Tarihe merakı varmış

banner37

Derince’de evinin avlusundaki dut ağacının altına 96 parça eski eser gömdüğü iddia edilen 76 yaşındaki Mehmet Bülbül, polis tarafından tutuklandı

Tarihe merakı varmış
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

İskele’ye bağlı Derince köyünde evinin avlusundaki dut ağacının altına 92 adedi Venedik Fenikeliler dönemine ait sikke, 2 adet taştan yontulmuş M.Ö 1’inci yüzyıla ait küçük heykel ve 2 adet metal malzemeden yapılmış demir çağına ait insan motifli heykel bulunan 76 yaşındaki Mehmet Bülbül tutuklandı.

Zanlı mahkemenin emrettiği teminat şartlarını yerine getiremediği için hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi. Bülbül, ilerleyen günlerde teminat şartlarını yerine getirmesi halinde yargılanacağı güne kadar serbest bırakılacak.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda görüşülen önceki günkü teminat duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, Ziyamet Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Ahmet Köse’yi tanık olarak dinletti.

Tanık polis Ahmet Köse, 17 Eylül 2017 tarihinde alınan ihbar üzerine 21.10 ve 21.40 saatleri arasında bir polis ekibiyle birlikte zanlının Derince’deki ikametgâhı ve avlusunun mahkeme emriyle arandığını söyledi.

Polis memuru, zanlının evinin avlusu içerisinde dut ağacının dibinde toplam 96 adet farklı motif ve şekillerde Milattan Önce (M.Ö) 1’inci yüz yıla ait eski eser bulunarak tespit edildiğini kaydetti.

Ahmet Köse, söz konusu eski eselerin emare olarak alındığını bildirdi.

banner134
Zanlının verdiği gönüllü ifadesinde suçunu kabul ettiğini anlatan Köse, zanlı aleyhine yürütülen polis soruşturmasının tamamlandığını açıkladı.

Savcı Ahmet Özlemler’in sorularını yanıtlayan tahkikat memuru, eski eserlerin 92 adedinin Venedik Fenikeliler dönemine ait sikke, 2 adet taştan yontulmuş M.Ö 1’inci yüzyıla ait küçük heykel ve 2 adet metal malzemeden yapılmış demir çağına ait insan motifli heykel olduğunu belirtti ve bulunan eski eserlerin değer tespitlerinin komisyon toplantısından sonra açıklanacağını söyledi.

Polis memuru, zanlı aleyhine yürütülen polis soruşturmasının tamamlandığını kaydetti ve mahkemeden zanlının uygun bir teminatla serbest bırakılmasını talep etti.

Yargıç Umut İnan, zanlının KKTC vatandaşı 2 kefilin imza edeceği 20’şer bin TL’lik kefalet senedi karşılığında serbest bırakılmasını emretti. Umut İnan ayrıca zanlının pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışına yasak getirirken, haftada 1 gün en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücut etmesi direktifi verdi.

Bülbül: Tarihe merakım var

Mahkemenin ardından basına açıklama yapan Mehmet Bülbül, küçük yaşalardan bu yana tarihe ilgisi olduğunu söyledi. Sağda solda bulduğu eski eşyaları alıp evine getirdiğini kaydeden Bülbül, yıllar önce topladığı eski eşyaları Mağusa Limanı’ndan KKTC’ye getirdiğini bildirdi.

Mehmet Bülbül, söz konusu eski eserleri evinin avlusuna gömdüğünü, ara ara çıkarıp bakımlarını yaptığını dile getirdi.

Polisin geldiği gün de eski eserlerin bulunduğu araziyi görmek için 2 kişinin geldiğini ifade eden Bülbül, tam o sırada polisin baskın yaptığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75