Tahribat büyük

banner37

KIBRIS, Bakanlar Kurulu kararıyla kapatılan 8 taş ocağından biri olan ve Serhatköy’de bulunan taş ocağındaki son durumu yerinde gördü… Talan olmuş büyük bir alanda, dün Çevre Koruma Dairesi de incelemede bulundu

banner87
Tahribat büyük
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ / Mustafa ÖZYAĞCI

 

Ülkemizin en büyük çevre sorunlarından olan taş ocaklarının yarattığı çevre tahribatının bir türlü önüne geçilemiyor. Ülkemizdeki dağlar ve tepeler bir bir yok ediliyor, ağaçlar kesilerek doğal yaşam zarara uğratılıyor.

Taş ocaklarından çıktığı tahmin edilen moloz, kâğıt, taş, demir ve benzeri çöpler de, özellikle Güngör yolunu çöplüğe çevirdi. Kısacası, çevre katliamı anayollara kadar taştı.

Ülkemizde 54 taş ocağı var. Bakanlar Kurulu, yıllardır çalıştırılmadığı tespit edilen 8 taş ocağını kapattı ve sayı 46’ya düştü. 46 taş ocağından 21’i aktif, 25’i ise atıl durumda.

Jeoloji ve Maden Dairesi, ülke genelinde faaliyette olmayan tüm taş ocaklarının denetimden sonra kapatılmasında kararlı. Bu konuda çalışmalar hızla devam ederken, kapatılan 8 taş ocağındaki tahribat da tek tek gezilerek inceleniyor.

KIBRIS, dün Serhatköy’de çalıştırılmadığı için kapatılan taş ocağındaki tahribatı yerinde görmek için bölgedeydi. Taş yığınları ve çukurlarla dolu alandaki çevre ile doğa tahribatının oldukça büyük olduğunu gözlemledik.

Bölgeye gittiğimizde, Çevre Koruma Dairesi’nden bir ekip de söz konusu alanda inceleme yapıyordu.

Serhatköy’deki eski taş ocağındaki durumu gözlemleyen, fotoğraflar çekip, notlar alan ekip, görüşünü daha sonra hazırlayacağı raporla Jeoloji ve Maden Dairesi yetkilerine sunacak.

KIBRIS’a konuşan Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, taş ocaklarının Jeoloji ve Maden Dairesi’nin uhdesinde olduğunu, bu nedenle Çevre Koruma Dairesi olarak sadece taş ocaklarının nasıl rehabilite edilebileceğiyle ilgili görüş verme yetkisine sahip olduklarını söyledi.

Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü Ayşe Toroslu Özhür de, ülke genelinde faaliyette olmayan tüm taş ocaklarının denetlendikten sonra kapatılacağını belirterek, “Sadece yasalar ve tüzükler uyarınca aktif olarak çalışan taş ocaklarının ruhsatları uzatılacak” dedi.

 

Özhür: Faaliyette olmayan

tüm taşocakları kapatılacak

 

Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü Ayşe Toroslu Özhür, Bakanlar Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde kapatılan 8 adet taş ocağının yıllardır çalıştırılmayan pasif ocaklar olduğunu hatırlatarak, ülke genelindeki tüm taş ocaklarının 2015 yılında yapılan Fasıl 270 Maden ve Taşocakları Yasası ile söz konusu yasanın altında bulunan tüzükler çerçevesinde ruhsatlandırıldığını ifade etti.

Özhür, ülke genelinde faaliyette olmayan tüm taş ocaklarının Denetleme Kurulu tarafından denetlendikten sonra Bakanlar Kurulu kararıyla kapatılacağına dikkat çekerek, “Sadece yasalar ve tüzükler uyarınca aktif olarak çalışan taş ocaklarının ruhsatları uzatılacak” dedi.

Ülke genelinde kapatılan veya daha sonra kapatılacak olan tüm ocaklara kaynak bulunduğu sürece rehabilitasyon çalışması yapacaklarına vurgu yapan Özhür, “Fasıl 270 Maden ve Taşocakları Yasası yürürlüğe girdikten sonra ruhsatlandırma süreleri uzatılan taş ocaklarında işletme projeleri hazırlandığı için ocak işleten firmalardan teminat mektubu alınıyor. Yani bu yasa çerçevesinde şu anda aktif olarak çalışan firmalara, çalıştırdıkları ocakları rehabilite etme zorunluluğu getirilmiş oldu” ifadelerini kullandı.

 

“Taş ocağı açma ve kapatma

yetkisi Bakanlar Kurulu’na ait”

 

Özhür, şu anda aktif olarak taş ocağı işletmeciliği yapan firmaların söz konusu yasal yükümlülüklerinin bilinciyle hareket ettiğini belirterek, faaliyette olmayan taş ocaklarını denetlendikten sonra kapatılabilmesi için Bakanlar Kurulu’na rapor sunacaklarını söyledi.

Özhür, Jeoloji ve Maden Dairesi olarak yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmaların işletme ruhsatlarını uzatmama haklarının olduğunu, ancak taş ocağı açma ve kapatma yetkisinin Bakanlar Kurulu’na ait olduğunu dile getirdi. 2015 yılından sonra ruhsat uzatma işlemleri yapan firmalara yaptırım yapılabileceğini, ancak 2015 yılından önce kapalı olarak bulunan ocaklarla ilgili yükümlülüğün devlette olduğunu belirten Özhür, “Pasif ocaklar zaten çok küçük ölçekli atılı bırakılan ocaklardır. Gündemde görsel olarak kirlilik yaratan ocaklar aslında aktif ocaklardır. Yani esas olan günün sonunda onların rehabilite edilmesidir. 2015 yılından sonra çıkan yasayla birlikte de oraların rehabilite edilmesi teminat altındadır” dedi.

Aktolgalı: Bizim sadece görüş verme yetkimiz var

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, taş ocaklarının Jeoloji ve Maden Dairesi’nin uhdesinde olduğunu belirterek, geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu tarafından kapatılan 8 adet taş ocağının nasıl rehabilite edilebileceğiyle ilgili olarak sadece görüş verme yetkilerinin olduğuna vurgu yaptı.

Aktolgalı, Çevre Koruma Dairesi olarak kapatılan tüm taş ocaklarının rehabilitasyonu için ilgili daireye görüşlerini sunacaklarını belirterek, “Yani biz taş ocaklarının rehabilitesi için ağaçlandırma yapma, teraslama yöntemi kullanma ve buna benzer birçok görüş ortaya koyacağız. Bizim taş ocaklarıyla ilgili yetkimiz sadece bu kadardır” dedi.

Bu bağlamda, Bakanlar Kurulu tarafından kapatılan taş ocakları arasında bulunan Serhatköy’deki eski taş ocağında incelemelerde bulunduklarını belirten Aktolgalı, 2019 yılının başından itibaren söz konusu yerin nasıl rehabilite edileceğiyle ilgili görüşlerini en kısa sürede ilgili daireye ileteceklerini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108