banner6

Tahmini 19 bin 200 ağaç yandı

banner37

Tepebaşı’ndaki ormanlık alanda bir hafta arayla ikinci yangın çıktı… Tüm ekiplerin seferber olduğu yangında yine doğa yandı, kavruldu

Tahmini 19 bin 200 ağaç yandı
banner150

banner150

banner99

BÜYÜK KORKU YAŞADIK… Tepebaşı köyünün Limitya mevkiinde çıkan yangın, rüzgârın etkisiyle geniş bir alana yayıldı. KIBRIS’ın bölgedeki yetkililerden öğrendiğine göre, 100 dönümlük alan içerisindeki 19 bin 200 ağaç alevlerle yok oldu. Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Polis, İtfaiye, Orman Dairesi, asker ve çevre halkının müdahale ettiği yangın, herkesi seferber etti. Alevlerin hızla yayılma tehlikesine karşı Türkiye’den hava desteği talep edildi ancak olumsuz hava koşulları buna engel oldu. Güney Kıbrıs’tan hava söndürme desteği talep edildi ancak alevlerin kontrol altına alınması üzerine buna gerek kalmadı.

Güren TİLKİ

Kayıtları üçüncü büyük orman yangını olarak geçen Tepebaşı-Kalkanlı ormanlık alanındaki yangının yaralarını daha sarmadan aynı bölgede ikinci kez yangın çıktı.


Tepebaşı köyünün Limitya mevkiinde başlayan yangın, rüzgârın etkisiyle geniş bir alana yayıldı.


Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Polis, İtfaiye, Orman Dairesi, asker ve çevre halkının müdahale ettiği yangında 100 dönümlük alanın yandığı, 19 bin 200 ağacın da yok olduğu tahmin ediliyor.

Tatar ve Oğuz, olay yerindeydi


Tepebaşı’ndaki orman yangını, tüm ekipleri ve bölge halkını seferber etti. Bir hafta önce yaşanan felaketin yeniden olmasını önlemek için alevlerle dört koldan müdahale eden ekiplere, bölge halkı da destek verdi.


Başbakan Ersin Tatar, Tepebaşı’nda çıkan yangın sonrasında bölgede incelemede bulundu.


Tarım Bakanı Dursun Oğuz konuyla ilgili Başbakan Tatar’a, yanan alanla ilgili bilgi verdi.


Güzelyurt Kaymakamı Cemal Orakcıoğlu, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Necmi Karakoç, 39. Mekanize Tümen Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu ve diğer ilgililerden bilgiler alan Başbakan Tatar, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın devreye koyduğu Mobil  Kriz Koordinasyon Merkezinde bir toplantı yaparak son dönemlerde artış gösteren  yangınlarla ilgili tedbirlerin yeniden gözden geçirilmesi ve yangınların önlenmesi hususunda gerekenin yapılması talimatını verdi.

Drone’la yanan alan incelendi


Tepebaşı’ndaki ormanlık alanda oluşan hasarı görmek için Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı drone uçurdu.


Havadan görüntüleme yapılarak ormanlık alan içerisindeki yanan yerler görüldü.


Sivil Savunma Başkanı, drone’dan ekrana yansıyan görüntüler üzerinden Başbakan Tatar ile Tarım Bakanı Oğuz’a bilgi verdi.


 

Güneyden hava söndürme desteği talep edildi ancak gerek kalmadı


Tepebaşı Limitya mevkiinde dün çıkan yangının kontrol altına alınmaması üzerine, Güney Kıbrıs’tan hava söndürme desteği talep edildi ancak alevlerin kontrol altına alınması üzerine buna gerek kalmadı.


Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından elde edinilen bilgiye göre, şiddetli rüzgârla birlikte alevlerin hızla yayılma tehlikesine karşı Türkiye’den hava desteği talep edildi ancak olumsuz hava koşulları buna engel oldu. 


Bu gelişmenin ardından Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşerek Güney Kıbrıs’tan hava söndürme desteği alınması için Rum liderliği ile temas kurulması gerekliliğini iletti.


Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Lider ile görüştü ve Anastasiadis’in olumlu yanıtı üzerine bir helikopterle bir yangın söndürme uçağının Tepebaşı’ndaki yangına havadan müdahalesi için süreç başlatıldı.  Yangının karadan müdahale ile kontrol altına alınabileceğinin anlaşılması üzerine, Güney Kıbrıs’tan yangın söndürme helikopteri ile yangın söndürme uçağının gelişine gerek kalmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104