Tarihi gün

banner37

Kapalı Maraş’ın bir bölümü 46 yıl sonra dün halkın ziyaretine açıldı. Dünyanın en önemli turizm bölgesini, 5 saatte toplam 2 bin 332 kişi yaya olarak gezdi

Tarihi gün
banner99

HALK, AKIN ETTİ… KKTC’de dün tarihi bir gün yaşandı. 1974’ten sonra ilk kez, ülkemiz sınırları içerisinde kalan Maraş’ın bir kısmı, halkın ziyaretine açıldı. Tarihi güne tanıklık etmek için binlerce kişi, sabahın erken saatlerinden itibaren, Maraş’a açılan Gazimağusa Doktor Fazıl Küçük Stadyumu yakınına monte edilen kapı önünde bekledi. Kıbrıslı Türklerin yanı sıra Kıbrıslı Rumlar, İngiliz, Fransız ve Ruslar açılışa büyük ilgi gösterdi. Ziyaretçiler, asfaltlanmış, güvenliği sağlanan Demokrasi Caddesi üzerinden sahile ulaştı. Yıllardır Maraş’a özlem duyan vatandaşlar, eşsiz sahilde yürüdü, cam gibi berrak denizde yüzdü.
 

Sedef BOŞNAK
 

   Kapalı Maraş’ın bir bölümü 46 yıl aradan sonra dünden itibaren halkın ziyaretine açıldı.
   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan Maraş’ın açılan kısmına, dün saat 12.00’de ziyaretler başladı.

   Barış Harekatı’na kadar olan süreçte dünyanın en önemli turizm bölgesi olan Maraş’ı, 12.00 ile 17.00 saatleri arasında toplam 2 bin 332 kişi yaya olarak ziyaret etti.
   Tarihi güne tanıklık etmek için binlerce kişi, sabahın erken saatlerinden itibaren, Maraş’a açılacak Gazimağusa Doktor Fazıl Küçük Stadyumu yakınına monte edilen kapı önünde bekledi.
   Kıbrıslı Türklerin yanı sıra Kıbrıslı Rumlar, İngiliz, Fransız ve Ruslar açılışa büyük ilgi gösterdi.
   Tarihi günü, adeta bir basın ordusu izledi.

   Kapıdan giriş yapacak ziyaretçilere bilgi broşürü dağıtıldı, polis tarafından maske ve mesafe uyarısı yapılarak pandemi kuralları hatırlatıldı.
   Ziyaretçiler, Demokrasi Caddesi üzerinde bu tarihi anı fotoğrafladı. Cadde üzerindeki yolun kenarları emniyet şeritleriyle kapatılırken, yol boyunca uyarıcı levhaları olduğu dikkat çekti.

   Az da olsa bu ilk günde denize girenler de vardı.
   Sağlık tedbirleri de alınarak kapının girişinde ambulans ve sağlık ekibi hazırda bekletildi.
   Öte yandan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Maraş’a ziyaretlerin 09.00 -17.00 saatleri arasında yaya olarak yapılabileceğini hatırlattı.

   Ziyaret süresince, belirtilen kural ve ikazlara uyulmasının can güvenliği açısından önem taşıdığına işaret edilen açıklamada, bu düzenlemelerin bölgedeki alt yapı çalışmaları tamamlanana kadar geçerli olacağı vurgulandı.

  

Başbakan Tatar,

incelemede bulundu
 

   Başbakan Ersin Tatar ve hükümet yetkilileri, Maraş’ın bir bölümünün açılmasının ardından bölgede incelemelerde bulundu.

   Tatar, alkışlar eşliğinde sahil şeridine yürüdü ve bir süre sahili izledi.
 

İlk adım atıldı
 

   Yıllardır savaşın izlerini taşıyan, dikenli tellerin ardında gizli olan kapalı Maraş, tarihi kararla, yeniden hayat bulacak.
   4 bin 649’u ev ve daire, 21’i banka, 7’si kilise, 25’i kültür kuruluşu, 45’i yıldızlı 105 hotel, 143’ü resmî daire, 99’u eğlence yeri olan toplam 8 bin 394 yapının bulunduğu Maraş’ın Demokrasi Caddesi güzergahı ziyarete açıldı. Halk, asfaltlanmış, güvenliği sağlanan cadde üzerinden sahile ulaştı.
   Yıllardır Maraş’a özlem duyan vatandaşlar, eşsiz sahilde yürüdü, cam gibi berrak denizde yüzdü.
 

Temizlik çalışmaları sürüyor
 

   Maraş’ın açılması için günlerdir ter döken asker ve Gazimağusa Belediyesi çalışanları, dün de temizlik çalışmalarını sürdürdü.
   Asker ve belediye çalışanları, açılan güzergah üzerindeki büyüyen otları ve moloz yığınlarını kaldırdı. Maraş, yapılan düzenlemelerle yeni bir çehre kazandı.

banner134
 

Önlem alındı
 

   Asker ve polis, ziyaretçilerin can güvenliği için önlemler aldı. Bu önlemler, bölgedeki alt yapı çalışmaları tamamlanana kadar devam edecek.
   Halk, yeni açılan kapıdan giriş yaptıktan sonra, Demokrasi Caddesi ve bu caddede Bilal Ağa Mescidi, sahil şeridi, Kennedy Caddesi ve bu caddenin doğusunda işaretlerle belirlenen alanları gezebilecek ve denize girebilecek.
   Ziyaretçilere, yabani veya zehirli hayvanların, yerleri belli olmayan su kuyularının bulunduğu gerekçesiyle, binalara giriş izni verilmedi. Ayrıca, işaretli levhalardaki ikazlara uyması için de vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.
   Bölge içerisinden dışarıya herhangi bir nesne çıkarılmaması için ikaz edilen vatandaşlar, ziyaret ettikleri yerlerin fotoğrafını çekebilecek.

Ziyaret 09.00-17.00 saatleri arasında

   Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, kapalı Maraş’ın bir kısmının, dünden itibaren, 09.00-17.00 saatleri arasında, halkın yaya ziyaretine açıldığını duyurdu ve uyulması gereken kuralları açıkladı.
   Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, ziyaret süresince belirtilen kural ve ikazlara uyulmasının can güvenliği açısından önem taşıdığı ve bu düzenlemelerin bölgedeki alt yapı çalışmaları tamamlanana kadar geçerli olacağı vurgulandı.
   Dayanıklılığını kaybetmiş binalar ve yerleri açıkça görülemeyen su kuyusu ve fosseptik çukurlara dikkat çekilen açıklamada, ziyaretçilerin can güvenlikleri için dikkatli olmaları istendi.
 

Denize girilebilecek… Ziyarete açık

bölgede fotoğraf çekilebilecek
 

   GKK’dan yapılan açıklama ve ziyaret süresince uyulması gereken kurallar şöyle:
   1. Ziyaret, 09.00-17.00 saatleri arasında yaya olarak yapılabilecektir.
   2. Ziyaretçiler, Gazimağusa Dr. Fazıl Küçük Stadyumu’nun bulunduğu bölgeden giriş yaparak, Demokrasi Caddesi ve bu caddede bulunan Bilal Ağa Mescidi ile sahil kesiminde Kennedy Caddesi ve doğusunda (deniz tarafını) işaretle belirtilen bölgeye kadar (askeri tesisler hariç olmak üzere) alanı gezebilecekler, denize girebileceklerdir.
   3. Ziyaretçilerin, can güvenliği için yollar ve işaretlenmiş bölgeler dışına çıkmamaları, hiçbir binaya girmemeleri, yabani/zehirli hayvanların bölgede bulunması gerekçesi ile çalı ve otluk bölgelerin içerisinden dolaşmamaları, bölgedeki işaret ve levhalarda belirtilen ikazlara uymaları kişisel güvenlikleri kapsamında önem arz etmektedir.
   4. Sadece ziyarete açık bölgelerden, dron kullanımı hariç, fotoğraf almasına müsaade edilecektir. Ancak ziyarete açılan bölge içerisinden dışarıya herhangi bir nesne çıkarılmayacaktır.
   5. Maraş bölgesinde bol miktarda bulunan ve yerleri açıkça görülemeyen su kuyusu ile foseptik çukurları nedeniyle yollar dışına çıkılması tehlike arz etmektedir.
   6. Ayrıca, bölgede dayanıklılığını kaybetmiş yapılardan düşebilecek parçalar kişilerin can güvenliğini tehlikeye sokabilecektir.
   7. Olası bir tehlike durumunda Alo 155 Polis İmdat hattı aranarak yardım talebinde bulunulabilir.
   8. Bu uygulamanın devamlılığı ve geliştirilmesi, saygıdeğer halkımızın kurallara uyduğu müddetçe değerlendirilecektir.
   9. Geçmişten geleceğe Kıbrıs Türkünün varlık mücadelesine ışık tutan, Kıbrıs Türkünden gücünü alan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, siz kıymetli vatandaşlarımızla el ele; milletinin emrinde, vazifesinin başında, sizlerin can ve mal güvenliğini korumaya devam edecektir.”
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gıyasettin çetkin
Gıyasettin çetkin - 3 hafta Önce

Kobrıs Türklerine hayırlı ve uğurlu olsun. Bu bölge turim yatırımlarıla yavru vatan'a ekonomik olarak çok büyük katkılar sunacak ve kıbrıslı soydaşlarımızın refahını yükselteceğine KESİNLİKLE eminim.

SIRADAKİ HABER

banner75