Taksiciler korsan avında

banner37

Ülkede ciddi oranda artan kaçak taşımacılık nedeniyle canı yanan bazı taksiciler; müşteri kılığına girerek üç günde, üç korsan taksiciyi yakalattı

Taksiciler korsan avında
banner8

Mehmet KARA

Lefkoşa’da faaliyet gösteren taksiciler, kaçak taşımacılık yapanlara karşı savaş açtı. Ülkede ciddi oranda artan kaçak taşımacılık nedeniyle canı yanan bazı taksiciler işi gücü bırakıp ‘korsan avına’ çıkarken, üç günde üç korsan taksiciyi yakalattı.

Müşteri kılığına girerek kaçak taşımacılık yapan şahısların araçlarına binen taksiciler, polisle iş birliği yaparak korsan taşımacılık yapan kişilerin saptanmasını sağladı.

Polis tarafından, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne götürülen şahısların araçlarına el konuldu ve bin 100 TL para cezası kesildi. Gelirlerinin oldukça düştüğünden şikayet eden 30-35 kadar taksici, polise giderek şikayette bulundu.

Kaçak taşımacılık yapanların çoğunluğunun üniversite öğrencisi olması ve korsan taşımacılık yapanların kiralık araçları tercih etmesi de dikkat çekti.

Turgut: Haksız ve kolay para kazanıyorlar

KIBRIS’a konuşan Lefkoşa Taksiciler Birliği Başkanı Rifat Turgut, kendi imkanlarıyla üç günde üç kaçak taşımacılık yapan şahsı tespit ettiklerini söyledi.

banner134
Korsanların yarı fiyatına taşımacılık yaptığını, hiçbir vergi ödemediğini ifade eden Turgut, “Kaçak taşımacılık yapanlar, hem bizi hem de devleti çalıyor. Haksız ve kolay para kazanıyorlar” diye konuştu.

“Aylık 10 bin TL kazançları var”

Kaçak taşımacılık yapanların çoğunluğunun üniversite öğrencisi olduğunu ve aylık 10 bin TL civarında bir kazançlarının olduğunu savunan Turgut, öğrenciler arasında teşkilatlanmanın da söz konusu olduğunu söyledi.

Turgut, kaçak taşımacılık yapan araçlarda yolcu olarak bulunanların kaza anında can güvenliğinin de olmadığını savundu.

“Korsan taksiye binene de ağır ceza kesilsin”

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube’de görevli polislerin kendilerine verdikleri desteğin her zaman tam olduğunu kaydeden Turgut, “Kaçak taşımacılık yapanlara bin 100 TL’ye kadar ceza kesilebiliyor. Cezaların caydırıcı olmasını istiyoruz” dedi.

Turgut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzin kurulu, tüzük değişikliği yaparak, cezalar daha caydırıcı hale getirilebilir. Kaçak taşımacılık yapan kişi ve bile bile kaçak taşımacılık yapan araca binen yolcuya da ağır cezai işlemin uygulanmasını istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75