Tarihi iskemleci yeniden hayat buldu

banner37

Başkent Lefkoşa’da bulunan Mahmut Paşa Sokağı’nda, Cumhurbaşkanlığı Sarayı karşısında yer alan ve 70 yıla yakın bir süredir binlerce insanın hasır sandalye ihtiyacını karşılayan ünlü iskemleci, yeni bir konsept ile yeniden hayat buldu.

Tarihi iskemleci yeniden hayat buldu

Ünlü iskemleci, butik otel ve restoran olarak başkentlilerin hizmetine açıldı.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’nın gerçekleştirdiği açılış töreninde İskemleci’nin kurucusu Nevzat Öke’nin torunları Gülfer ve Melihat’ın büyük bir heyecan ve haklı bir gurur yaşadıkları gözlemlendi.

Açılışta merhum Öke ve oğullarının anıları da törene katılanlar tarafından yad edildi.

Nevzat Öke kimdir?

Nevzat Öke, 1933 yılında Baf kazasına bağlı İstinco (Tabanlı) Köyü’nde doğdu. Ülkemizin tanınmış sandalye ustasıydı. 1954 yılında Mahmut Paşa Sokak’ta evinin yanında dükkan açan Öke, işitme engelli olduğu için dükkanı eviyle iç içeydi. 1955 yılında eşi Gülfere Hanım ile evlenen Öke’nin üç oğlu oldu. Öke, oğullarıyla birlikte ailece bıkmadan usanmadan her gün sabırla örmeye devam etti hasırları… Geçmişi bugüne bağladı elindeki kamışlarla… Israrla, sabırla, kamışlardan çizilmiş, yaralanmış, nasır tutmuş elleriyle küçücük dükkanında örüyordu hasır sandalyeleri… Son nefesine kadar da hasır örmeyi hiç bırakmadı…

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER