Tarihe damga vuracak projelerle geleceğiz

UBP Lefkoşa milletvekili Olgun Amcaoğlu, 7 Ocak’tan sonra partisinin tek başına iktidara geleceğini savundu ve iddialı konuştu:

Tarihe damga vuracak projelerle geleceğiz
  • 21 Aralık 2017, Perşembe 9:15

Ali CANSU

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa milletvekili adayı, Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu, 7 Ocak’tan sonra UBP’nin tek başına iktidara geleceğini ve ülke tarihine damga vuracak projeleri hayata geçireceğini belirtti.

KIBRIS’a konuşan Amcaoğlu,  CTP’nin yayınladığı manifestosunun incelendiği zaman tamamına yakınının ya UBP’nin yaptıklarını, ya da bugün hayata geçirme noktasında prosedürü son noktalara getirilmiş icraatı içerdiğini savundu.

Amcaoğlu, diğer partilerin manifestoları incelendiğinde de, yapacak oldukları her şeyin tamamına yakınını UBP’nin yaptığını ya da yapmakla ilgili yasal süreçlerini en son noktaya getirdiğini ifade ederek, bunu halkın iyi bilmesi gerektiğini de belirtti.

CTP’nin yapacağını söylediği her şey hazırdır

Olgun Amcaoğlu, CTP’nin manifestosunda, nüfustaki sayısalın güncelleştirileceğinin söylendiğini, bunu iki ay önce e- devlet yürütme kapsamında bitirdiklerini belirtti.

Yine manifestolarında turizm teşvik mevzuatının yenilenmesinin söylendiğini, oysa bunun yenilendiğini ve 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girdiğini kaydeden Amcaoğlu, “Enerji Dairesi’nin kurulumundan bahsediliyor. Bununla ilgili bütün yasal altyapı ve teknik komiteler tamamlandı; Bakanlar Kurulu gündemindedir. Eğitimle ilgili niteliksel anlamda inceleme yapılacağı söyleniyor. Ocak ayında YÖK ve YÖDAK’la birlikte ilk kez ülkedeki bütün üniversiteler incelemeye alınacaktır. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Sağlıkla ilgili de söylemlerinde tüm sağlık yasalarının hazırlanıp geçirileceği söyleniyor. Sağlık yasalarının tümü hazırlanıp meclise, komitelere gitmiştir” dedi.

UBP’nin kalkınma anlamında da inşaat yapmak isteyen gençlere çok düşük faizli kredi imkânı sunacağını kaydeden Amcaoğlu, bunları hayata geçirebilmek için ayakları yere basan, gerçeklerle bağdaşan projelerin insanlara sunulması gerektiğini söyledi.

İnsanların hümanist duyguları ile oynanmasın

Amcaoğlu, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de ifade ettiği gibi partilerin seçim manifestolarının hayatın gerçekleri ile donanmış olması ve ayakları yere basan, insanların ihtiyaçlarını karşılayabilir projeler ve icraatla dolu olması gerektiğini söyledi.

80 bin TL’ye ev vaadi ile çıkıp insanların hümanist duyguları ile oynanamaması gerektiğine dikkat çeken Amcaoğlu, bugün Müteahhitler Birliği’nde evlerin metrekaresinin ne kadara mal olduğunun belli olduğunu ve geçmiş yıllarda bazı şirketlerin yaptığı vaatlerle insanların arpasının alındığını, ülkede yarım kalan birçok inşaat olduğunu belirtti.

“Seçime girilecek diye alelacele hazırlanan manifestolar, sıfır faizli kredilerden tutun da, kriterlere uymayan birçok projeler var” diyen Amcaoğlu, UBP’nin yeni kalkınma dönemindeki “Güçlü iktidar, yeni hedefler, büyük projeler” manifestosunda her şeyin açıkça belli olduğunu kaydetti.

Taksit taksit maaş ödenen sistemden geldik

2009 yılından bugüne ülkeye icraat ve proje anlamında kalıcı ve farkındalık yaratan siyasi görüşün UBP olduğuna dikkat çeken Amcaoğlu, şöyle devam etti:

“Kamu maliyesi 2009 yılında 700 milyon TL’lik açık vermişti. 2013 yılına kadar yapılan icraatlar ve atılan adımlar neticesinde çok iyi noktalara getirilmiştir. UBP görevden ayrıldığı zamanların ardından tekrardan 2016’da amiral gemisinin başına geçtikten sonra 180 milyon TL’lik bir borç bulduk ve bunu kapattık. Bugün ülkenin cari gider ve gelirleri denk hale geldi. Hatta, artı oranlar veren bir kamu maliyesi ortaya çıktı. Battı denilen Sosyal Sigortalar’da bugün 2.54 olan aktoryal denge 2.90’a çekildi. Yaklaşık 100 bin aktif sigortalı var ve aylık bütçesi yüzde 20 artı veriyor. 9 aydır borçlanma yapılmıyor. Bankalara olan 80 milyonluk iç borç ödendi, 40 milyon TL de mevduatı var. Maliye ilk kez borçlanmadan 13’ncü maaşı gününde ödedi. Şu an aralık ve borçlanmadan şubat maaşı da hazırdır. Taksit taksit maaş ödenen bir sistemden geldik. Her ay maaşların ne şekilde ödeneceğinin tartışıldığı bir sistemden bugün 1.5 yılı aşkın bir süredir tek bir maaşlar yarın ödeniyor diye gazetelerde haber bulamazsınız.”

Amcaoğlu, bir aylık dönemde piyasaya 700 milyon TL’lik para sirkülâsyonu olduğunu ve kamu maliyesinin bunu kendi imkanları ile gerçekleştirdiğini söyledi.

TC’nin sürekli yanlarında olduğunu ve ihtiyaç olduğu zaman elini sürekli uzattığını anımsatan Amcaoğlu, üç yıllık protokoller nezdinde 2018’de kamu maliyesinde yapılacak olan nakdi yardımın 150 milyondan 120 milyon TL’ye düştüğünü ve ihtiyaç olunduğu zaman bu paranın alındığını kaydetti.

25 yılda ilk kez denk bütçe yakaladık

Ülke tarihinde ilk kez denk bütçenin yapıldığını ve ülke tarihinde 25 yıldır denk bütçeden bahsedilmediğini de anlatan Amcaoğlu, cesaretle yapılan atılımlar ve sabit sermaye yatırımlarının etkisinin büyük olduğunu belirtti.

Lokomotif sektör olan turizm ve yüksek öğrenime yapılan sabit sermaye teşvikleri ile 2009 yılında 60 bin öğrenciyi kendine hedef gösteren UBP’ye, muhalefetin o zaman güldüğüne de değinen Amcaoğlu, bugün 101 bin öğrenci sayısından rahatlıkla bahsedilebildiğine dikkat çekti.

Amcaoğlu, ülkede şu anda 16 aktif üniversite olduğunu ayni zamanda ilk kez milyon seviyesini geçen turist sayısından bahsedilebildiğini de ifade eden Amcaoğlu, UBP’nin 5 yıllık manifestosunda turist sayısını 2 milyona çıkartma hedefleri olduğunu söyledi.

Ercan’a yanlış diyenler, bugün doğru yaptığımızı gördü

Ercan Havalimanı’nın özelleştirmesine sol görüşlü partilerin sürekli Meclis’te soru önergesi yöneltip karşı çıktıklarını anlatan Amcaoğlu, “Ercan’a yanlış diyen taraflar, bugün çok doğru olduğunu kanıtlayıcı talepleri önümüze geliyor” dedi.

Ercan Havalimanı’nda şubat ayında başlayan gelir ortaklığı paylaşımından kamu maliyesine önemli bir getiri sağladığını anlatan Amcaoğlu, buradan 100 milyon TL’lik bütçe geliri elde edeceklerini söyledi.

Amcaoğlu, şöyle devam etti:

“Özelleştirme kapsamında bunu niçin daha iyi yapmadınız ve 100 milyon TL’yi daha yukarılara çekmediniz” tartışmalarını açanın yine sol görüşlü partiler olduğuna dikkat çekerek, “Bu aslında bizi sevindiriyor. Çünkü onların daha önce neden yapmadığımız dedikleri özelleştirmeleri bundan sonra doğru şekilde, doğru zeminlerde, mülkiyetin değil, sadece işletmenin kamu- özel ortaklığında özelleştirilmesi mümkündür. Telefon Dairesi ve limanlar yap- işlet- devret veya kamu -özel ortaklığı ile yeniden yapılandırılarak ülkenin hem işlevsel, hem de ekonomik ve sosyal anlamda önünü açacak çok büyük projelere halkımızın fırsat vereceğine inanıyorum”.

UBP 7 yılda çok büyük projelere imza attı

Olgun Amcaoğlu, ülkenin son 7 yıllık hükümet dönemlerinin incelemeye alındığı zaman, su projesi ve Ercan Havalimanı projesi de içerisinde olmak kaydıyla, çok büyük projelere imzalar atan bir UBP hükümeti olduğunu söyledi.

Cesaretle ve yüreklilikle yapılan bu işlerin bilgi, deneyim, tecrübe ve kadro istediğine dikkat çeken Amcaoğlu, ekranlara çıkıp insanların gözünün içine baka baka onlara ütopik anlamda projeleri “Sizler için bunları yapacağız” demenin ne anlama geldiğinin insanların bunu artık net gördüğünü belirtti.

Seçim sonuçları birilerinin tahmin ettiği gibi olmayacak

Seçimin sonuçlarının, birilerinin tahmin ettiği gibi olmayacağına işaret eden Amcaoğlu, UBP’nin, 7 Ocak’tan sonra ülkenin gündemine yine damga vuracağını ve hükümet için göreve geleceği söyledi.

Amiral gemisinin UBP’nin himaye ve gözetiminde yine bu ülkenin önünü açacak projelere imza atacağını anlatan Amcaoğlu, “Çünkü, siyaset etmek ile hükümet edip idarecilik yapmak çok ayrı şeylerdir. Siyasetini yaparsınız ama iş hükümet edip icraatın başına geçmeye geldiği gün, olayların çok değişik geliştiği rahatlıkla görülüyor” şeklinde konuştu.

UBP’nin artık ülkenin gündemi değiştirecek projelere imza atacağını ve kendisine düşen görevleri çok iyi bildiğini kaydeden Amcaoğlu, kadroların buna göre oluşturulduğunu belirtti.

“İnanlarımız şunu bilmelidir ki siyasi gaileleri tatmin etmek için parmak kaldırmadığı, evet- hayır noktasında bir şeyler söylemek zorunda kalmadığı” bir meclis yapısı oluşturulacağını kaydeden Amcaoğlu, UBP’nin yine yeni kalkınma dönemindeki yol haritasını çizerken sağlık, ekonomi, eğitim, turizm ve maliye konularında her türlü projeye cesaretle imza atacağını söyledi.

Usanmadan, bıkmadan, sıkılmadık el kalmayacak, gezilmedik şehir, ayak basılmamış köy kalmayacak şekilde uğraşmaya devam edeceklerini kaydeden Amcaoğlu, “UBP, bu ülkeyi kuran siyasal partidir. Onu, bugün yaşamasını sağlayan, bundan sonra da hayat verecek olan tek siyasal partidir” dedi.

7 Ocak’tan sonra UBP’nin tek başına iktidara geleceğine inandığını da kaydeden Amcaoğlu, ülke tarihine damga vuracak projeleri hayata geçireceklerini belirtti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık