banner6

Tarihe ışık tutan odada 72 yıllık gazete arşivi var

banner37

Tarihe ışık tutan odada 72 yıllık gazete arşivi var
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Bayram Özel… Şu an 72 yaşında… Türkiye’nin Malatya bölgesinde dünyaya geldi… Uzun yıllar Lefkoşa’ya bağlı Haspolat köyünde muhtarlık yapan Özel, bölgede herkesin “Bayram amcası” olarak biliniyor.

   Özel, 1975 yılında geldiği Kıbrıs’ı o kadar sevmiş ki bu sevda onu Ada’mızın geçmişini araştırmaya yöneltmiş… Özel’in şu anda 1950’li yıllardan bu yana biriktirdiği geniş bir gazete arşivi var. Hatta 72 yıllık yaşamı boyunca kendince önemli gördüğü bazı eşyalardan oluşan küçük bir koleksiyona bile sahip…

   1975 yılında valizine sadece bir battaniye koyarak Kıbrıs’a gelen Özel, burada ilk olarak kendine bir bisiklet alarak küçük çaplı ticaret işine atıldı.

   Yıllarca bisikletiyle tek başına “Haspolat-Akdoğan” ve “Haspolat-Geçitkale” arasında gidip gelmiş, satışlar yapmış… Daha sonra işini büyütmüş ve yanında 30 kişi çalıştırmaya başlamış. Şimdi ise KKTC’nin her yerine ürünlerini satan bir ticaret adamı…

Tarihe ışık tutan bir oda…

   Özel, mücadeleci kişiliğinin yanı sıra Kıbrıs’a aşık biri… Kıbrıs’ın tarihine olan merakı her yıl daha da büyümüş, araştırdıkça daha çok araştırmış ve sonunda çok güçlü bir arşivin sahibi olmuş.

   Arşivinde KIBRIS, Bozkurt ve Halkın Sesi gibi köklü gazetelerin yanı sıra tarihe ışık tutan Türkiye gazetelerinin çok özel sayıları bile mevcut.

   Özel ayrıca, 72 yıllık hayatında kendi için özel ve anlamlı eşyaları saklamış, küçük bir koleksiyon da yapmış.

   Haspolat’taki evinin yanına iki odadan oluşan özel bir yer inşa ettiren Özel, arşivini orada muhafaza ediyor.

   Özel’in arşivinde 1950’lerden bugüne birçok gazete ve gazete sayfası, ayrıca tarihi fotoğraflar, siyasilerle çektirdiği fotoğraflar ve eski politikacıların mektupları ve telgrafları da var.

Battaniyesini hâlâ saklıyor

   Özel’in koleksiyonu sadece tarihi gazetelerden oluşmuyor… 1975 yılında Kıbrıs’a gelirken kullandığı valiz ve bu valizin içindeki battaniyeyi de hâlâ ilk günkü gibi saklıyor.

   Kıbrıs’a gelir gelmez aldığı ve yıllarca ticaret yapmak için kullandığı bisikletine de gözü gibi bakıyor Özel…

   Özel ayrıca, kişisel koleksiyonunda Türkiye’de 1955-1960’lı yıllar arasında, yani çocukluğunda kullandığı çok özel eşyaları da bulunduruyor.

   Koleksiyonunda çocukluk yıllarında kullandığı odun sobası, çocukken dağlardan taşıdığı karla dondurma yapımında kullandığı düğülü, hatta annesinin çeyizlik kilimi bile var.

“Politik bir mesaj verme düşüncesindeyim”

   Bayram Özel, arşiv tutkusunun Kıbrıs tarihine duyduğu ilgiden geldiğini anlattı; “Kıbrıs’a geldiğimde Kıbrıslı Türklerin mücadelesini, milli mücadeleyi araştırmaya başladım.1950-1960’larda neler olmuş diye araştırdım durdum. Eski Bozkurt gazetesinin ciltlenmiş haline ulaştım” dedi.

   Kıbrıs’ın mücadelesinin yanında siyasete de meraklı olduğunu ve her zaman temiz siyaseti savunduğunu belirten Özel, arşivinde siyaset, gelmiş geçmiş hükümetlerde yaşanan “soygunlar”, akrabalarını ciddi mevkilere atayanlar gibi birçok haberi de özel olarak arşivlediğine dikkat çekti.

   Özel, birçok haberi ve gazeteyi biriktirerek gelecek nesillere ‘politik bir mesaj verme’ düşüncesinde olduğunu ifade etti.

   Özel, bu uğurdaki mücadeledeki amacının gelecek nesilleri refah ve huzur içerisinde yaşatmak olduğunu belirterek, gençleri arşivinden yararlanmaya ve tarihi öğrenmeye çağırdı.

   Özellikle Bozkurt ve Halkın Sesi gibi çok eski gazetelerin ciltli bazı sayılarını bularak arşivlediğini anlatan Özel, “1951-1959’a kadar ciltlenmiş bu eski gazeteleri yıllardır muhafaza ediyorum. Ayrıca 1960-1970 ve 1980’lerdenden günümüze uzanan bir arşive de sahibim” dedi.

“Denktaş’ın ofisine randevu almadan giderdim”

   Arşivinde siyasilerle çektirdiği birçok fotoğrafı da olan Özel, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’la ilişkilerini de anlattı.

   Kurucu Cumhurbaşkanı’na “Denktaş Baba” şeklinde hitap ettiğini söyleyen Özel, Denktaş’la çok samimi olduklarını, ofisine randevusuz gittiğini belirtti.

   Özel, arşivinde eski telgraf ve mektupları da sakladığını belirtirken, muhtarlık yaptığı dönemde Meclis’e yazdığı dilekçeye 6 yıl sonra cevap aldığını, gazetelerde buna ilişkin yapılan haberleri ve gelen cevabı da hâlâ sakladığını söyledi.

   Muhtar olduğu dönemlerde Haspolat köyü ile kendisi hakkında yapılan haberleri de arşivinde sakladığını belirten Özel, o dönemde yaşanan bir olayı da şöyle anlattı:

   “Köyde su yoktu, Meclis’e gittim ve orada tek başıma isyan çıkardım. Korumalarla ciddi mücadeleler verdim. Ama 24 saat sonra Haspolat’a su gelmesini sağladım.”

“Kitap çıkarmaya hazırlanıyorum”

   Özel, Kıbrıs’a gelmesini, bu günlere gelmek için kişisel olarak verdiği mücadeleyi, içindeki Kıbrıs sevdasını, yaptığı araştırmaları ve bu araştırmalardaki deneyimlerinin yer alacağı bir kitap çıkarmaya hazırlanıyor.

   El yazısıyla 400 sayfasını hazırladığı kitabın adını “Yaşadıklarım Kaderimdir” koyacağını anlatan Özel, kitabın 8-10 bölümden oluşacağı bilgisini de paylaştı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104