banner6

Talat çözüm konusunda iyimser değil

banner37

Politis gazetesine konuşan 2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, çözüm konusunda iyimser olmadığını söyledi.

Talat çözüm konusunda iyimser değil
banner151 banner143

Güneydeki Rum Başkanlık seçimleri, Crans Montana görüşmeleri ve diğer konularda açıklamalarda bulunan Talat, çözümün her zaman çözümsüzlükten iyi olduğunu, çözüm bazı sorunlar getirse de, Kıbrıs sorununun çözümünün gerekli olduğunu belirtti.

Müzakerelerden daha fazlasını beklerdim” diyen Talat, Kıbrıs Rum tarafındaki seçimlerin ardından yeni bir çabanın doğacağını, ancak her defasında farklı olduğunu söyledi.

Gazeteye göre, Talat, “Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi, lideri kim olacak? Papadopulos mu? Malas mı yoksa Anastasiadis mi? Eğer Malas ise OK. Eğer Anastasiadis ise eee… duruma göre değişir (gülüyor). Ancak eğer Papadopulos ise Kıbrıs içinde ve dışında, Kıbrıslı Rumların çözüm istemediğine dair bir mesaj olacak” dedi.

Crans Montana’da fırsat kaçırıldı

Crans Montana’yla ilgili bir soru üzerine ise, burada bir fırsatın kaçırıldığını söyledi.

Crans Montana’da görüşmelerin yapılma zamanının yanlış olduğunu ifade eden Talat, bunun Kıbrıs Rum tarafındaki seçimlere çok yakın olduğunu, yazdan önce bunu birçok kez dile getirdiğini söyledi.

Açıklamalarının bir başka kısmında, Anastasiadis’in seçimlerden dolayı herhangi bir tavizde bulunmadığını, herhangi bir esneklik göstermediğini söyleyen Talat, “Çünkü herkes onu eleştiriyordu. Papadopulos ve diğerleri. Seçimler yaklaştıkça AKEL’in de kendisini desteklemeyeceğini, başka bir adayı destekleyeceğini biliyordu” dedi.

Anastasiadis’in sağın oylarını istediğinden taleplere yanıt veremediğinden söz eden Talat, bu nedenle Anastasiadis’in de zamanı geldiğinde taleplerini artırdığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 16:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104