banner6

Tarihi karar: Grivas, herhangi bir onura layık olmayan biri

banner37

Kıbrıs Parlamentosu, AKEL‘in önerisiyle tarihi bir karar aldı. Kararda, “EOKA–B lideri Grivas, vatandan gelen herhangi bir onura layık olmayan biri” denildi

Tarihi karar: Grivas, herhangi bir onura layık olmayan biri
banner150

banner150

banner99

Kıbrıs’ın güneyindeki AKEL partisinin, 7 Aralık “Direniş Savaşçılarını Anma Günü” sebebiyle “Demokratik Direniş” ilgili sunduğu bir karara Kıbrıs Cumhuriyeti Meclisi Genel Kurulu tarafından olumlu oy verilmesinin, aynı zamanda devlete Yorgos Grivas için yapılacak anıtların finansmanını durdurma çağrısı yapılmasının, başkanlık seçimleri adaylarından Nikos Hristodulidis’in destekçilerinin bir kısmını rahatsız ettiği haber verildi.

AKEL’in Meclis’e sunduğu bu karar oy çokluğuyla kabul edildi

AKEL’in Kıbrıs Cumhuriyeti Meclis’ine sunduğu kararın DİKO, EDEK ve DİPA’nın oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildiğini, öte yandan DİKO, EDEK ve DİPA’nın başkanlık seçimlerinde Hristodulidis’in adaylığını destekleyen ve Meclis’te temsil edilen üç siyasi parti olduğunu anımsatan gazete, DİSİ ile ELAM’ın ise AKEL’in sunduğu karar konusunda aleyhte oy kullandıklarını belirtti.

Hristodulidis ve özellikle sağ kanat ile DİSİ’den olan destekçileri bu karardan rahatsız

Hristodulidis’in özellikle sağ kanattan ve DİSİ’den olan destekçilerinin bu karardan rahatsız olduklarını yineleyen gazete, öte yandan Hristodulidis’in dün Limasol’da ilçesindeki köylere yaptığı ziyaret çerçevesinde, EOKA’nın mücadelesine özel atıfta bulunduğunu belirtti.

Hristodulidis: Bugün Kıbrıs Cumhuriyeti varsa, bu EOKA’nın 1955-59 yılları arasındaki bağımsızlık mücadelesinden kaynaklanıyor

Gazete Hristodulidis’in kurmaylığından yapılan açıklamaya dayanarak, Hristodulidis’in her yöne “eğer bugün Kıbrıs Cumhuriyeti varsa, bu EOKA’nın 1955-59 yılları arasında verdiği bağımsızlık mücadelesinden kaynaklanıyor” mesajını gönderdiğini de ekledi.

Haravgi’nin haberine göre Parlamento kararından APOEL ve yandaşları rahatsız

Haravgi Gazetesi‘nde yer alan haberde ise, “Demokratik Direniş” ile ilgili olarak AKEL’in sunduğu ve Meclis’te oy çokluğuyla kabul edilen kararın, Apollon futbol takımı yanı sıra APOEL ve Anorthosis takımlarının organize taraftarlarını rahatsız ettiği ifade edildi.

Kıbrıs Parlamentosu’nun  “Demokratik Direniş” ile ilgili kararının bazı futbol kulüplerinin aşırı sağ çevreleri ile organize taraftarların tepkilerine neden olduğunu kaydeden gazete, AKEL’in Grivas aleyhinde meclise sunduğu metnin “EOKA-B lideri Grivas’ı, vatandan gelen herhangi bir onura layık olmayan biri olarak” nitelendirdiğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2022, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104