banner6

Tarihi Enkomi'yi koyunlar bastı

banner37

Tuzla köyünde Genç Tunç Çağı’nda bakırın işlendiği ve külçe bakırın ihraç edildiği önemli ticaret merkezinin kalıntılarının yer aldığı “Enkomi Ören Yeri”ne mandıra muamelesi yapılıyor

Tarihi Enkomi'yi koyunlar bastı
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa kazasına bağlı Tuzla köyünde Genç Tunç Çağı’nda bakırın işlendiği ve külçe bakırın ihraç edildiği önemli ticaret merkezi olan tarihi “Enkomi Ören Yeri”, koyunların otlatıldığı, mandıra gibi kullanılan bir yer oldu.

Tellerle çevrilmiş adamızın en erken tarihli yerleşim yerlerinden, tarihi kalıntıların yer aldığı “Enkomi Ören Yeri”nin içerisinde dün öğle saatlerinde başıboş vaziyette otlayan onlarca koyun, tarihi eserlerimize verdiğimiz değeri bir kez daha gözler önüne serdi.

Tarihi alan her gün onlarca turisti ağırlıyor… Bu manzara ise, ülkemiz adına büyük bir utanç olarak nitelendirildi.

Vatandaşlar şaşırdı

KIBRIS’ı arayarak şikâyette bulunan vatandaşlar, tarihi Enkomi Ören Yeri’nde koyunların otlatıldığını gördüğünde büyük şaşkınlık yaşadığını söyledi.

Tarihi zenginliklerimize hiç değer vermediğimizin en büyük kanıtının bu olay olduğunu ifade eden vatandaşlar, bölgeyi sürekli turistlerin ziyaret ettiğini, bu manzarayla turistlere rezil olduğumuzu belirtti.

Şikayetçi vatandaşlar, bu ayıbın bir an önce son bulması için yetkilileri göreve çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 10:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104