banner6

Taraflar İsviçre'den elleri boş dönüyor

banner37

Mont Pelerin’deki müzakerelerden sonuç çıkmadı. Ne Kıbrıs Türk tarafının amaçladığı 5'li konferans için tarih alındı ne de Kıbrıs Rum tarafının isteği olan Toprak Ayarlaması başlığı altındaki haritalar masaya geldi. Mont Pelerin'den çıkan tek olumlu sonuç müzakerelerdeki başlıklar üzerinde kayda değer ilerlemeler sağlanması oldu.

Taraflar İsviçre'den elleri boş dönüyor
banner150 banner150 banner151 banner143

Müzakerelere Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis'in isteği üzerine bir hafta ara verileceği ve liderlerin 20 Kasım'da bu kez Cenevre'de yeniden biraraya geleceği bildirildi. BM'nin az sonra bir yazılı açıklama yapması bekleniyor. 

KIBRIS Gazetesi muhabiri Emine Davut Yitmen’in geçtiği bilgiye göre diplomatik kaynaklar, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in Türk tarafının masada yaptığı açılımlar karşısında zamana ihtiyacı olduğunu söylediğini aktardı. Anastasiadis görüşmelere Kıbrıs'ta devam etmek istediği ifade edildi. 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiaidis arasında Mont Pelerin’deki müzakerelerin son günündeki ikinci liderler toplantısı Kıbrıs saatiyle 19.45’te başlamıştı. Durum değerlendirmesinin ardından müzakerelere devam edilmesi bekleniyor.

Bu arada Mont Pelerin’de müzakereleri takip eden Kıbrıslı Rum gazeteciler, ilerleme olduğunu, harita olmadığını, daha çok çalışma gerektiğini ve bir anlaşma bulunmadığını söylüyor.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiaidis 7 Kasım'dan bu yana Toprak Ayarlaması başlığıyla birlikte diğer tüm başlıkları birbirleriyle bağlantılı şekilde kesintisiz olarak müzakere ediyordu. 

Fotoğraflar: Arşiv

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 00:25
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110