Tarihi kaleden, alevler yükseldi

banner37

St. Hilarion Kalesi’nin orta kısmında bulunan kafeterya, dün akşam saatlerinde bir anda alevlere teslim oldu. Yıldırım düşmesi sonucu çıktığı tahmin edilen yangın, rüzgârın etkisiyle kısa sürede ulaşılması güç noktalara yayıldı. Yangını söndürebilmek için, itfaiye, Sivil Savunma ekipleri ile askeri personel seferber oldu

Tarihi kaleden,  alevler yükseldi
banner90
banner8

Doğan SAMER


ZOR ŞARTLARDA MÜDAHALE EDİLDİ… St. Hilarion Kalesi’nin orta kısmında bulunan kafeteryada dün öğleden sonra muhtemelen yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı. Havanın yağmurlu olmasına karşın dağın zirvesinden yükselen alevleri görenler büyük korku yaşarken, ekipler, tarihi kalenin kafeteryasındaki yangına ulaşmakta büyük güçlük çekti. İtfaiye, Sivil Savunma ve askerin yoğun gayretleriyle güçlükle kontrol altına alınan yangın, ormanlık alana sıçramadan söndürüldü.

Beşparmak dağlarının kuzey eteklerinde inşa edilmiş olan, 700 metre yükseklikteki tarihi St. Hilarion Kalesi’nden dün alevler yükseldi.

St. Hilarion Kalesi’nin orta kısmında bulunan kafeteryada, yıldırım düşmesi sonucu çıktığı tahmin edilen yangın, rüzgârın da etkisiyle bir anda yayıldı. Dağın zirvesinden yükselen alevler, herkese korkulu anlar yaşattı.

Ulaşılması güç noktalara yayılan yangına müdahale eden ekipler, büyük zorluk yaşadı ama alevleri ormanlık alana sıçramadan söndürdü.

Pandemi nedeniyle bir yıldır kapalı olan kafeteryada çıkan yangının yayılması sonucu, birçok tarihi etnografik eserin, arşivin, duvarlardaki fotoğrafların, ziyaretçilerin mektupları gibi birçok özel eşyanın ve bilgisayarın yandığı belirtildi.

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, yangın dün saat 16.45 sıralarında meydana geldi.

Zor şartlarda müdahale

Ankara’da bulunan Başbakan Ersan Saner, St. Hilarion’daki yangınla ilgili İçişleri Bakanı Kutlu Evren’i telefonla arayarak bilgi aldı.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Başbakan Saner, dün ülkedeki kötü hava koşulları çerçevesinde yıldırımdan dolayı çıkan yangının büyümeden kontrol altına alındığı bilgisi aldığını ve bunun sevindirici olduğunu belirterek, yangının söndürülmesinde emek harcayan herkese teşekkür etti.

Polis İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, St. Hilarion Kalesi’nde çıkan yangına zor şartlarda müdahale ettiklerini söyledi.

Olay yerine giden Girne Kaymakamı Sinan Güneş de, yangının yıldırım düşmesi sonucu çıktığının tahmin edildiğini belirterek yangına müdahale edildiğini ve alevlerin kafeterya dışında bulunan bölümlere sıçramasının önlendiğini bildirdi. Güneş, kaledeki müzenin yangında zarar görmediğini kaydetti.

Gürsel: Birçok tarihi eser yandı

St. Hilarion Kalesi’ndeki kafeteryanın işletmecisi Mustafa Gürsel, kaledeki yangının yıldırım düşmesinden kaynaklandığını düşündüğünü çünkü kafeteryada elektrik olmadığını söyledi. Gürsel, yangında birçok tarihi etnografik eserin, arşivinin, duvarlardaki fotoğrafların, ziyaretçilerin mektupları gibi birçok özel eşyasının ve bilgisayarının yandığını ifade etti.

banner134
Aynı zamanda gazeteci olan Mustafa Gürsel, pandemi nedeniyle bir yıldır kafeteryanın kapalı olduğunu ve sözleşme süresinin de dolduğunu ancak kendisinin ödemelerine devam ettiğini kaydetti.

St. Hilarion Kalesi’nin 1995’te Beşparmak Dağları’nda çıkan büyük yangında da zarar gördüğünü hatırlatan Gürsel, ikinci kez yangın felaketiyle karşılaşmaktan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

St. Hilarion Kalesi’nin tarihi

St. Hilarion Kalesi, 700 metre yükseklikte yer alıyor. 480 basamakla tırmanılan kaleden Girne’ye kuşbakışı bakılabiliyor.

Kantara ve Bufavento Kaleleri gibi St. Hilarion Kalesi de adayı Arap akınlarına karşı korumak amacıyla inşa edilen kalenin inşa tarihi konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte kalenin adına ilk kez 1191'in kayıtlarında rastlanıyor.

Üç ayrı bölümden oluşan St. Hilarion Kalesi’nin en alt bölümde yer alan ana girişi koruyan savunma yeri Bizanslılar tarafından 11. yüzyılda güçlendirildi.

Aşağı bölüm atlar ve askerler için kullanılmaktaydı. Orta bölümde, kralın sarayı, mutfak ve kilise yer alıyor. Bu bölümde bir de su deposu bulunur. Yukarı Kalenin girişinde bir Lüzinyan Kapısı vardır. İki zirvenin ortasında ise bir avlu bulunuyor. Soylular doğu bölümünde ikamet ederler, mutfak ve diğer gündelik odalar ise batı bölümünde yer alırdı. Kraliyet konutunun ikinci katında bulunan Kraliçe Penceresi'nden (gotik tarzda oyulmuş bir pencere) çevrenin panoramasından doyumsuzdur. En üstteki bölümde ise Prens John kulesi yer alıyor.

St. Hilarion Kalesi’nde bulunan kafeterya cayır cayır yandı

Eral Osmanlar’ın dronla çektiği bu görüntü, yangının büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75