Taleplerimiz yanıtsız kalırsa 'başka türlü' değerlendiririz

banner37

KTOEÖS, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde ‘meslek öğretmeni’ adı altında yapılan bir görevlendirmeyi protesto etmek için dün iki saatlik uyarı grevine gitti, sendika başkanı taleplerinin yanıt bulmasını istedi

banner87
Taleplerimiz yanıtsız kalırsa 'başka türlü' değerlendiririz
banner90
banner99

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde ‘meslek öğretmeni’ adı altında yapılan bir görevlendirmeyi ve bazı atamaları protesto etmek amacıyla dün 11.30’da başlayan ve iki saat süren bir uyarı grevine gitti.

   Söz konusu eyleme göz yumduğunu iddia ettikleri Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nı da grev saatlerinde kurum önünde yaptıkları basın açıklamasıyla protesto eden sendika yönetici ve üyeleri, KTOEÖS Başkanı Selma Eylem tarafından okunan ‘Bakanlığı göreve davet ediyoruz’ başlıklı metinde, “Bu okulda ve tüm okullarda, öğretmenlerimiz arasında huzursuzluk yaratan, hiyerarşik yapıyı ve çalışma barışını bozan tüm görevlendirmeler kabul edilebilir değildir, etmiyoruz” ifadeleriyle, kolej idaresinin bahse konu kararını eleştirdi.

   Eylem, basın açıklamasının ardından KIBRIS Gazetesi’ne yaptığı konuşmada, taleplerinin karşılanmaması durumundaki tavırlarını ise “Öyle bir durumu başka türlü değerlendiririz” ifadeleriyle açıkladı.

Eylem: Bakanlık ‘sin da gulle geçsin’ mi demektedir?

   Eylem, söz konusu okuldaki öğretmenlerin, topladıkları imzalar üzerinden tepkilerini dile getirmelerine rağmen Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın duruma sessiz kaldığını savunurken, şu ifadeleri kullandı:

   “Bakanlık neden hâlâ yasa dışı görevlendirmelere göz yummakta ve bu durumu ortadan kaldıracak bir adım atmamaktadır? Bakanlık yoksa ‘sin da gülle geçsin’ mi demektedir?”

“Yasalar bu okulda geçerli değil mi?”

   “Bakanlığın yasa ve tüzükleri, bu okulda geçerli değil midir? Nakil Tüzüğü’ne göre, 13 saatin altına düşen bir öğretmen, aynı bölgedeki bir başka okula görev yapmaya gönderilir” bilgisini paylaşan Eylem, 13 ders saati kendi okullarında dolmayan öğretmenlerin, ilgili tüzük uyarınca farklı okullarda görev aldıklarını, fakat bahse konu okulda yapılan son ‘görevlendirmenin’ öznesi öğretmenlerin, 6, 11 ve 12 saat derse girmelerinin yanı sıra bin 70 Euro da maaş aldıklarını savundu.

   Eylem, “Eşitlik ve adaleti sağlamak, bu devletin görevi değil midir? Bu kadar ayrıcalık tanınan bu öğretmenlerin branşlarından yüzlerce mezunumuz atama beklerken, atananlar da ‘Göç Yasası’ ile mağdur edilip geçim derdine düşürülürken, bu dayatmaya neden boyun eğilmektedir?” ifadeleriyle, hem iddia edilen haksız duruma hem de atama bekleyen branş öğretmenleri sorununa dikkat çekti.

“Bu ‘ideolojik kadrolaşma’ mıdır?”

   Eylem, okulun ihtiyacı kadar öğretmen atamasının zaten zamanında yapıldığını savunurken, “İhtiyaç olmadığı halde getirilip görevlendirilen birisinin, öğretmenlere ita amiri yapılmaya çalışılmasının gizli amacı nedir? Bu, ideolojik kadrolaşma değil midir? Böyle bir durumda, devletin kasasının soyulmasına sessiz kalınabilir mi?” diyerek, bahse konu okulun öğretmen ihtiyacının şu an itibarıyla olmadığını söyledi.

   Okul idaresinin, ‘müdür muavini’ sıfatıyla getirildiğini öğrendikleri bir öğretmene yönelik zamanla ağız değiştirdiğini ve “İdari işlere yardımcı olacak” demeye başladığını da kaydeden Eylem, “Okul idaresi, bu insanların ders saatlerini de azalttı ve bir başka eşitsizliğe neden oldu” diyerek, durumun vahametini ortaya koydu.

“Yerli din öğretmenlerine bile kadro açılmazken…”

   Eylem, bu ülkeden mezun din öğretmenlerine bile artık kadro açılmadığını söylerken, keyfi, talimatla ve yasa dışı yapılan ‘ithal’ yüzlerce atamanın faillerinin ders saatlerinin azaltılıp bir de yönetici yapılmalarının amacının ‘kadrolaşma çalışması’ olduğunu da iddia etti. “Bu görevlendirme, Merkez Bankası, Güvenlik Kuvvetleri ve Sivil Savunma gibi kurumların başına yapılan atamalarla benzer anlam mı taşımaktadır? Bu atamada TC Elçiliği Eğitim Müşaviri’nin rolü ne olmuştur?” diye soran Eylem, söz konusu okulda yapılan ‘toplumsal dönüştürme’ çalışmalarının, bakanlık tarafından görmezden gelindiğini de savundu.

   “Bu atama, bakanlığa ‘nereden geldiği gayet açık’ bir dayatmadır” diyen Eylem, aynı okuldaki öğretmenlerin geçtiğimiz öğretim yılında ‘yeni yılın kutlanmaması baskılarına’ yönelik ortaya koydukları benzer irade karşısında geri adım atan aynı yetkililerin şimdi hiçbir adım atmamalarının gerekçesini merak ettiklerini de söyledi.

“Uyarı grevinin gerekçeleri açık”

   Eylem, yaptıkları uyarı grevinin gerekçelerinin son derece açık olduğunu da ifade ederken, “Bunların algılanarak, okulu devralmaya çalışan zihniyete ‘dur’ denilmesi; onur ve haysiyetle yasalara ve anayasaya uyulmasının sağlanması, Eğitim Bakanı’nın görevidir. Bunu, diğer konularda uyguladığı ‘deve kuşu taktiği’ ile geçiştirmesi durumunda yaşanacak tüm huzursuzluktan kendisi ve TC Elçiliği Eğitim Müşaviri sorumlu olacaktır” sözleriyle Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’e de mesaj gönderirken; KIBRIS Gazetesi’nden gelen “Sorularınızın yanıtsız bırakılması ve taleplerinizin karşılanmaması durumundaki tavrınız ne olacak” sorusunaysa “Öyle bir durumu ‘başka türlü’ değerlendiririz” yanıtını verdi.

“Eğitim Bakanı’na çağrımızdır”

   “Eğitim Bakanı, okulun huzursuzluğunu ve haftalardır yapılan görüşmeleri görmezden gelerek hukuksuzluğa, liyakatsızlığa ve yasa dışılığa hizmet etmeyi hazmetmekte midir” sorusunu yönelten Eylem, anayasaya ve Milli Eğitim Yasası’na uygun, çağdaş, laik, bilimsel, demokratik, parasız ve kamusal eğitim verilmesinin; yasalara ve tüzüklere uyulmasının sağlanmasının; herkese eşit ve adil davranılmasının garanti altına alınmasının yanı sıra çalışma barışının sağlanmasının da Eğitim Bakanlığı’nın görevi olduğunu hatırlattı.

   Eylem, sözlerine “Her ne isim altında olursa olsun yasa dışı tüm görevlendirmelere ve ideolojik dayatmalara son verilmesi için Eğitim Bakanı’na gereken adımı atması çağrısını yapıyor ve kendisini göreve davet ediyoruz” ifadeleriyle son verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75