banner6

Tarihi fabrika çürüyor

banner37

Bir zamanlar zeytinyağı üretimi yapılan Zeyko Fabrikası, fabrikanın faaliyetlerinin durmasının ardından kaderine terk edildi, fabrika içindeki evraklar, makineler atıl durumda kaldı

Tarihi fabrika çürüyor
banner151 banner143

ATIL KALDI… Girne Karakum sahilinde bulunan ve arazisi milyonlarca sterlin değeri olan eski Zeyko Fabrikası, bir türlü değerlendirilemedi. “Özele devredilecekti”, “devletin kooperatife borcuna karşılık kullanılacaktı”, “kooperatifin güneydeki mallarına eşdeğer kullanılacaktı” derken fabrika atıl durumda bırakıldı ve çürümeye terk edildi

Güren TİLKİ

   Bir zamanlar ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan ve önce zeytinyağı ardından da fıstık yağı üretilen Zeyko Fabrikası, fabrikanın, faaliyetlerini durdurmasının ardından siyasi kavgaların kurbanı oldu. 

   Fabrikanın kapanmasının ardından Kooperatif Merkez Bankası’na devredilen fabrikaya ait bina ve alan 2011 yılında otel yapılmak üzere 49 yıllığına özel bir şirkete kiralanmak istendi, ancak yine aynı dönemde yaşanan hükümet değişikliğiyle birlikte bu karardan geri dönüldü.

   Bu karardan vazgeçilmesiyle birlikte Kooperatif Merkez Bankası’na bağlı kalmaya devam eden fabrika, Kooperatif Merkez Bankası’nın bir iştiraki olan Koop-Süt tarafından bir süre depo olarak kullanıldı. Ancak bu durum da çok uzun sürmedi ve fabrika “Kooperatif Merkez Bankası’nın güneyde kalan mallarına karşılık olarak kullanılacaktı”, “devletin kooperatife olan borcuna karşı kooperatif tarafından alınacaktı” derken, terk edilmiş halde bırakıldı.

   Şu anda kaderine terk edilen ve içerisinde yabani otlar, binlerce evrak, dekont ve dosya bulunan Girne Karakum sahilindeki fabrika ile arazisinin milyonlarca sterlin değerinde olduğu belirtiliyor.

Saklanması gereken evraklar

makineler çürümeye terk edildi

   Bir zamanlar zeytinyağı ve fıstık yağı üretimi yapılan Zeyko Yağ Fabrikası’na ait binalardan birinde, binlerce evrak, dekont ve dosya atıl halde duruyor.

   Bunların eski Zeyko Yağ Fabrikası’nın faaliyette olduğu yıllarda çıkarılan ve saklanması gereken faturalar, dekontlar olduğu biliniyor.

   Fabrikanın girişinde de uzun yıllardır bekçi dahi bulunmaması nedeniyle her isteyen bu binaya girip, bu evraklara ulaşabiliyor.

   Fabrikanın yağ üretilen bölümünde bulunan makineler ise çürümeye terk edildi. Fabrikanın kapatılmasının ardından olduğu gibi bırakılan makineler pas içinde ve kullanılamaz duruma geldi.

   Kooperatif Merkez Bankası çatısı altında bulunan bu eski fabrikanın girişinde bekçi bile bulunmuyor. En son Koop-Süt tarafından depo olarak kullanılırken, eski fabrika binasına isteyen elini kolunu sallayarak girebiliyor.
  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104