banner6

Tahliye etmeyiz, tamir edin!

banner37

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Laguna Apartmanları olarak bilinen Deniz Yıldızı Apartmanları’nın sakinlerine ‘can güvenliğiniz yok’ diyerek binaları boşaltmaları için ihbarname gönderdi, Laguna Derneği Başkanı Ufuk Umay, apartman sakinleri adına karşı çıktı:

Tahliye etmeyiz, tamir edin!
banner151

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’nın Laguna bölgesinde bulunan “Deniz Yıldızı Apartmanları” sakinlerine kaldıkları binaların ömrünü yitirdiği gerekçesiyle “tahliye” yazısı gönderildi.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne ait 5 ayrı bloktan oluşan apartmanlarda yaşayan vatandaşlar ise “Bu soğukta ne yapacağız? Nerede kalacağız?” diyerek, yetkililere “Tahliye etmeyiz, tamir edin” çağrısında bulundu.

Apartman sakinleri adına konuşan Ufuk Umay ise Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin tutumunu art niyetli olduğunu ileri sürerek, binanın tamir edilmesi gerektiğini belirtti.

Umay: İrade bize sahip çıksın, apartmanı tadil etsin

Laguna Derneği Başkanı Uzman Psikolog Ufuk Umay, Vakıflar İdaresi’nin apartman sakinlerine gönderdiği ihbarnamenin art niyetli olduğunu iddia etti.

Umay, ihbarnamenin can güvenliği için değil, art niyetli bir yaklaşımla gönderildiğini savundu.

Apartman sakinlerinin ihbarnamenin tebliğinden sonra yaşadığı şoku dile getiren Umay, “Biz savaş görmüş, göç yaşamış bir toplumuz. İrade, ihbarnameyle apartman sakinlerine evini ve işyerini kaybetme korkusu yaşattı. Travmalarını tetikledi” şeklinde konuştu.

“İrade bize sahip çıksın, apartmanı tadil etsin” diyen Umay, bilirkişi raporunda tadilat için gerekenlerin yazılı olduğunu belirtti.

Tadilat için öngörülen meblağın çok da yüksek olmadığını kaydeden Umay, yıllardır kira bedellerini tamı tamına ödediklerini, herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

“‘Yıkılacak, çıkın’ demekle olmuyor”

Çözümün, binanın teknolojik olanaklarla temellerinin güçlendirilmesinden geçtiğini kaydeden Umay, “Yıkılacak, çıkın’ demekle olmuyor. Buna izin vermeyiz” dedi.

Vakıflar İdaresi’nin güvenlerini sarstığını söyleyen Umay, şöyle devam etti:

“Vakıflar İdaresi, amacına ve misyonuna göre hareket etmedi. Herkese travma yaşattı. Psikolojimizi, sağlığımızı düşünmedi. Bizi sıkıntıya soktu… İhbarnamede ciddi uyarıcı sözcüklerle belirttiği ani kararıyla savaş görmüş, göç yaşamış birçok kişiye ‘Sokakta kalacağız’ kaygısı yaşattı.

Biz sözleşmelerimizi her yıl yeniliyoruz. Sözleşmelerini yeni yenileyen, henüz yenilemeyeler de var. Herkes kiralarını yatırmaya devam edecek. Bizi asla işgalci konumuma düşürtemeyecekler. Haklarımızı yasal yolla savunacağız.

Ben 18 yıldır bu apartmanda kiracıyım. Kendi yaşam kalitem için de buraya ciddi yatırım yaptım. Benim gibi birçok insan var. Burada olduğum sürede, ilk kez bina sağlığıyla ilgili bir araştırma yapıldı. Araştırmadan 3-4 ay önce, apartman sakinlere ihbarname gönderildi. İhbarnamenin ardından derneğimizi kurduk.

Bazı siyasiler, Mağusa halkı ve tüm apartman sakinleri destekçimiz. Biz yaşadığımız yeri tahliye etmeyeceğiz, bunun için ne gerekiyorsa, sonuna kadar da yapacağız.

Vakıf, bu değere sahip çıkamasa da biz yaşadığımız yere sahip çıkmasını biliriz. Burada iyi niyet yok, art niyet var. Plan var. Bazı çevrelere çıkar ve rant sağlanmak isteniyor. Bazı duyumlarımız var. Apartmanın, bazı yabancı yatırımcılara verilip otel ve yat limanı yapılacağı söylentileri var. Bunlara inanmak istemiyoruz.”

“Yüzlerce kişiyi konutsuz ve işyersiz bırakmak vicdana sığmaz”

Ufuk Umay, ayrıca, vakfın temel amaç ve misyonunun kâr amacı gütmek değil, bunun aksine toplumsal esasta sosyal ve dar gelirli vatandaşlara çeşitli yöntemlerle katkıda bulunmak için çeşitli olanaklar sağlamak olduğunu anımsattı.

Umay, vakfın, iki yıla yakın bir süreden beri devam eden ve sonu belli olmayan sosyo-ekonomik olumsuzlukları da dikkate alarak hareket etmesini istedi ve ekledi:

“Yüzlerce kişiyi konutsuz ve işyersiz bırakmak ne vicdani, ne ahlaki, ne de vakfın kuruluş ile varoluş esasları ile bağdaşır. Bu karardan Başbakan ve hükümet edenlerin haberi var mı? Varsa, bilgisi ne derecededir? Görüşü nedir? Bize açıklasın.”

İhbarname

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Prof. Dr. İbrahim Benter imzalı, 1974’ün sonunda mimari bileşenleri tamamlanıp A, B, C, D ve E Blok olarak adlandırılan 5 bloktan oluşan birbirinden ayrılmış Gazimağusa Deniz Yıldızı Apartmanları sakinlerine, “Haklarımıza halel gelmeksizin” başlıklı ihbarname gönderdi.

İhbarnamede, bina sağlığına dair yerinde incelemeler yapıldığı belirtilerek, bilirkişi raporuna göre binaların ömrümün sonuna gelindiğini, depreme karşı hiçbir can güvenliği kalmadığı veya bulunmadığını, binanın denizden su aldığı ve hatta depremi bile beklemeksizin binada çökmeler yaşanabileceğini ve bu konunun çok ciddi olduğu bildirildi.

Ayrıca, ihbarnamede, idare, kira sözleşmelerini yenilemeyeceği hususunda aldığı kararı da iletti ve şöyle devam etti:

“Kira geliri sağlanmasından çok daha önemli olan kiracılarımızın can güvenliğinin sağlanmasıdır. Tüm kiracılarımızın, daireleri DERHAL, kendi can güvenlikleri sebebiyle tahliye etmesini rica ediyoruz.

Binayı tahliye etmemeyi seçecek olan kiracılarımızdan, herhangi bir tehlike anında yaşanacak felaketten idaremizin sorumlu olmayacağı hususunda taahhütname alınacaktır. Her halükarda, bu yazının tarafınıza tebliğine müteakip idaremiz tarafından herhangi bir sorumluluk kabul edilmeyeceği taraflarınıza ihbar olunur.”

Tadilat için, 6,136,059 TL gerekli

Vakfın Kıbrıs Türk Mimar Mühendisler Odası’ndaki 4 inşaat mühendisine hazırlattığı raporuna göre, Deniz Yıldız Apartmanları’nın, perde temeli, bodrum ilave temelleri, tip kat perde ilaveleri, tip kat çelik kiriş, tip kat ilave, karot deliği açma, dübel, mimari yapı ve işleri için toplam 6,136,059 TL’ye ihtiyaç olduğu belirtildi.

Yerinde ölçüm yapılıp, tahribatlı ve tahribatsız bölgelerden numune alınarak laboratuvarda incelenen test sonuçlarına göre, 2’nci derece deprem bölgesinde bulunan apartmanın, derin ve sığ depremlerden etkilenmesinin beklendiği ifade edildi.

İnceleme sonucunda, ciddi sismik geçmişe sahip deprem bölgesindeki apartmanın tamiratın yetersiz kaldığı bodrum katında ciddi nem bulunduğu, yapının tasarımında deprem kuvvetlerine yönelik bir tasarımın mevcut olmadığı gözlemlendiği belirtildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
FARUK TABAK
FARUK TABAK - 10 ay Önce

Kiracılar Vakıflara ne kadar kira ödüyorlar. Bunu çook merak ettim.. Açıklansın onlar da. Ve de İsimleriyle.. Orda kalmanın verdiği Memnuniyet ne?.. Kimsesinin Babasının Tapusu değil..

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110