banner6

Talep arttı, gaz stoku bitti, piyasada tüp gaz kalmadı

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, ithalatçıların elindeki gaz stokunun bittiğini, yeni gelen gazın fiyatına ise zam talebi olduğunu belirtti. Marketçiler Birliği de, ‘zam’ iddiasının tüp gaz talebini arttırdığını, çoğu marketin elinde dolu tüp kalmadığına dikkat çekti

Talep arttı, gaz stoku bitti, piyasada tüp gaz kalmadı
banner99

Ahmet KARGÖZLÜ

Tüp gaza ‘zam’ yapılacağı iddiası, 10 kiloluk ev tipi tüp gaza talebi artırdı. İthalatçıların elindeki gaz stokunun da bitmesiyle, piyasada dolu tüp gaz kalmadı.

İki gündür markete tüp gaz almaya giden vatandaşlar, eli boş döndü.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunarak, 27 Mayıs’tan bugüne kadar tüp gaza herhangi bir zam yapılmadığını ancak baskı altında olduklarını belirtti.

İthalatçıların elindeki gaz stokunun bittiği, yeni gelen gazın fiyatına ise zam talebi olduğu kaydedilen açıklamada, LPG gemisinden tahliye yapıldığı, gümrük ölçümlerinin ardından ise satış prosedürünün başlayacağı ifade edildi.

Açıklamada “Stoklarda eski ürün kalmamıştır. Yeni gelen miktar yaklaşık 3 bin 500 tondur. Alpet stoklarında yaklaşık 800 ton LPG vardır. Alpet elektrik panosundaki arızadan dolayı LPG satışını bu sabah yapabileceklerini bildirdiler” denildi.

“Borsa: 461,50 $/ton, FOB fiyatı:4174,54 TL/ton, $: 8,3431 TL, tüp gaz fiyatı: 90 TL” olarak 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yürürlükte olan LPG maliyetlerinin de yer verildiği açıklamada, 20 Ağustos tarihli LPG faturası da paylaşıldı.

20 Ağustos LPG faturasına göre, “Borsa:641 $, FOB fiyatı 5841,14 TL/ton, $: 8,5264 TL olduğu ve bu doğrultuda tüp gaz fiyatının 110 TL olması istendiğini ifade edilen açıklamada, “Biz bu zammı yapmak istemiyoruz. Konuyu Bakanlar Kurulu’na taşıyacağız" denildi.

Nalcıoğlu: Piyasada tüp gaz sıkıntısı yaşanıyor

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu, marketlerin tüp gazı stok yapma gibi durumlarının olmadığının altını çizerek piyasada tüp gaz sıkıntısı yaşandığını belirtti.

Nalcıoğlu, vatandaşların son günlerde ‘tüp gaza zam yapılacağı’ iddiasıyla marketlere akın ettiğini, ancak marketlerin bu yoğun talebe yetersiz kalarak ellerindeki tüm tüpleri bitirdiğini söyledi.

Zam iddiasının tüp gaz talebini oldukça arttırdığını kaydeden Nalcıoğlu, çoğu marketin elinde dolu tüp kalmadığına dikkat çekti, tüm marketlerin aynı sorunu yaşadığını dile getirdi.

banner134

“Marketlerde 2-3 gün gaz olmayacak”

Marketlerin tüp gaz dağıtımını yapan bayilerden yeni tüp temin edemediğine işaret eden Nalcıoğlu, yetkili bayileri aradıklarını, ancak dağıtımcı şirketlerde de tüp gaz kalmadığını öğrendiklerini ifade etti.

Nalcıoğlu, ülkede yaşanan tüp gaz sıkıntısının çok farklı bir durum olduğunu belirterek, olayın perde gerisini şu şekilde anlattı:

“Bizim edindiğimiz bilgiye göre, marketlerde en az 2-3 gün tüp gaz olmayacak. Çünkü ülkemizde bulunan gaz dolum tesisine, gaz daha yeni geldi. Bu gazın boşaltımı da birkaç gün sürecek. Dolayısıyla tüp gaz dağıtımcıları marketlere bu süre zarfında gaz getiremeyecek.”

Işık: Fırsatçı marketler stokladığı gazı el altından 130 TL’ye satıyor

Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, piyasada tüp gaz sıkıntısının yaşandığını belirterek vatandaşların hiçbir markette dolu tüp bulamadığını söyledi.

Işık, derneğe tüp gaz konusunda birçok şikâyetin yapıldığını ifade ederek vatandaşların evinde yemek pişirmek için bile tüp kalmadığını dile getirdi.

Derneğe yapılan şikâyetler arasında en dikkat çeken konunun ‘stokçuluk’ olduğunun altını çizen Işık, bazı fırsatçı marketlerin ‘tüp gaza zam olacağı’ iddiasıyla elindeki dolu tüpleri stokladığını, hatta el altından 130 TL’ye bile sattığını ileri sürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88