banner6

Taksim sahası gerginliği

banner37

BM bariyeri kaldırdı tel çekti ama KKTC tellerin kaldırılmasında da kararlı…

Taksim sahası gerginliği
banner99

BARİYER KALKTI, TEL GERİLDİ… BM Barış Gücü askerleri Taksim sahasına Çetinkaya Spor Kulübü’nden girilmesine olanak sağlayan basamaklara koyduğu taş bariyerleri kaldırdı. Ancak Rumların istekleri doğrultusunda hareket eden Barış Gücü, bu kez de aynı noktaya tel örgü çekerek sahaya ulaşımı engellemeye devam ediyor. Türk tarafı konulan tellerin de kaldırılmasında kararlı duruş sergiliyor. Yetkililer, Çetinkaya sporcularının geçmişte bu merdivenleri kullandığını ve yine kullanacağının KKTC’nin olan surlardan aşağıya sporculardan başkasının inmemesi için KKTC’nin önlem almaya hazır olduğunun altını çiziyor.

“ÇÖZÜM BULUNMAZSA TEDBİR ALINIR”… Başbakan Üstel, BM’nin, Taksim Sahası’nın kullanımını zorlaştıracak eylemlerini kınadı. Üstel, soruna çözüm bulunmaması halinde hükümet olarak Taksim Sahası ile alakalı her türlü tedbirin alınacağını ifade etti.

“ONLAR KALDIRMAZSA BİZ KALDIRACAĞIZ”… Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, önümüzdeki hafta sonu konuyu BM Temsilcisi Colin Steward ile görüşeceklerini açıkladı “Görevimiz bu barikatın kaldırılmasıdır. Onlar kaldırmazsa biz kaldıracağız” diyen Ertuğruloğlu “Anlaştık anlaştık, anlaşamazsak gereği neyse yapılır” dedi.

  BM Barış Gücü, Çetinkaya Taksim Sahası’na yönelik provokasyonlara devam ediyor. Rumların güdümüyle hareket eden BM, sahaya Kuzey Kıbrıs’tan girilmesine olanak sağlayan basamaklara koyduğu bariyerleri kaldırıp, bu kez de dikenli tel çekti

   Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü kontrolündeki ara bölgede bulunan ancak Çetinkaya Spor Kulübü tarafından kullanılan Taksim Sahası’na Kuzey Kıbrıs’tan girişin engellenmesi amacıyla konulan ve tarihi surlara zarar verdiği gerekçesiyle eleştirilen bariyerler kaldırıldı. Bariyerler yerine ise dikenli tel çekildi.

   Yetkililer, Çetinkaya sporcularının geçmişte bu merdivenleri kullandığını ve yine kullanacağının, KKTC’nin olan surlardan aşağıya sporculardan başkasının inmemesi için KKTC’nin önlem almaya hazır olduğunun altını çiziyor.

  Kıbrıs Türk tarafının BM’nin eylemine karşı tavrı sert oldu. Başbakan Ünal Üstel, yazılı açıklama yaparak BM’yi kınadı, girişimlerden sonuç alınmaması durumunda her türlü tedbirin alınacağını kaydetti.

  KIBRIS’a konuşan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da Taksim sahasıyla ilgili anlaşmayı BM Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Steward ile yaptığını belirterek, gelişen durumu Steward ile önümüzdeki hafta sonu görüşmelerinde ele alacaklarını kaydetti. “Görevimiz bu barikatın kaldırılmasıdır. Onlar kaldırmazsa biz kaldıracağız” diyen Ertuğruloğlu “Anlaştık anlaştık, anlaşamazsak gereği neyse yapılır” diyerek net bir tavır ortaya koydu.

Üstel: Her türlü tedbir alınacak

  Başbakan Ünal Üstel, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çok kısa bir süre önce yenilenerek Kıbrıs Türk sporunun hizmetine sunulan, tarihe mal olmuş Taksim Sahası’nın kullanımının zorlaştırılmasına yönelik, BM’nin attığı adımı kınadığını belirtti.

  Üstel, “Gençlerin spor yapmasına bile tahammülü olmayan bu ve benzeri zihniyetler, bizi bu adadaki haklarımızı aramaktan ve bunlara sahip çıkmaktan asla geri çeviremeyecek” dedi.

  BM’nin, Taksim Sahası’nın nasıl ve kimler tarafından kullanılabileceği ile alakalı herhangi bir kısıtlama, kural koyma veya söz söyleme hakkı olmadığını ifade eden Üstel, “Taksim Sahası’nı özelde Çetinkaya Türk Spor Kulübü, genelde ise tüm halkımız dilediği ve istediği zaman kullanabilir ve BM hiçbir Kıbrıslı Türkün Taksim Sahası’na girişine engel olamaz” şeklinde konuştu.

  Üstel, Dışişleri Bakanlığı’nın gerekli girişimleri yaparak, söz konusu ‘çağ dışı’ faaliyetlerin sonlandırılmasını talep ettiğini belirtti.

BM’nin adadaki statüsünün sorgulanma zamanının geldiğini ifade eden Üstel, soruna çözüm bulunmaması halinde hükümet olarak Taksim Sahası ile alakalı her türlü tedbirin alınacağını ifade etti.

Töre: Sahaya erişim kimsenin iznine tabi değil

  Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Taksim Sahası konusunda yaptığı açıklamada, “Birleşmiş Milletlerin bu sahaya erişimimize yönelik her türlü engel ve kısıtlamasının yok hükmünde olduğunu halkımıza duyurmayı bir borç biliriz” ifadelerini kullandı.

   Yazılı açıklama yapan Töre, Taksim Sahası’nın Kıbrıs Türk halkının siyasi ve sportif tarihinde önemli bir yer tuttuğunu, bu konuya yönelik yaşananları dikkatle izlediklerini belirtti.

   “Devletimiz konuyu tüm ilgili makamlarıyla takip etmektedir. Buradaki haklarımıza halel getirecek en küçük bir adıma dahi müsamaha gösterilmeyecek bir kararlılıkla Taksim Sahasına sahip çıkmaya devam edeceğiz” diyen Töre, gençlerin ve halkın, Taksim Sahası’na erişiminin kimsenin iznine tabi olmadığını kaydetti.

   BM’nin sergilediği tavrın haksız ve Rum yönetiminin uzlaşmaz taleplerine de zemin hazırlar nitelikte olduğunu belirten Töre, böylesine barışçıl, sivil ve sportif bir konuda dahi gösterilen reaksiyonun, Kıbrıs adasında iki tarafın ortak bir gelecek ihtimalinin olmadığını bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Ertuğruloğlu: Onlar kaldırmazsa, biz kaldıracağız

   Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP) askerleri Taksim Sahası’na Çetinkaya Spor Kulübü’nden girilmesine olanak sağlayan merdivenlere koyduğu taş bariyerleri kaldırdı. Ancak Barış Gücü askerleri taşları kaldırsa da, aynı noktaya tel örgü çekerek sahaya ulaşımı engellemeye devam ediyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS gazetesi muhabirinin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Görevimiz bu barikatın kaldırılmasıdır. Onlar kaldırmazsa biz kaldıracağız” dedi.

   Ertuğruloğlu, tarihi Taksim Sahası’yla ilgili anlaşmayı BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Steward ile yaptığını anımsatarak, sözlerine şöyle devam etti:

   “Biz Sayın Steward ile anlaştık. Şimdi kendisi burada değil. O’nun yokluğunda bizim karşı bir adım atmamız doğru olmaz. Bu konuyu Colin Steward ile konuşacağız. Bu konuşma sonrasında anlaşacağımızı düşünüyorum ama eğer bir anlaşmaya da varamazsak bu yapılanı kabullenmeyeceğiz. Gereği neyse yapılacaktır.”

   BM Temsilcisi Steward’ın önümüzdeki hafta adaya geleceğini kaydeden Ertuğruloğlu, kendisinin ise aynı gün Özbekistan’a gideceğini söyledi.

   “Önümüzdeki hafta sonunda Steward ile buluşacağız ve bu konuyu konuşacağız” diyen Ertuğruloğlu, “Dediğim gibi anlaştık anlaştık, anlaşamazsak gereği neyse yapılır. Görevimiz o engeli kaldırmaktır” ifadelerine yer verdi.

Köprülü: Tedbirler güvenlik görevlileri tarafından alınacak

   Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Kemal Köprülü de Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) yaptığı açıklamada, günlerdir Çetinkaya Taksim Sahası’nın açılışıyla ilgili sürekli olarak BM ile temas halinde olduklarını belirterek, ön açılışın geçen hafta içerisinde yapıldığını hatırlattı. Köprülü, ilerleyen günlerde sahadaki çalışmaların sona ermesiyle birlikte Çetinkaya Taksim sahasının gençlik ve ülke sporuna tam anlamıyla açılacağını dile getirdi.

   Çetinkaya Sahası’na, bir tanesi Çetinkaya Spor Kulübü’nden, diğeri Yiğitler Burcu’ndan iki farklı noktadan iniş olduğuna işaret eden Köprülü, BM Barış Gücü’nün bu noktalara bariyerler koyduğunu hatırlattı. Bunlar yapılırken eski eser niteliği olan surlara zarar verildiğini vurgulayan Kemal Köprülü, bakanlığın bu konuda BM Barış Gücü nezdinde çok ciddi girişimlerde bulunduğunu kaydederek, “Bu olay şiddetle protesto edildi” dedi.

“Surlar KKTC toprakları içerisinde ara bölgede değil”

   Surlara çakılan kazıklar, çiviler olduğunu ifade eden Köprülü, bariyerler nedeniyle surlarda tahribat oluştuğunu belirtti. Bunun doğru olmadığının altını çizen Bakanlık Müsteşarı Köprülü, “Surlar sonuçta KKTC toprakları içerisinde ara bölgede değil… Tamam, saha ara bölge içerisinde onu biliyoruz ama surlar bizim tarafta…” diye konuştu.

   Bariyerlerin kaldırılmasının ardından çekilen dikenli tellerin kaldırılması için de bakanlığın girişimlerinin devam ettiğini dile getiren Köprülü, dün BM Barış Gücü’nden yetkilileri bakanlığa çağırıp, konuyu aktardıklarını söyledi. İlerleyen günlerde konuyla ilgili üst düzey temaslarda bulunacaklarını ifade eden Kemal Köprülü, “Bizim istediğimiz Çetinkaya Spor Kulübü’nden aşağıya sporcularımızın merdivenlerden inip, antrenmanlarını yapması yönündedir” dedi.

“Merdivenlerde bir kontrol mekanizması oluşturulacak”

   Her iki noktadan da Taksim Sahası’na geçişlerin kontrollü bir şekilde olacağını vurgulayan Köprülü, bir görevlinin, sahaya iniş, çıkışları kontrol etmesi düşüncesinde olduklarını söyledi. Sahaya her iki iniş noktasında da merdivenlerde bir kontrol mekanizması oluşturulacağını ifade eden Köprülü, yasa dışı düzensiz göç olaylarına müsaade etmemek amacıyla gerekli tüm tedbirlerin güvenlik görevlileri tarafından alınacağını vurguladı.

BM: Geçiş kapıları kullanılsın!

  Bu arada, BM Barış Gücü’nün resmi Twitter hesabından, Young Turkish Cypriots (Y.T.C) isimli Twitter hesabının “Kıbrıslı Türk gençlerin tarihi bir saha olan Taksim Sahası’nda spor yapmasının dikenli teller ve beton bloklarla engellenmeye çalışıldığı” yönündeki yazısına cevap verildi.

   BM Barış Gücü’nün resmi Twitter sayfasından YTC iletisi de paylaşılarak yapılan açıklamada, “Hayır yanılıyorsunuz. Sahaya girişler geçmişte olduğu gibi sınır kapılarından geçilerek yapılıyor. İhlalleri önlemek ve tampon bölgenin statüsünün korunduğundan emin olarak sivil geçişlerin kolaylaştırılması için her iki tarafla çalışmaya devam etme konusuna bağlılığımızı belirtiriz” ifadeleri yer aldı.

Komutanlar bölgedeydi

   Öte yandan, yaşanan gerginlik sonrasında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ve bazı komutanlar dün bölgede incelemede bulundu.

   1930 yılından beridir Çetinkaya’nın kullanımında olan saha, geçen hafta Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle yenilenerek açılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104