banner6

Tağşiş zeytinyağları yine piyasada olabilir!

banner37

Tağşiş, yani karışım olması nedeniyle piyasadan toplatılan 8 firmaya ait zeytinyağlarının benzerlerinin ambalaj ve marka değişikliği yapılarak yeniden piyasaya sürüldüğü iddia edildi. Tarım Dairesi bu iddiaları araştıracak.

Tağşiş zeytinyağları  yine piyasada olabilir!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Kısa süre önce hileli olması nedeniyle piyasadan toplatılan zeytinyağlarının benzerlerinin marka ve ambalaj değişikliği yapılarak yeniden piyasaya sürüldüğü iddia edildi.

Tarım Dairesi, böyle bir durumun mümkün olduğunu ancak eğer böyle bir durum söz konusuysa hileli zeytinyağlarının en kısa süre içerisinde tespit edilip, piyasadan toplatılacağını açıkladı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal, hileli zeytinyağlarının ayçiçeği, pamuk ya da fıstık yağı karıştırılan zeytinyağları olduğunu ve insan sağlığına zararı olmadığını anlattı.

Ünsal, bu zeytinyağlarının piyasaya sürülmesinin haksız rekabet yaratılıp, tüketiciyi de kandırmak olması yönünde sakıncalı olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu ise zeytinyağı fiyatlarının arttığını ve bunu fırsat bilen bazı kişilerin zeytinyağına farklı yağlar karıştırarak fiyat kırdığını söyledi.

Köroğlu, halkı kandırmaya yönelik bu işlemi yapan kişilere dolandırıcılık suçlaması getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ünsal: Böyle bir şey mümkün

Tarım Dairesi Müdür Mehmet Akif Ünsal, kısa süre önce zeytinyağında hile yaptıkları tespit edilen firmaların marka ismi değiştirerek piyasaya farklı ambalajlarla hileli zeytinyağı sürme ihtimalinin bulunduğunu açıkladı.

Ancak denetimlerin devam ettiğine dikkati çeken Ünsal, eğer öyle bir şey varsa bu markaların da kısa süre içerisinde tespit edilip, piyasadan toplatılacağını anlattı.

“Denetlemeler devam ediyor”

Zeytinyağları konusundaki denetlemelerin devam ettiğini kaydeden Ünsal, ülkede 40’a yakın zeytinyağı markası bulunduğunu ve bunların 19’unun denetlendiğini kaydetti.

Ünsal geri kalan firmalarla ilgili de denetimlerin sürdüğünü ifade ederek şu şekilde konuştu:

“İlk partiyi denetledik, sırada ikinci parti denetimleri var. Eğer hile yapan firmalar, ambalaj değiştirerek piyasaya hileli zeytinyağı sürmeye devam ediyorsa, bu da ortaya çıkacaktır. Kimse yalana başvurmasın, bizim denetimlerimiz devam ediyor.”

“Piyasadan yok olana kadar sıkı denetim yapacağız”

Ünsal, hileli zeytinyağları piyasadan kalkana kadar sıkı denetimleri sürdüreceklerini açıkladı. Bu zeytinyağlarının piyasadan tamamen kalkmasının ardından ise denetimleri azaltacaklarını kaydeden Ünsal, denetlemek zorunda oldukları farklı ürünler de olduğunun altını çizdi.

“Tüketiciyi kandırıyorlar”

Piyasaya hileli zeytinyağı süren firmaların tüketiciyi kandırıp, haksız rekabete yol açtığını kaydeden Ünsal, buna izin vermeyeceklerini ifade etti. Ünsal şu şekilde konuştu:

“Yapılması gereken dürüstlük içinde zeytinyağlarını üretip, piyasaya sunmaktır. Bu noktaya gelinene kadar bizim denetimlerimiz devam edecek. 19 firmayı denetledik, şimdi geri kalanları denetliyoruz, ardından en başa dönerek denetimlerimizi sürdüreceğiz.”

“Sağlık açısından sakıncası yok”

Hileli zeytinyağlarının genellikle pamuk, ayçiçeği ve fıstık yağı karıştırılarak elde edildiğini anlatan Ünsal, bu bakımdan bu yağların sağlığa zararı olmadığını söyledi.

Ünsal, “pamuk, ayçiçeği, fıstık yağları zaten evlerimizde kullandığımız yağlar. Bu bakımdan sağlığa zararı yoktur. Ancak zeytinden çok daha ucuz oldukları için bu şekilde hileli olarak üretilen zeytinyağlarının maliyeti çok daha ucuza geliyor. Böylece hem haksız rekabet oluyor, hem de tüketici kandırılmış oluyor”  ifadelerini kullandı.

“Henüz ne yapılacağına karar verilmedi”

Piyasadan toplatılan hileli zeytinyağlarının henüz imha edilmediğini kaydeden Ünsal, toplama işlemini Ticaret Dairesi ile birlikte yürüttüklerini kaydetti.

Ünsal bu yağların ne yapılacağı kararını iki bakanlığın vereceğini belirtti.

Köroğlu: Fiyat arttı, tağşişli ürünler piyasaya sürüldü

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, zeytinyağındaki hileli ürünlerin çıplak gözle anlaşılamayacağını söyledi ve bunun için de tüketicilerin markalı ürünleri ve özellikle de teneke ya da çam şişeli ambalajları tercih etmeleri gerektiğini anlattı.

Zeytinyağının sağlıklı yaşamın vazgeçilmez besinlerinden olduğundan söz eden Köroğlu, fiyatların önemli ölçülerde artmasının, tüketimi de aynı şekilde olumsuz yönde etkilediğini ve tüketimin düşmesine neden olduğunu kaydetti.

Teksen Köroğlu, zeytinyağı fiyatlarındaki bu artışlar üzerine, vatandaşların alım gücünün üstünde olmasından dolayı bazı kişilerin de hileli, tağşişli ürünler üretmeye başladığını ifade etti.

“Devlet Laboratuarı çok önemli”

Bu gibi analizlerin yapılabilmesinde Devlet Laboratuarı’nın büyük önem taşıdığını kaydeden Köroğlu şu ifadeleri kullandı:

“İnsanların ucuz olduğu için tercih ettiği bazı ürünlere yapılan analizlerde, bunların zeytinyağı olmadığı, kanola, prina ya da pamuk yağı olduğu tespit edildi. Tağşiş iddialarının gündeme gelmesiyle, zeytinyağına yönelik teknik analizlerin nasıl yapıldığı sorusu akla geldi. Ve ülkemizde bu tahlillerin tek yapılabildiği yer olan Devlet Laboratuarımızın önemi ve gıda güvenliğimizdeki yerinin de ne büyük önem taşıdığı herkes tarafından bilinmelidir.”

“Daha önceden de var mıydı?”

Zeytinyağında ortaya çıkan bu durumun yeni bir durum mu, yoksa çok önceden var olan bir durum mu olduğunu soran Köroğlu şu şekilde konuştu:

“Türkiye’de Zeytinyağında tağşiş yapılıyor, bu yıla özel bir durum değil aslında. Yıllardır devam eden bir süreç. Kıbrıs’ta bu analizler eğer önceden de yapılıyor ve şimdi ortaya çıkmaya başladıysa, bu da bizde de bu açıkgöz zararlı işletmelerin varlığını gösterir. Tağşiş zeytinyağında daha çok kanola yağı, prina yağı ve pamuk yağıyla karşılaşıyoruz. Bunlar zeytinyağı adı altında satılıyor. Normal vatandaşın bu hileyi ayırt etmesi mümkün değil. Laboratuarda çok ciddi analizlerle bunları tespit ediyoruz. Vatandaşlarımız bu yüzden markalı ve güvendikleri yağlara yönelmeli. Ülkemizde yağ değirmenlerimizden alınan yağların güvenilir olduğu için halkımız bunu bir gelenek halinde hâlâ sürdürmekte, ya kendi zeytininden yağ çıkarıp tüketmekte ya da bildiği insanların yağını alıp, evlerinde saklayıp yıllık olarak tüketmektedir. Zeytinyağı bile olsa bir saat güneşte durması o yağın okside olmasına neden oluyor. Naturel zeytinyağı özelliği gidiyor.”

“Dolandırıcılık suçlaması getirilmeli”

Zeytinyağı sahteciliği konusunda Türkiye’den kötü bir örnek alındığını kaydeden Köroğlu, bunu yapan firmalara dolandırıcılık suçlaması getirilmesi gerektiğini söyledi.

Köroğlu, “kontrollerin nasıl etkili bir şekilde yapılacağına devlet yetkilerinin karar vermesi lazım. Tağşiş yapanların cezalandırılma yönteminin değişmesi lazım... Bu sene zeytinyağında fazla olduğu için onu dile getiriyoruz. Gıda sektöründe tağşişe uygulanan cezalandırmanın değişmesi lazım.

Gerek zeytinyağı gerekse diğer tüm gıda ürünlerinde bu yapılanlar ‘nitelikli dolandırıcılık’ gibi karşılanmalı, ağır cezada yargılanan, ağır şartlarda cezalandırılacak çözüm yolları olmalı. Bütün gıda ürünlerinde olmalı bu cezalandırma. İnsanı kandırıyorsunuz, bu adice bir suç. İnsan sağlığı ile oynamanın cezası olmalı. Sonuçta, insanların kafası bulanıyor. İnsanlar yağ alıyor bir teneke, ne yapacak. İşte ülkemizde genel gıda güvenliğinin ne kadar önemli olduğu, bunu yıllardan beridir istememizin sebebi de böylece anlaşılmış oluyor.”

“Her yağın ayrı yapısal özellikleri var”

Köroğlu, ayrıca gıdalarda yer alan, iç yağı, kuyruk yağı, tereyağı, ayçiçeği ve zeytinyağı gibi yağların, kendine özgü bir metabolizmaya sahip olduğunu ve farklı yapısal özellikleri olduğunu anlattı.

Bu farklılığın nedeninin, yapılarındaki değişik yağ asitleri olduğunu söyleyen Köroğlu, bu yağ asitlerinin molekül yapısındaki hidrojen sayısına göre doymuş ve doymamış yağların oluştuğunu kaydetti.

“Doğal özellikleri değişmez”

Köroğlu naturel zeytinyağlarının zeytin ağacı meyvesinden, doğal özelliklerini değiştirmeyecek bir sıcaklıkta, sadece mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen yağlar olduğunu söyledi ve “berrak, yeşilden sarıya değişebilen renkte, kendine özgü tat ve kokuda doğal halinde tüketebilinen gıdalardır” dedi.

“Rafine yağlar belli işlemlerden geçer”

Köroğlu rafine yağların belli işlemlerden geçen yağlar olduğunu söyledi ve şöyle anlattı:

“Rafinasyon, koku giderme, reçine giderme ve ağartma işlemlerine tabi tutulmasıyla işlem görmüş yağlardır. Gıda değeri azalmış ve molekül değişikliklerine uğradığından, insan sağlığı açısından da uygun sayılmazlar. Serbest asitlik derecesi (oleik asit cinsinden) en çok yüzde 0,3’tür. Bu yağ piyasada, kızartma yağı olarak da pazarlanmaktadır. Rafine edilmiş demek, yağın temelinde bulunan kusurların sonradan çıkarılmış olması ve yağın sızma yağ ile sonradan karıştırılmış olmasıdır. Asit oranı %1 civarındadır. Yağı çıkarmak için kimyasal çözücüler kullanılmamıştır. Ancak odun kömürü ve diğer bazı kimyasallar ve filtreler kullanılarak rafine edilmiştir. Rafine, bir tür temizlik işlemidir. Yağın sadece istenmeyen özellikleri giderilir, yabancı hiçbir madde eklenmez. Asitsiz, kokusuz ve renksiz bu yağ, daha sonra iyi kalite zeytinyağı ile karıştırılarak, yitirdiği biyolojik özellikleri yeniden kazandırılır. Rafine yağlar; ağza, yağlı his vererek dağılır. Bu yağların pazarlanabilmesi için bir miktar Naturel yağ ile karıştırılması gerekir. Rafine zeytinyağı, hafifliği ile, sebzelerin marine edilmesinde, fırında ve ocakta kızartma yapmak için seçilir.”

“Riviera yağlar rafine ve naturel yağların karışımıdır”

Teksen Köroğlu Riviera zeytinyağlarının ise rafine zeytinyağına belirli oranlarda, yani yüzde 5 ile 20 arasında naturel zeytinyağlarının karıştırılması ile elde edilen yağlar olduğunu söyledi. Köroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Kızartma ve yemeklerde kullanılır. Azami yüzde 1,5 asit içerir. Rengi ve aroması, sızma zeytinyağına göre daha açık ve hafif olan Riviera zeytinyağı, özellikle her türlü soğuk ve sıcak yemeklerin hazırlanmasında ve kızartmalarda kullanılır. Zeytinyağının canlı ve kuvvetli kokusuna pek alışık olmayanlar, bu tip zeytinyağını tercih edebilirler. Rafine zeytinyağı ile naturel zeytinyağının harmanlanması ile üretilen zeytinyağlarına “Yemeklik Tip Zeytinyağı” denir.”

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 10:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104