Tarihi yapı, talan edildi

banner37

Akdeniz köyünün turizm açısından en önemli değerlerinden olan Akdeniz Kral Mezarları’nın içler acısı görüntüsü, üzüntü verici

Tarihi yapı, talan edildi
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

   Güzelyurt’a bağlı Akdeniz köyünde yer alan, tarihi Akdeniz Kral Mezarları, define arayıcıları tarafından talan edildi.

   Kral mezarlarının içi toprak ve kırık mezar taşlarıyla dolu, define arayıcılarının açtığı çukurları da her yerde görmek mümkün.

   Arkeolog ve Araştırmacı-Yazar Tuncer Bağışkan’ın başkanlığında oluşturulan arkeoloji ekibi tarafından 1986 yılında restore edilen mezarlık, ne yazık ki şu an içler acısı durumda.

   Dışişleri Bakanlığı Genel Koordinatörü Mustafa Kendir ise Akdeniz Kral Mezarları’nı restore etmek için bütçe ayırdıklarını ifade etti. Kendir, eski eserlere yönelik belli adımlar atıldığını ve önümüzdeki yıl Akdeniz Kral Mezarları için geliştirdikleri projeyi hayata geçirmeyi istediklerini belirtti.

Bağışkan: Akdeniz Kral Mezarları talan edildi

   Arkeolog ve Araştırmacı-Yazar Tuncer Bağışkan, polise Akdeniz köyünde çok zengin bir mezarın 3 ay süreyle soyulduğu ihbarının geldiğini belirterek, polislere yardımcı olmak ve kurtarma kazısı gerçekleştirmek için başkanlığını yaptığı ekibiyle 1986-87 yıllarında çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

   Bağışkan, 1986’da mezar kurtarma çalışmasını, 1987’de ise mezar yolu çalışmasını tamamladıklarını dile getirerek, bazı köy sakinlerinin define arayışının ardından yapılan kurtarma çalışmasında 52 adet altın küpe bulunduğunu söyledi. Bağışkan, tespit edilen diğer bazı eşyalar hakkında bilgi verdi:

   “Kazı çalışmaları kapsamında çocuklara ait küpe, kafatasları, kandil, tunç sikke, altın küpe, altın yüzük, kolye boncukları, sikkeler, tunç eserler, kolan tokaları, demir çiviler, sayısız sikke, kırık bakır halka, kırık bakır yüzük, kırık testi, cam mühür, küçük cam şişe, bir yivli testi parçası, kaplama taşları arasındaki dolgu toprağında bir adet kırık unguantarium, bakır küpe, tamamen yıpranmış yüzükler, tokalar,  minyatür cam kandil, küçük cam amfora, kolye boncukları bakır kaşık tespit edildi”.

banner134
   Mezar yolu çalışmalarına 1987’de başlandığını ve kemerli mezar yolunun kemerini desteklemesi için demir kullandıklarına işaret eden Bağışkan, bu çalışmalardan bir yıl sonra Akdeniz Kral Mezarları’nın bazı köy sakinleri tarafından talan edildiğini anlattı.

   Kemeri destekleyen demirin çalındığını, mezarın içerisindeki yan duvarlardaki 80 cm x 80 cm boyutunda plaka taşlarının sökülerek altın arandığını belirten Bağışkan, birkaç yıl önce burasının restore edileceği yönünde bilgi aldığını ama henüz restore edilmediğini kaydetti.

   Bağışkan, Akdeniz köyünde “Akdeniz Kral Mezarları” tabelasının bulunduğunu ama mezarlığın içler acısı bir durumda olduğunu dile getirerek, “Bu görüntüler karşısında ne konuşabiliriz? Bu haliyle hiç iç açıcı değil, restore edilirse her şey daha güzel olacaktır. Ziyarete açık ama ziyaret edilecek gibi değil” dedi.

Kendirli: Önümüzdeki yıl

projelerimizi hayata geçireceğiz

   Dışişleri Bakanlığı Genel Koordinatörü Mustafa Kendir, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin geçmiş dönemlerde Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı olduğunu ve Akdeniz Kral Mezarları ile ilgili çalışmaların bu bakanlığa sunulduğunu ancak gelişme kaydedilmediğinisöyledi.

   Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin şu an Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olduğunu ve Akdeniz Kral Mezarları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı olarak 2021 yılı için belli bir bütçe yarattıklarını dile getiren Kendir, “Rakamsal olarak bütçe yaratıyorsunuz ama önemli olan canlı paradır, devletin topladığı vergilerdir. Pandemi süreci nedeniyle bu yıl eski eserler noktasında çok yavaş hareket ettik. Kaynağı siz koyuyorsunuz ama devletin vergileri toparlayıp size bu kaynak kadar pay ayırması konusunda bazı sıkıntıların yaşanması nedeniyle yavaş hareket ediliyor. Tabii bu da bizleri doğal olarak üzüyor” dedi.

   Kendir, eski eserlere yönelik belli adımlar atıldığını ve önümüzdeki yıl Akdeniz Kral Mezarları için geliştirdikleri projeyi hayata geçirmeyi istediklerini ifade ederek, “Umarım önümüzdeki yıl bu projeyi hayata geçiririz de eski eserler anlamında ülkemize bir şeyler kazandırırız” şeklinde konuştu.

   Akdeniz Kral Mezarları’nda gerçekleşecek temizlik çalışmalarının ardından koruma çalışmalarının da başlatılacağına işaret eden Kendir, koruma çalışmaları kapsamında belediye, daire ve bakanlıkla birlikte hareket edilerek personel istihdamı veya alternatif çözümler üzerine düşünüleceğini anlattı.

   Kendir, eski eserlerin bulunduğu bölgelerin temizliği için ihaleye çıkılabilmesi adına Maliye Bakanlığı’ndan mayıs ayı içerisinde kaynak talep edildiğini ve bu bölgelerin içerisinde Akdeniz Kral Mezarları’nın bulunduğu Güzelyurt’un da olduğunu ifade ederek pandemi nedeniyle ortaya çıkan ihtiyaçlar nedeniyle bu işin aksadığını ve bunların da doğal olarak turistleri rahatsız ettiğini söyledi.

   Kendir, Akdeniz Kral Mezarları’nda yakın zamanda yapılan define aramaları iddialarına yönelik Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’yle iletişime geçeceklerini de söyleyerek, bu doğrultuda soruşturma başlatılacağını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75