Taksiciler suçlu bulunursa meslekten men edilecek

banner37

Girne bölgesinde çoğunluğunu taksi şoförlerinin oluşturduğu iddia edilen fuhuş çetesi iddialarını değerlendiren meslek örgütleri, meslektaşlarına sahip çıkmakla birlikte, suçlu bulunmaları durumunda da izleyecekleri yolu anlattı:

banner87
Taksiciler suçlu bulunursa meslekten men edilecek
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Girne’de Lapta ve Alsancak bölgesinde çoğunluğunu taksi şoförlerinin oluşturduğunun iddia edilen ‘fuhuş çetesi’nin mahkemeye çıkartılmasını değerlendiren taksici örgütleri, üyelerinin suçsuz olduğuna inanıyor.

Kamuoyunda büyük panik ve dehşete neden olan fuhuş çetesi iddiasından dolayı tutuklanan 9 kişiden 7’sinin taksici olması, gözleri taksicilere çevirirken, adı geçen taksiciler, suçlu bulunursa meslekten uzaklaştırılacak.

Yaşanan olay ile ilgili Lefkoşa Taksiciler Birliği Başkanı Rifat Turgut, Girne Taksiciler Birliği Başkanı Murat Karalar ve Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, KIBRIS’a konuştu.

Birlik başkanları, yaşanan üzücü olayla ilgili hiçbir üyelerinin konuyla uzaktan – yakından bir ilgisinin bulunmadığını belirterek, mahkeme kararıyla suçları kesinleşmemiş masum insanların suçluymuş gibi, gösterilmesinin kabul edilebilir bir tarafının olmadığını söyledi.

Fuhuş olayına adları karışan 9 kişiden 7’sinin üyeleri olduğunu ifade eden birlik başkanları, mahkeme kararının ardından olayla ilgililerinin tespit edilmesi halinde tümünün de “mesleki sürüş belgeleri” iptal edilip, meslekten men edileceklerini kaydetti.

“Ceza almadan bir yaptırım uygulamamız doğru değil”

Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, fuhuş olayıyla adaları anılan ve polis tarafından tutuklanan üyelerinin mahkeme kararıyla suçları kesinleşmeden herhangi bir ceza veya yaptırım uygulamanın doğru olmadığını söyledi.

Gözay, suçlu bulunanlar olursa, suçlunun mal sahibi olması halinde işletme izni, şoför ise mesleki sürüş belgesi iptal edilerek bir daha bu mesleği yapmalarına izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

Kemal Gözay, “Şu an için bizim karar almamız mümkün değil. Mahkeme kararıyla fuhuş ile ilgilerinin olması halinde gereken en ağır ceza verilecek. Bu meslek saygın bir meslektir. Herkes haddini bilecek. Hepimizin kızı, kardeşi, karısı var, böyle bir şey yapmak asla kabul edilemez. Kamuya hizmet edenlerin böyle bir şeyle adlarının anılması bizi derinden yaraladı” dedi.

“Bu suçun kesinlikle ispatı yoktur”

Girne Taksiciler Birliği Başkanı Murat Karalar, yaşanan olayı gerçek dışı olduğunu iddia ederek, böyle bir şeyin kesinlikle ispatının olmadığını söyledi.

Murat Karalar, tutuklanan taksicilerin 7’sinin de Girne Taksiciler Birliği üyesi olduğunu, hiçbir üyelerinin bu olaya karışmadığını, suçları kesinleşmeyen ve ispatı yapılmayan bir olayda kişileri suçluymuş gibi, göstermenin doğru olmadığını ifade etti. Üyelerinin suçları kanıtlanmayınca kadar, onlara karşı hiçbir yaptırım yapmayacaklarını belirten Karalar, üyelerinin kimlik kartlarından dolayı yaşadıkları sıkıntının giderilmesi için cuma günü savcılığa başvuracaklarını söyledi.

Karalar, şöyle konuştu:

“Üyelerimiz saygın meslek yapıyorlar. Bizim amacımız insanları gidecekleri yere kadar sağlıklı şekilde götürmektir. Hiçbir üyemizin olayla ilgilisi yoktur. Sadece ismi konuyla anılan iki kişiyle telefonda görüştüğü için alı konuldu. Üyelerimizin müşterisiyle telefonla konuşması ya da telefon numaralarının bulunması olayla ilişkisi olduğunu ortaya koymaz. Böyle bir konuda taksici arkadaşlarımızı böyle bir suçla itham etmek doğru bir şey değil. Olaydan dolayı kimliklerine el konuldu. Arkadaşlarımızın aileleri var ve böyle anılmaları onları rencide etti.”

“Kabul edilebilir bir durum değil”

Lefkoşa Taksiciler Birliği Başkanı Rifat Turgut, kamuoyunda ciddi sorun yaratan ve kendilerini yaralayan bu konun kabul edilebilir bir tarafının bulunmadığını söyledi.

Bu suça karışanların üye olduklarını ve polis tarafından ‘taksici’ diye adlandırılmalarının ülke genelindeki bütün taksicilik mesleğiyle uğraşanları rencide ettiğini anlatan Turgut, mahkeme kararıyla suçlu oldukları anlaşılması halinde hepsinin gerekli ceza alması için kendisinin de katkı koyacağını söyledi.

Turgut, şöyle konuştu:

“Bizim işimiz insanların ulaşımlarını sağlamaktır. Taksici fuhuş, darp ya da uyuşturucu olayıyla işi olmaz. Mesleğimizin gereği aldığımız yolcumuzu en sağlıklı şekilde gidecekleri yere götürmektir. Devlet bu işletme izinlerini fuhuş, uyuşturucu ya da darp olaylarına karışmamız için vermedi. Bundan sonra bu tür olayların yaşanmaması için en iyi şekilde mesleğimizin gereğini yapacağız.”

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75