'Tanınmamışlık' gerekçesiyle, Ukrayna 4 öğrencimizi geri gönderdi

banner37

Ukrayna’da tıp eğitimi gören 4 Kıbrıslı Türk öğrenci, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmaması” gerekçesiyle üniversiteden atıldı

'Tanınmamışlık' gerekçesiyle, Ukrayna 4 öğrencimizi geri gönderdi

Ceren ÖZBİL

Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkan Yardımcısı Mehmet Hasgüler, KIBRIS TV’de katıldığı Ali Baturay’ın sunduğu Markaj programında, Ukrayna’da eğitim gören 4 Kıbrıs Türk tıp öğrencisinin üniversiteden atıldığını açıkladı.

Ayrıca KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yetkilileri de 4 öğrencinin okuldan atıldığını doğruladı.

KIBRIS Gazetesi’nin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre; bu 4 öğrencinin mezun oldukları liselerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunması nedeniyle Ukrayna’daki yetkililer lise diplomalarını kabul etmedi ve öğrencileri ülkelerine geri gönderdi. Söz konusu uygulamanın Rum yönetimin girişimleri sonucu gerçekleştiği bildirildi.

Bakanlık, 4 öğrencinin KKTC’deki üniversitelere kabul edilmesi için girişim başlattı.

 

İlk kez oluyor…

Yine KIBRIS Gazetesi’nin güvenirli kaynaklardan aldığı bilgiye göre, benzer bir olay daha önce yaşanmadı. Öğrencilerin üniversiteden atılmasının “politik nedenlerden” kaynaklandığından şüphe edilirken, ne

İngiltere’nin, ne Almanya’nın ne de diğer ülkelerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden giden öğrencilere aynı sıkıntıyı yaratmadığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER