banner6

Taksiciler için yasal düzenleme yapılıyor

banner37

Ulaştırma Bakanı Dürüst ve taksici birliklerinin temsilcileri ''Turistik T'' izinleriyle ilgili gerçekleştirdikleri görüşmede, salı günü yasal çalışmaların başlaması için yeni toplantı kararı aldı.

Taksiciler için yasal  düzenleme yapılıyor
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda “Turistik T” izinleri konusunda ilgili tarafların da katılımıyla toplantı düzenlendi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst,  Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, Çatalköy Taksiciler Birliği Başkanı Muhammet Ercan ve KKTC Taksiciler Birliği Başkanı Murat Karalar’ın yer aldığı toplantıda, taksicilerin sorunları ele alındı.

Taksiciler, Bakan Dürüst’e 10 maddelik talep listesi sundu.

Taksiciler, taleplerinin Bakanlar Kurulu’nda gündeme getirilip, taksicilerin yaşadıkları sorunların giderilmesi için yeni yasal düzenlemenin yapılmasını istedi.

Görüşmede, salı günü ise, yeni yasal düzenlemenin ele alınacağı bir toplantı düzenlenmesine karar verildi.

Bakan Dürüst, toplantının olumlu geçtiğini belirterek taksicilerin yaşadıkları sorunların bir kısmını bildiğini, bu sorunların giderilmesi için de yeni yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Dürüst:  Taksicilerin sorunlarının bir kısmını biliyorum

Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, taksicilerin bir kısım sorunlarını bildiğini, bu sorunlarının giderilmesi için de özellikle yeni yasaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yılların ihmalinden doğan sorunların biriktiğini ifade eden Dürüst, sorunların ele alınması için İzin Kurulu Başkanı, Bakanlık Müdürü, hukukçular ve taksicilerin temsilcilerinin salı günü bir araya gelerek, ucu açık olmayan yasal bir düzenleme için görüşeceğini belirtti.

“Kısa zamanda bitirilmesini arzu ediyorum”

Taksicilerin 9+1’leri istemediklerini ilettiğini kaydeden Dürüst, “Mecliste yaptığım konuşmada da belirttiğim gibi, zaten yeni yasa çıkıncaya kadar turist T izinlerini durdurduk. Kişisel olarak da benimsemediğim bir çalışmaydı. Ancak bilinmesi gerekir ki, ülkedeki öğrenci sayısı ve turist sayısı arttığına göre, bu taşımacılık sisteminin de belli bir sisteme girmesi gerekiyor. Dolayısıyla yasakçı zihniyetlerden öte, yasal mevzuatlara oturtarak sistemi yaratarak ve sistemi yasalara dayatarak yapmak gerekir” dedi.

Dürüst, bakanlık bünyesinde salı günü yapılacak yasal düzenlemeni en kısa zamanda tamamlanmasını arzu etti.

Gözay: Emir vermek yetmiyor, bir an önce tamamlansın

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, toplantının olumlu geçtiğini ancak memnun kalmaları için yapılacak olan yeni yasal düzenlemeyi görmek gerektiğini vurguladı.

Düzenlemenin yapılmasının ardından bekletilmeden meclise gönderilerek görüşülmesini istediklerini belirten Gözay, bazı şeylerin değişmesi için birilerine emir vermenin yetmediğini söyledi. Gözay, “Bizim taleplerimiz belli. Bu işin uzatılmadan Salı günü tamamlanmasını istiyoruz” dedi.

Ercan: Şu an için memnun kaldık demek erken olur

Çatalköy Taksiciler Birliği Başkanı Muhammet Ercan, toplantının yapıcı bir ortamda geçtiğini vurgulayarak verilen sözler için şu an memnun kalmanın erken olduğunu söyledi.

Ercan, “baştan beri talep ettiğimiz gibi, yasalar ne zaman esnafı ve taksiciyi korursa o zaman sorun ortada kalmış olacak” dedi. Ercan, toplantıda iyi niyet misyonu çerçevesinde taleplerini ilettiklerini ve kurulacak yeni bir komitede işbirliği içerisinde en hızlı şekilde çalışarak bu sorunu ortada kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

Karalar: Bu görev hem muhalefete hem de hükümete düşüyor

Toplantıda gerekli taleplerini bakan ve ekibine ilettiklerini belirten KKTC Taksiciler Birliği Başkanı Murat Karalar, bakanlık ile kendilerinin kuracakları bir komitenin yeni mevzuatın düzenlenmesi için salı günü bir araya geleceklerini söyledi.

Karalar, yapılacak yeni yasa için gerek muhalefete, gerekse iktidar partisine görev düştüğünü belirterek, komite tarafından yapılacak olan mevzuatın mecliste görüşülüp yasalaştırıldıktan sonra ivedilikle Bakanlar Kurulu’na gönderilmesini arzuladıklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104