banner6

Tarihi eserlere sahip çıkan yok

banner37

Ülkemiz tarihi eser bakımından oldukça zengin ancak kıymetini bilmiyoruz. Tarihi eserlerin bazıları yıkılmaya yüz tutmuş durumda, bazıları da pislik içinde…

Tarihi eserlere sahip çıkan yok
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Başta Gazimağusa olmak üzere, ülkemizin diğer ilçelerinde bulunan tarihi yapılar, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle dökülüyor.

Birçok tarihi mekanın etrafı otlarla çevrilirken, yüksek otlar nedeniyle neredeyse turistler bu eserleri ziyaret edemiyor.

Tarihi miraslarımız yine ilgisizlik nedeniyle sorumsuz kişiler tarafından adeta fuhuş ve uyuşturucu yuvası haline dönüştürüldü.

Eski eserlerin bakım ve temizliğinden sorumlu makamlar personel eksikliğinden dolayı görevlerini yerine getirememekten yakınırken, belediyeler de yetki alanları olmadığı gerekçesiyle tarihi eserlerin ot temizliğini bile yapmıyor.

Dini ibadet yerlerinde Vakıflar İdaresi, diğer tarihi eserlerden ise Eski Eserler Dairesi sorumluyken, her iki kurum da personel yetersizliğinde yakındı.

Gazetemize konuşan sivil toplum örgütleri, devlet kurumlarının, eski eserlerin temizlikleri ve bakımları konusunda bir anlaşmaya varıp, bu bakımı sürekli hale getirmelerini talep ettiler.

Yine gazetemize konuşan devlet yetkilileri de imkansızlıklar nedeniyle tarihi eserlerin bakımlarının gerektiği gibi yapılamadığını söyledi.

Şentuğ:  İşten kaçmasınlar

Konuyla ilgili gazetemiz KIBRIS’a konuşan Her Daim Dostlar Grubu Lideri Yusuf Şentuğ, eski eserlerin düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Yusuf Şentuğ, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin imkânları yetmiyorsa, başka kurumlara yardım çağrısında bulunması gerektiğini kaydetti.

Kültürel mirasın sürekli olarak temiz tutulması ve turistlere mahcup olunmaması gerektiğini anlatan Şentuğ, toplum olarak da bu mirasa sahip çıkmak zorunda olduğumuza dikkat çekti.

Yusuf Şentuğ, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile belediyelerin, eski eserlerin temizliği konusunda görevden kaçmaması, “benim alanım değil” diyerek konunun geçiştirilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Devletin bir bütün olduğunu, kurumların anlaşma yaparak eski eserleri sürekli olarak temizlemeleri gerektiğini ifade eden Şentuğ, yurttaşların kültürel mirası sürekli olarak temiz görmek istediğini kaydetti.

Yusuf Şentuğ, eski eserler gibi sahillerin de temiz görüntüye sahip olmasının önemini vurguladı.

Atai: Protokol imzalanmalı

Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) Başkan Yardımcısı Serdar Atai, konuyla ilgili doğru teşhisin konması halinde doğru çözümün bulunabileceğini söyledi.

Serdar Atai, temel sorunun eski eserleri envanterinde bulunduran kurumların yeterli eleman, alet ve ekipmana sahip olmaması olduğunu kaydetti.

Sorunun ülke genelinde yaşandığını anlatan Atai, temizlik işlerinde yetki sahibi olan ve uzmanlaşan yerel yönetimlerin EVKAF ve Eski Eserler Dairesi ile imzalayacağı protokol çerçevesinde, kendi belediye sınırları içinde bulunan tarihi eserlerin temizlik ve bakımından sorumlu hale getirilmelerinin gerektiğini bildirdi.

Serdar Atai, bu çerçevede Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın, verilecek hizmetler karşılığında her yıl için belirlenen bir miktar fonu bakanlık bütçesinden yerel yönetimlere aktarması ve işin sürdürülebilirliğinin güvence altına alınmasının sağlanmasını istedi.

Günümüzde, mevcut yasalar altında, yerel yönetimlerin hiçbir yasal zorunluluğu olmadan bu işi kendi iyi niyetleri ile yaptığından, yerel yönetimleri suçlamanın doğru bir yaklaşım olmayacağına değinen Atai,  tüm bu eserlerin sahibinin Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile EVKAF olduğunu söyledi.

Yeltekin: Yeterli kadro yok

Kıbrıs Vakıflar İdaresi (EVKAF) İdari İşler Müdürü Ali Yeltekin, EVKAF’ın sorumluluğunda olan eski eser niteliğindeki yapıların temizliğini, özel hizmet alarak yavaş yavaş yerine getirdiklerini söyledi.

Ali Yeltekin, kadrolarının yeterli olmadığı için bu görevi yeterli şekilde yapamadıklarını kaydetti. Eski eser nitelikli yapıların birçoğunun da Eski Eserler ve Müzeler Dairesi sorumluluğunda olduğuna dikkat çeken Yeltekin, bazı yapıların da derneklerin kirasında olduğuna değindi.

Azimli: İmkânlarımız doğrultusunda çalışıyoruz

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli ise kilise, manastır ve şapel gibi yerlerin, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne ait olduğunu ifade etti.

Fuat Azimli,  ancak bu gibi tarihi yerlerin temizlik ve bakımlarını dairelerine ait olup olmadığına bakmadan bütçelerinin yettiği kadar temizlik ve bakım çalışmaları yapabildiklerini açıkladı.

İmkansızlıklardan dolayı temizlik ve bakım çalışmalarının yeterli olmadığına işaret eden Azimli, imkanların el verdiğince çalışma yaptıklarını bildirdi.

Fuat Azimli, Almanya’dan gelen turları göz önüne alarak, Mağusa Suriçi’ndeki tarihi eserlerle ilgili bilgilendirici levhalar yerleştirdiklerini dile getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 08:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104