Tansiyon yükseldi

banner37

Hükümetin sunduğu önerilere sıcak bakmayan hayvan üreticileri, dün eylemin dozunu artırdı. Polis ile üreticilerin karşı karşıya geldiği, arbede ve tartışmaların yaşandığı eylemde, polis iki kez biber gazı kullandı. Eyleme hafta sonu arası veren üreticiler, pazartesi eylemin şiddetini artıracaklarını açıkladı

Tansiyon yükseldi
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin arpaya yapılan zammın geri çekilmesi amacıyla başlattığı süresiz eylem, dün üçüncü gününü tamamladı.

İstediği sonuca ulaşamayan üreticiler, eylem kararlılıklarını ortaya koydu. Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği, Patates Üreticileri Birliği ve Çiftçiler Birliği’nin de desteğini alan üreticiler, eyleme hafta sonu ara verip, pazartesi daha şiddetli eylem şekliyle Lefkoşa’da olacaklarını duyurdu.

Başbakan Tufan Erhürman ise, “Hayvan üreticilerine yaptığımız öneriler gelinen son nokta” dedi.

Hükümetle iki kez masaya oturan ancak sunulan önerilerden tatmin olmayan üreticiler, dün eylemin dozunu artırdı. Yüksek tansiyonlu ve gergin anların yaşandığı eylemde, polis ile üreticiler karşı karşıya geldi. Arbede ve sözlü tartışmaların yaşandığı eylemde, polis eylemcileri geri püskürtmek için iki kez biber gazı kullandı.

Biber gazından etkilenen biri gazeteci, toplam yedi kişi hastanede tedavi altına alındı.

Güne Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla görüşerek başlayan üreticiler, gün boyu hükümetten gelecek yeni bir açıklamayı bekledi.

Öğleye kadar herhangi bir açıklama yapılmaması ayrıca çevik kuvvet ile polisin her yere barikat kurması, üreticileri öfkelendirdi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde iş araçlarını bırakıp, “Burada değerimiz yok güneye gideceğiz” diyerek ayaklanan üreticiler, Ledra Palace Sınır Kapısı’na yürüdü. Orada polis müdahalesiyle karşılaşan eylemciler, bu kez trafik ışıklarından Cumhurbaşkanlığına yürümek istedi. Fakat burada da polis barikatıyla karşılaşan üreticiler, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürümeye karar verdi. Bu girişimleri de başarısız olan üreticiler, Şehitler Anıtı önünde durduruldu.

Üreticiler, burada yapılanlara karşı öfke kustu… Kısa süre sonra ortamın sakinleşmesiyle üreticiler, davul ve zurna eşliğinde göbek attı.

Naimoğulları: Arpa fiyatı düşürülürse araçları çekeriz

Hayvan Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hükümetin kuruş hesabı yaptığını iddia ederek bundan vazgeçilmesi çağrısında bulundu ve “Cumartesi, pazar arpa fiyatlarını geri çekecekse, pazartesi günü gelip araçları çekeriz; geri çekmeyecekse pazartesi eylemlerin şiddetini arttıracağız” dedi.

Tarım Bakanlığı önündeki eylemle ilgili açıklama yapan Naimoğulları, eylem şekillerini değiştirdiklerini belirterek, araçlarını eylem yerinde bırakarak, eyleme pazartesi günü devam edeceklerini söyledi.

Cumartesi-pazar dinleneceklerini söyleyen Naimoğulları, uzlaşıdan yana olduklarını, ancak arpa fiyatının 1.20 TL’nin üzerine çıkmasını kabul etmeyeceklerini ifade etti ve “Eğer bu noktada verecek bişeyleri yoksa, bizim de bu noktada ortaya koyduğumuz sadece yüzde 50’lik zammın kabul edilebileceğidir” dedi.

Arpa konusunda yüzde 145’lik zammın kabul edilemeyeceğini söyleyen Naimoğulları, kendilerinin de 1.2 TL’nin üzerine çıkmayacaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, birlik yetkilileriyle görüştü

İki kez hükümetle masaya oturan hayvan üreticileri, dün sabah da sorunlarını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya aktardı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müdürü Mehmet Arkın Biray ile Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK) Müdürü Fide Kürşat’ı, ardından da Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ile birlik temsilcisi üreticileri dün sabah kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ilk toplantıda, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Bakanlık Müdürü Mehmet Arkın Biray ile SÜTEK Müdürü Fide Kürşat, Cumhurbaşkanı’na Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin talepleri ile ilgili konulardaki durum hakkındaki resmi verileri sunarak teknik bilgi aktardı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ile yönetim kurulu üyeleri ise görüşmede Cumhurbaşkanı Akıncı’ya hükümetten taleplerini anlattı.

Sektörün yok olma noktasına geldiğini ve kendileri ile birlikte pek çok sektörü daha kötü günler beklediğini belirten Naimoğulları, bu güne kadar sorumlulukla hareket ettiklerini bundan sonra olacak olanlardan kendilerinin sorumlu saymayacaklarını ifade etti.

Naimoğulları, Cumhurbaşkanı’na zamların girdi maliyetlerine etkisi nedeniyle sektörün çökme noktasına geldiğini ilettiklerini söyledi. Naimoğulları, Cumhurbakanı’nın haftalık olağan görüşmede Başbakan Tufan Erhürman ile bu konuyu da ele alacağını aktardığını belirtti.

Konu, Cumhurbaşkanı'nın hükümetle haftalık olağan görüşmesinde de ele alındı.

banner134
Traktörünü, polislerin üzerine sürdü

Görüşmeden çıkacak sonucu Tarım Bakanlığı önünde bekleyen üreticiler ile polis arasında sert tartışmalar oldu.

Polis ve çevik kuvvetin adeta etten duvar ördüğü bakanlık önünde zaman zaman tansiyon çok yükseldi.

Bir üretici, aracını kaldırıma park etmeye çalıştı. Bu sırada polis engeliyle karşılaşınca, sinirler gerildi. Polise karşı çıkan üretici, çevik kuvvet amirinin kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle, iş aracını polisin üzerine sürdü.

Polis ve üreticilerin, anlayış çerçevesinde konuşması üzerine tansiyon düştü.

Eylem sırasında büyükbaş hayvan düşük zararı çeklerini aldılar

Genel Tarım Sigortası Fonu geçtiğimiz günlerde “Hayvancılık Zorunlu Sigorta Tüzüğü” gereğince temmuz ayında Büyükbaş Hayvan Düşük Zararı olan 128 üreticiye 201 vaka için toplam 91 bin 200 TL tazminat ödendiğini duyurmuştu.
   Genel Tarım Sigortası Fonu tarafından yapılan yazılı açıklamada banka hesap numarası veren üreticilerin tazminatlarının hesaplarına yatırıldığı; hesap numarası vermeyen üreticilerin ise tazminat çeklerini kimlik kartlarını ibraz etmeleri koşulu ile Genel Tarım Sigortası Fonu’ndan alabilecekleri ifade edilmişti.
   Bu kapsamda dün eylem sırasında ödeme çekleri çıkan bazı hayvan üreticileri, çeklerini almak için bakanlığa girmek istedi. Polis ise, içeriye girme izinleri olmadığı gerekçesiyle önce geçişe izin vermedi ardından polis amirinin araya girmesiyle bazı üreticiler, polis nezaretinde çeklerini aldı.

Biber gazıyla müdahale

Cumhurbaşkanı Akıncı ile hükümet görüşmesinden uzun süre sonuç alamayan ve polis barikatına öfkelenen üreticiler, eylem şeklini değiştirerek Tarım Bakanlığı’ndan Ledra Palace Sınır Kapısı’na doğru yürüyüşe geçti.

Sınır kapısı yakınında polis barikatıyla karşılaşan üreticilerin öfkesi daha da büyüdü.

“Bu topraklara büyük emekler verdik, savaştık, yatırım yaptık ama hakkımızı alamadık. Artık burada yaşamak istemiyoruz” diyen bir grup üretici, Güney Kıbrıs’a geçmek istedi.

Bu girişime müdahale eden polis ile hayvan üreticileri arasında arbede yaşandı. Polis eylemcilere biber gazı sıktı.

Eylemciler daha sonra trafik ışıklarından Cumhurbaşkanlığı’na yürümek istedi. Polis yolu kapatarak Cumhurbaşkanlığı’na geçmelerine izin vermedi.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürümek isteyen eylemciler bu sefer de Şehitler Anıtı önünde durduruldu. Çevik Kuvvet ve polis burada da geçişe izin vermedi.
  Üreticiler, burada sloganlar attı, sitemli konuşmalar yaptı, davul ve zurna eşliğinde dans etti.

Biber gazından 7 kişi hastanelik

Şehitler Anıtı önündeki eylemini sonlandıran üreticiler, Tarım Bakanlığı önüne geri dönmek istedi. Ancak çevik kuvvet ve polis barikatıyla karşılaştı.

Bakanlık önüne ilerleyemeyen üretici ile polis arasında yeniden arbede çıktı ve polis, ikinci kez biber gazı kullandı.

Biber gazından etkilenen biri gazeteci, 7 kişi hastaneye kaldırıldı. 5’i ambulansla, 2’si de kendi imkanlarıyla hastaneye tedaviye götürüldü.

Gazeteciler arada kaldı

Eylemi görüntülemek için canla başla üç gündür çalışan gazeteciler ise, üretici ve polis arasında kaldı.

Çevik kuvvet, basın mensuplarına da zaman zaman müdahalede bulundu.

Üreticileri, bakanlık binasından uzaklaştırmak isteyen çevik kuvvet, ileri adımlarla eylemcileri geri püskürttü. Bu durum karşısında eylemciler de, yol kenarlarında buldukları tahta paletleri polisin önüne atmaya başladı.

Ambulansa da engel

Eylemcilerin bulunduğu yere giden iki ambulans da, polis barikatını aşamadı. Ambulans şoförünün ısrarı ve üreticilerin bağırmaları sonucu, polis yolu açtı. Ancak, iş araçlarıyla kapalı olan Tarım Bakanlığı yolundan geçiş yapamayan ambulanslar, geri çıkmak zorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 10:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75