banner6

Tamam mı devam mı?

banner37

Liderlerin, Kıbrıs müzakerelerinin bugünkü son toplantısında, toplumları için en kritik kararlardan birini alması bekleniyor.

Tamam mı devam mı?
banner150

banner150

banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs müzakerelerinde bugün dönüm noktalarından birinin yaşanması ve tarafların müzakerelere tamam mı yoksa devam mı kararı vermesi bekleniyor.

Rum tarafındaki başkanlık seçimine start verildiği bir dönemde sürdürülmeye çalışılan müzakerelerde, özellikle Cenevre Konferansı’ndan sonra kayda değer bir ilerleme yaşanmadı.

Rum Başkanlık seçimlerinde safların belirlenmesi, ENOSİS Plebisiti’nin okullarda anılması kararın yarattığı gerginlik, Türkiye’deki referandum süreci, doğalgaz ihaleleri ile ilgili Rum Yönetimi’nin verdiği izinlerle birlikte yaşanan krizler, müzakerelere zorluk çıkaran konular arasındaydı. Tüm bunlar, dönem dönem sürecin kesintiye uğramasına yol açtı.

Metodoloji değişikliği

Kıbrıs Türk tarafı müzakerelerde bugün kullanılmakta olan metodun artık tıkandığını, verimsiz olduğunu ve değişmesi gerektiği yönündeki görüşünü kamuoyuna önceden açıklamıştı.

BM Genel Sekreteri Espen Barth Eide’nın de olumlu baktığı metot değişikliği konusuna, Rum tarafı pek yanaşmadı. Özellikle Eide’nin rolünün yükseltilmesinin, arabuluculuğa yol açacağı gerekçesiyle buna kuşkuyla yaklaşıldı.

Metot değişikliğiyle BM’nin daha aktif olabileceği, ancak Eide’nın rolünün, arabulucu veya Annan Planı’nda olduğu gibi boşlukları doldurma amacı taşımasına gerek olmadığı Türk tarafınca pek çok kez açıklanmıştı.

Eide’nın misyonun yükseltilebilmesi için her iki liderin de onayı gerekiyor. Metot değişikliğinde ise konuların paket halinde tartışılmasıyla sürecin önünün açılabileceği düşünülüyor.

İkinci Cenevre için taraflar ne kadar samimi?

Taraflar müzakerelerde ilerleme olması halinde ikinci bir Cenevre konferansının yapılabileceğinin olasılık dahilinde olduğunu duyurmuştu.

Rum tarafının özellikle son günlerde ikinci Cenevre’yi telaffuz etmeye başlaması ancak bunu yaparken de dört özgürlük, güvenlik ve garantiler konusundan geri adım atmıyor olması,  Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in  seçime yönelik hareket ettiği şeklinde algılanıyor.

Ayrıca doğalgaz ihalelerinde Fransız TOTAL şirketinin keşif çalışmalarını başlatacağı Temmuz ayına kadar da zaman kazanmak isteyebileceği şeklinde değerlendiriliyor.

Rum tarafı, Türkiye’nin Cenevre’de sunmuş olduğu adada Türk-Yunan dengesinin korunmasını içeren Dört Özgürlük talebinde adım atmakta çekingen davranıyor. Anastasiadis’in bu konuyu ikinci Cenevre konferansına taşıyıp, karşısına Türkiye’yi “muhatap” alarak, birtakım pazarlıklar yapabileceği yönünde bir beklentisinin olabileceği konuşuluyor. İkinci Cenevre konferansının yapılması halinde, bunun artık bir al-ver’le sonuçlanması bekleniyor.

Türk vatandaşlarına Birleşik Kıbrıs’ta Yunan vatandaşları ile eşit muamelenin nasıl yapılacağına dair düzenlemeler, Cenevre’deki görüşmeler sırasında ele alınmıştı. Türkiye, kendi vatandaşlarının AB üyesi olsun olmasın, yeni kurulacak federal Kıbrıs’ta Yunanistan vatandaşlarının sahip olduğu haklara sahip olmasını talep ediyor.

Dört özgürlük talebi yeni değil

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi eski başkanlarından Dimitris Hristofyas’ın müzakere ettiği dönemde Türk vatandaşlarına uygulanacak olan dört özgürlük konusu da görüşülmüş ve Hristofyas bunu prensipte kabul etmişti.

Dört özgürlükler Rum halkının Türk kesimindeki, Türk halkının da Rum kesimindeki seçimlerde yüzde 20 oranında etkili olacak şekilde oy kullanması (çapraz oylama) şartına bağlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104