Tarihi binayı kaybediyoruz

banner37

Gazimağusa’da 2009 yılında 49 yıllığına İTÜ’ye kiralanan tarihi İngiliz Hükümet Binası, tamiratına hâlâ başlanmadığı için her geçen gün daha fazla çöküyor

Tarihi binayı kaybediyoruz
banner8

Ahmet İLKTAÇ

KKTC Maliye Bakanlığı Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından 2009 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri’ne 49 yıllığına kiralanan İlker Karter Caddesi üzerindeki Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin yanında yer alan tarihi İngiliz Hükümet Binası’nda bunca yıla rağmen gözle görülür herhangi bir restorasyon çalışmasının başlamaması hem vatandaşların hem de sivil toplum örgütlerinin tepkisine yol açtı.

Günden güne daha fazla yıkılan tarihi binanın, kentin en önemli noktalarından birinde olduğunu belirten Mağusalılar, artık İTÜ’ye yerleşke alanı olarak tahsis edilen arazinin ve yapıların öğrencilerle dolup taştığı, halka açık hale getirildiği, kente bilimsel, sanatsal ve ekonomik anlamda katkıda bulunduğu günleri görmek istediklerini belirtti.

Mağusalılar, İTÜ’nün eğer gereken adımları atamıyorsa, devletin burayı geri talep ederek kente olumlu yansıması olacak bir proje ile yaşama döndürmesini talep etti.

Atai: 3 yıldır hiçbir hareketlenme yok

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan MASDER Başkan Yardımcısı Serdar Atai, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eski hükümet binaları olarak bilinen tarihi yapı ile ilgili vatandaşların sorularına muhatap olduklarını söyledi.

Serdar Atai, ilgili yapının daha önce çökme tehlikesi yaşadığını ve İTÜ tarafından çeşitli güvenlik önlemleri alınmaya çalışıldığını hatırlattı.

Kendilerinin de dernek olarak İTÜ tarafından konuyla ilgili düzenlenen tartışma toplantılarına aksatmadan katılıp bir an evvel hem bu yapının hem de yan tarafta bulunan yerleşkenin canlandırılarak yaşama kazandırılması yönündeki beklentilerini ilettiklerini anlatan Atai, 3 yıl geçmesine rağmen hâlâ hiçbir hareketlenmenin göze çarpmamasının oldukça üzücü olduğunu söyledi.

Serdar Atai, İTÜ’ye yerleşke alanı olarak tahsis edilen arazinin ve buradaki yapıların öğrencilerle dolup taştığı, halka açık hale getirildiği, kente bilimsel, sanatsal ve ekonomik anlamda katkıda bulunduğu günleri görmek istediklerini dile getirdi.

Uzunca bir süre Anıtlar Yüksek Kurulu ve yatırımların finansmanı konusunda sıkıntı yaşandığının kendilerine iletildiğini anlatan Atai, ilgili binanın onarım ve restorasyonu için KKTC’deki üniversitelerin pek çoğunun başvurduğu ve hibeleriyle ya da teşvik kredileriyle desteklendiği TC Yardım Fonları’ndan neden hâlâ yararlanılmamasını anlayamadıklarını açıkladı.

banner134
Serdar Atai, bu tür mazeretleri artık duymak istemediklerini, İTÜ’nün eğer gereken adımları atamıyorsa, devletin tüm yerleşkeyi geri talep ederek, kente olumlu yansıması olacak yeni bir proje ile yaşama döndürülmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Eski hükümet binaları yandaki yerleşke alanı ile birlikte düşünüldüğünde günümüzde Mağusa’nın dağınık halde bulunan ve çoğuna da kira ödenen devlet binalarının tümünün bu alanda toplanarak Mağusa’nın kamu hizmetleri yönetim merkezi haline dönüştürülebileceğini belirten Atai, bu şekilde yüksek oranda verimlilik ve kaynakların etkin kullanımının sağlanacağını açıkladı.

Kahya: Sıkıntımız para kaynağı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)- KKTC Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya, 3 yıldır restorasyon projesi devam eden İngiliz Hükümet Binası’nın teknik olarak restorasyonu zor bir proje olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ercan Kahya, çok çetrefilli bir yükün altına girdiklerini dile getirdi. İngiliz Hükümet Binası’nın restorasyon projesini bitirmek için kaynak arayışı içerisinde olduklarını ifade eden Kahya, restorasyon projesini tamamlayabilmek için Avrupa Birliği (AB) fonlarına, Cumhurbaşkanlığı’na, TC Büyükelçiliği’ne ve Ankara’ya temasları olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Ercan Kahya, temaslarının devam ettiğine işaret ederken, bu projenin el ele omuz omuza yapılması gerektiğini savundu.

Sivil toplum kuruluşları ve dürüst vatandaşların yardımlarına açık olduklarına işaret eden Kahya, projeyi tamamlamak için tek sıkıntılarının para kaynağı olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Ercan Kahya; “restorasyon tamamlanırsa binanın bir kısmı üniversitemizin idari bölümü, diğer kısmı ise kültür, sanat ağırlıklı çalışmalar için kullanılacak ayrıca halk eğitimleri için kullanılacak” dedi.

İşin takipçisi olduklarını, binanın restorasyonun tamamlanıp halkın memnuniyeti için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını anlatan Kahya, bu konu veya başka bir konu hakkında gerek sivil toplum kuruluşlarının ve gerekse de vatandaşların meraklarını ve endişelerini giderebilmek için kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ercan Kahya; “orası sadece İTÜ’nün değil, tüm halkın değeridir” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 08:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75