banner6

Taraftarlara Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı engeli koyuldu

banner37

Güney Kıbrıs’ta yarın yapılacak olan Fenerbahçe-AEK Larnaka karşılaşması için Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı olmayan taraftarlar stada alınmayacak

Taraftarlara Kıbrıs Cumhuriyeti  vatandaşlığı engeli koyuldu
banner99

Cemre CEMALİ

“KIBRISLI TÜRKLER SORGULANIYOR”... KKTC Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Toykan Özdamar, Güney Kıbrıs’ın taraftarların tribündeki yerini belirlemek için 2018 yılında Fun Kart uygulamasına girdiğini ifade ederek, Güney Kıbrıs’a geçiş engeli olmasa bile Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı olamayanlar KKTC vatandaşlarının Fun Kart alamayacağı için stada alınmayacağını açıkladı. Özdamar, bunu KKTC vatandaşlığı bulunan kişilerin stada girmemesi için yapılmış bir uygulama olarak gördüğünü belirterek, “Kıbrıslı Türkler sorgulanıyor” dedi.

Güney Kıbrıs’ta yarın yapılacak olan Fenerbahçe-AEK Larnaka karşılaşması için Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı olmayan taraftarlar stada alınmayacak.

Kıbrıslı Türk gençlerine uygulanan spor ambargoları yetmezmiş gibi şimdi de tuttuğu takımı tribünden izlemek isteyen Kıbrıslı Türklere ‘Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı’ engeli koyuldu.

KIBRIS’a konuşan KKTC Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Toykan Özdamar, Fenerbahçe-AEK Larnaka karşılaşması için, pazar günü “Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartı olmayanların maç bileti alamayacağı” yönünde bir bilgilendirme aldıklarını söyleyerek kısa bir süre sonra da “KKTC vatandaşlığı olan kişilerin Fun Kart çıkarması halinde stada girebilecekleri” yönünde bilgilendirildiklerini açıkladı.

Özdamar, dün aldıkları son bilgiye göre Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı olmayan kişilerin hiçbir şekilde stada alınmayacağını öğrendiklerini ifade ederek bunu KKTC vatandaşlığı bulunan kişilerin stada girmemesi için yapılmış bir uygulama olarak gördüğünü belirtti.

“Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığına haiz olmayanlara bilet verilmeyecek”

KKTC Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Toykan Özdamar, pazar günü “Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartı olmayanların maç bileti alamayacağı” yönünde bir bilgilendirme aldıklarını ifade ederek kısa bir süre sonra da “KKTC vatandaşlığı olan kişilerin Fun Kart çıkarması halinde stada girebilecekleri” yönünde bilgilendirildiklerini açıkladı.

Bu uygulamanın 2018 yılında yürürlüğe girdiğini kaydeden Özdamar, o günden bu yana herhangi bir Türk takımının Güney Kıbrıs’ta karşılaşması olmadığını belirtti.

Özdamar, Fun Kart almak için uğraşırken dün aldıkları yeni bir bilgiyle tekrar başa döndüklerini belirterek Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığına haiz olmayanlara bilet verilmeyeceğini öğrendiklerini kaydetti.

Taraftarların oturacağı blok ve sıra kayıtlarının tutulabilmesi için Türkiye’de Passolig olarak bilinen uygulamanın bir benzerinin de Güney Kıbrıs’ta Fun Kart uygulaması olarak başlatıldığını söyleyen Özdamar, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne özgü olan bu uygulamanın taraftarların kimlik kartı amacını taşıdığını vurguladı.

Özdamar, maçlarda bir olay çıkması ya da koltuklara bir şey olması halinde taraftarların tribündeki yerini belirlemeyi amaçlayan bu kartı alabilmek için şu an Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı şartını koyduklarını vurgulayarak bunu KKTC vatandaşlığı bulunan kişilerin stada girmemesi için yapılmış bir uygulama olarak gördüğünü açıkladı.

Geçen hafta Güney Kıbrıs’ta Omonya-Manchester Unıted maçı yapıldığını ve İngiliz taraftarlarının geldiğini hatırlatan Özdamar, rakip takımın taraftarlarından böyle bir kart uygulamasının istenmediğini kaydetti.

Özdamar, Kıbrıslı Türklerin de o maçı yerinde izlediğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

“İngiliz taraftarlar kendilerine ayrılan bölüme girerek maçı izlediler. Aynı uygulama Fenerbahçe-AEK maçında da yapılabilir. İngiliz taraftarlarda da Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı aradılar mı? Böyle bir şey mümkün değil, yani sadece KKTC vatandaşlığı olan Güney Kıbrıs’a geçiş engeli olmayan taraftarlar maça alınmayacak, Kıbrıslı Türkler sorgulanıyor.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104