banner6

Taksiciler ücretsiz yer istiyor

banner37

Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği, Ercan’da yeni terminal binasında kendilerine yer verilmemesinden dolayı dün sabah başlattığı grevi, Başbakan Üstel’le yaptıkları görüşme sonrasında pazartesiye kadar gündemden kaldırdı

Taksiciler ücretsiz yer istiyor
banner150

banner150

banner99

ÖZEL HABER - Cemre CEMALİ

SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTİYORLAR…

Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği Başkanı Seydi Vakkas Polat, yeni terminal binasının bitmek üzere olmasına rağmen kendilerine hâlâ bir yer verilmemesi ve ilgili firmanın çok yüksek kira bedelleri talep etmesinden dolayı dün grev başlattıklarını ifade etti. Polat, “Gün içinde Başbakan Ünal Üstel ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile görüştük. Sorunu çözmeye çalışacaklarını söyledikleri için grevi askıya aldık. Pazartesi gününe kadar olumlu bir cevap vermezlerse pazartesinden sonra süresiz grevimizi devam ettireceğiz” dedi.

YARIN GÖRÜŞÜLECEK…

Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği’nin dün başlattığı, sonradan askıya aldığı grevle ilgili sorunun çözümü için perşembe günü saat 10.30’da, Başbakan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve ilgili firmanın hukukçularının da yer alacağı bir toplantı gerçekleştirilecek. Hükümet yetkilileri, cuma günü de Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği’yle görüşecek.

   Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği, Ercan’da yeni terminal binasında kendilerine yer verilmemesinden dolayı dün sabah başlattığı grevi, Başbakan Ünal Üstel’le yaptıkları görüşme sonrasında pazartesiye kadar askıya aldı.

   Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği, 8 Mart’ta, havalimanı önünde basın toplantısı düzenleyerek, yapımı tamamlanmak üzere olan yeni terminal binasında kendilerine yer verilmemesi ve ilgili firma tarafından çok yüksek kira bedelleri istenmesinden dolayı bakanlığı göreve çağırmış, sorunlarına çözüm bulunmaması halinde 21 Mart Salı gününden itibaren Ercan Taksi Ofisi’nde süresiz greve gidileceği uyarısında bulunmuştu.

   KIBRIS’a konuşan Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği Başkanı Seydi Vakkas Polat, yeni terminal binasının bitmek üzere olmasına rağmen kendilerine hâlâ bir yer verilmediğini, bu nedenle dün Ercan Havaalanı’nda grev başlattıklarını belirtti. Polat, gün içerisinde başbakanlıktan gelen çağrı ile meclise giderek Başbakan Ünal Üstel ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile toplantı yaptıklarını, grevi pazartesi gününe kadar askıya aldıklarını açıkladı.

   Ercan’da greve giden taksiciler de yeni havalimanında hangi pozisyonda olacakları ve nasıl bir taksi hizmeti verileceği noktasında belirsizlik olduğunu ifade ederek, “Dünya havaalanlarında olduğu gibi burada da taksi hizmetleri için yer ayrılması gerekiyor. Hükümete bunu söylediğimizde ‘telin içerisine yetkimiz yok, her şey Taş Yapı’nın, onunla anlaşın’ deniliyor” vurgusu yaptı.

Polat: Grevi askıya aldık

   Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği Başkanı Seydi Vakkas Polat, yeni terminal binasının bitmek üzere olmasına rağmen kendilerine hâlâ bir yer verilmediğini anlatarak, 8 Mart’ta yetkilileri göreve davet ederek 13 gün süre verdiklerini ve bu sorunlarına çözüm bulunmasını talep ettiklerini hatırlattı.

   Bu süre içerisinde hiçbir yetkiliden geri dönüş almadıklarını belirten Polat, “Bugün (dün) süresiz grev başlattık. Sonra başbakanlıktan bize çağrı geldi. Meclise gidip Başbakan Ünal Üstel ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile toplantı gerçekleştirdik ama toplantının sonucu olumlu değil” dedi.

   Polat, bakanlık ve ilgili firmanın perşembe günü saat 10.30’da bu konu ile ilgili hukukçuların da yer alacağı bir toplantı gerçekleştireceklerini kaydederek, cuma günü de Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği’ni kabul edeceklerini açıkladı.

   Ercan Havaalanı’nda 36 taksi oluğuna ve 400 kişinin bu işten para kazandığına işaret eden Polat, “11 yıldır uğraşıyoruz, bunca zaman hiçbir şey elde edemedik. perşembe günü toplantı yapacaklarını ve sorunu çözmeye çalışacaklarını söyledikleri için grevi askıya aldık. Pazartesi gününe kadar olumlu bir cevap vermezlerse, pazartesiden sonra süresiz grevimizi devam ettireceğiz” vurgusu yaptı.

Taksiciler ne dedi?

Cem Dünki (Mal Sahibi)

   “Ülkemizdeki bütün taksiler kamu malı olarak geçiyor. Plakaların her biri, hangi durakta çalışılacağına kadar bir şahıs üzere işletme izni verilerek yapılıyor. Biz kafamıza göre herhangi bir duraktan yolcu alamayız. Biz Ercan Havalimanı taksisiyiz. Yeni havalimanında bizim hangi pozisyonda olacağımız ve orada nasıl bir taksi hizmeti verileceği, belirsizliğini koruyor. Ercan Havaalanı’nın yer hizmetleri T&T’ye verildiğinden beri bizim pozisyonumuz belirsiz. Devlete soruyoruz ‘biz bilmiyoruz, T&T ile anlaşın’ deniliyor. T&T’ye gidiyoruz, yer hizmetlerini bize vermeleri için çok yüksek rakamlar talep ediliyor. Orada taksi hizmeti nasıl verilecek, biz bunun neresindeyiz? Bilinmezlik içerisindeyiz. Başbakan Ünal Üstel ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile yaptığımız görüşme neticesinde perşembe günü üç tarafın bir araya gelmesi ve hukukçuların da o masada bulunması sözü ile grevi erteledik.”

Hakan Özkıraç

   “Yıllardır buradaki yerimizin ne olacağı ile ilgili sorunumuz var. Geçmiş hükümetlerle yapılan sözleşmelerin hep dışında tutulduk. Bugüne kadar yerimizin ne olacağı ile ilgili hep mücadele ettik.  Bu sürede belki de 8 başbakan, 10 tane de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı değişti. Hepsi de ‘tamam’ dedi ama yakın zamanda açılacak olan yeni havalimanına giremeyecek noktadayız. Yerimiz yok. Başbakan ‘ilgili firma ile sorununuzu çözün’ diyor. Buradaki 36 araç kamu malı olmasına rağmen devlet burayı Taş Yapı’ya devrettiği için tellerin içinde hakları olmadığını söylüyor.

   Taş Yapı’nın bizden istediği miktar, ödenebilecek bir miktar değil. Her araç için aylık 10 bin TL gibi bir paradan bahsediliyor. Bunu hiçbir taksicinin kaldırması mümkün değil. Bizim muhatabımız hükümettir. Hükümetin sermayeye değil, vatandaşına sahip çıkması gerekiyor.

   Perşembe günü yapılacak olan toplantı için pek umutlu değiliz, çünkü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Başbakan ve Taş Yapı, yapacakları toplantıda, biz taksicileri tellerin dışında bırakacağını düşünüyoruz. Duyduğumuza göre Taş Yapı’nın 50 tane T müracaatı varmış. Bu planlar uzun yıllardır devam ediyor. Biz şu an ya mücadelemizi yükselteceğiz, ya da günü geldiğinde sıfırlanıp başka iş arayacağız.”

Kürşat Dünki

   “Buranın işletmesini T&T aldıktan sonra buradaki hizmetleri de uhdesine almış. Zamanın hükümet edenleri bu sözleşmenin içerisinde yer vermişler. Burada iş yapacak olan kişi T&T’nin izni ile iş yapabilir. Bize verilen T izinleri, Ulaştırma Bakanlığı’nın izni ile veriliyor. Bizlerin de bu izinlerle buradan yolcu alabilmesi lazım. Fakat T&T’ye göre biz buradan yolcu alamayız, illa ki para karşılığı yolcu alabilirsiniz diyor. Bizim böyle bir gücümüz yok. İşletme iznimiz buraya ait olduğu için yolcuyu buradan almamız gerekiyor. Dünya havaalanlarında olduğu gibi burada bir yolun taksi hizmetleri için ayrılması gerekiyor. Hükümete bunu söylediğimizde ‘telin içerisinde yetkimiz yok, her şey Taş Yapı’nın, onunla anlaşın’ deniliyor. T&T de geldiği ilk günden beri ‘sizi oradan atacağım, taksi hizmetini kendim vereceğim’ diyor. Bizim duyumlarımıza göre buranın taksi hizmetini de yapmak için 50 kişi T izni için müracaatta bulunmuş. Hükümet ‘bizim elimiz bağlı, bizden öncekiler imzalamış. Bir yanlışlık yapılmış’ diyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104