ borçlarını ödüyorum” dedi.

“Belediyenin böyle bir yetkisi yok”

Maaşoğlu ailesinin yaşadığı evdeki hasarı inceleyen LTB yıkım inceleme yetkilisi ise, KIBRIS muhabirine olay yerinde yaptığı açıklamada, yıkımın, tavanın tahtalarla çakılmış ve alçıyla sıvanmış olmasından kaynaklı olduğunu söyledi.

Yıkımın bu alçıyla sıvanmış yerin 50 santim gerisinde oluştuğuna işaret ederek, yağmur sularının duvarı etkilediğini belirten yetkili, kapatılan alandaki merteklerin hava almadığı için çürüdüğünü ifade ederek, belediyenin tadilat yapma gibi bir yetkisinin olmadığını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75