Tarihi yapılarımız ayağa kalkıyor

Mağusa’nın tarihi yapılarında devam eden restorasyon çalışmalarında önemli ilerlemeler gözleniyor. İlerleyen dönemlerde de Mağusa, Girne, Lefkoşa, Lefke ve adanın çeşitli yerlerindeki tarihi yapılarla ilgili çalışmalar başlatılacağı belirtildi.

Tarihi yapılarımız ayağa kalkıyor
  • 19 Aralık 2017, Salı 9:41

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa’da, İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından projeleri hazırlanan, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve UNDP tarafından uygulanan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Ermeni (St. Mary) Kilisesi’nin restorasyon çalışmalarının bitmek üzere olduğu, Karmelit Kilisesi’nin birkaç aya kadar tamamlanacağı, St. Anna Kilisesi’ndeki çalışmaların yeni başladığı ve yaklaşık 7 ay süreceği, Tabakhane Camisi’nde de 3-4 ay sürecek bir çalışma olduğunu, son olarak da Akkule’deki çalışmaların nisan ayı gibi tamamlanacağı öğrenildi.

Ada genelinde önemli çalışmalara imza atan İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin, Mağusa’yla ilgili, önümüzdeki dönemlerde, Canbulat Burcu, Deniz Kapısı, Canbulat Stadı yanındaki burç ve tabyalarla birlikte Mağusa Limanı’ndaki Kemerli Geçit’le ilgili restorasyon için proje hazırlama kararı aldığı öğrenildi.

İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin, Lefkoşa surları, Girne Kalesi ve Lefke’de Roma Dönemi’nden kalma su kemerlerinin restorasyonu ile ilgili çalışmaları olacağı kaydedildi.

Geçmişte milyonlarca Euro harcanarak restore edilen tarihi yapıların bundan sonraki dönemde bakım ve idamelerinin çok önemli olduğuna vurgu yapılırken, zaman zaman gazetelerde, eski eserlerin otlar içerisinde kaldıklarına yönelik haberler çıktığına dikkat çekildi.

Gerekli bakımların yapılmadığı takdirde 3-5 yıl sonra doğanın getirdiği dış etkenlerden dolayı restore edilen eserlerde bozulmalar başlayabileceği de belirtilirken, Mağusa’da yeni başlayacak projeler için uygun taş bulunmadığı, Mağusa’daki taş ocağının işletmesiyle ilgili mevcut siyaset kurumunun çözüm üretmediği, yeni oluşacak hükümetin taş ocağını en ucuz şekilde işletmesi ve taş üretmesi gerektiği de bildirdi.

Tuncay: “ Komite 2008 yılında oluşturuldu”

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Başkanı Ali Tuncay, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin 2008 yılında dönemin liderleri olan Mehmet Ali Talat ve Dimitris Hristofyas’ın kararı ile oluşturulduğunu söyledi.

Ali Tuncay, esas çalışmalarına 2012 yılında başladıklarını, ancak ondan önce 3-4 yıl boyunca her iki tarafta da ne şekilde çalışabileceklerinin araştırmasını yaptıklarını ve mekanizma oluşturmaya yöneldiklerini kaydetti.

Bu çabalar sonucunda her iki tarafta da kabul edilen bir mekanizma oluşturduklarını anlatan Tuncay, 2010 ve 2011 yılları arasında yaptıkları envanter çalışmasında, adadaki tüm eski eserleri tespit ettiklerini ve yine yaptıkları çalışmalarda, yılların getirdiği bakımsızlık nedeniyle Mağusa’daki eski eserlerin durumlarının çok kötü olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

Ali Tuncay, bu nedenle de komite olarak ada çapında çalışmalarını yürütürken, Mağusa’yı da özel ilgi alanları olarak belirlediklerini dile getirdi.

Çalışmalara, Othello Kalesi ile başladıklarını aktaran Tuncay, ilk projeleri olan Othello Kalesi’nde güçlendirme ve konzervasyon çalışmalarını tamamlayarak projelerini hayata geçirdiklerini belirtti.

Ali Tuncay, bu çalışmanın akabinde de Çifte Mazgallar, Martinengo Burcu, Akkule, Deniz Kapısı ve Canbulat Kapısı arasındaki surların çalışmasını yaptıklarını söyledi.

St. Mary Kilisesi tamamlanmak üzere

Günümüzde ise Çifte Mazgallar’ın önünde bulunan St. Mary, St. Anna, Karmelit Kilisesi ve Tabakhane Camisi’nde çalışmaları başlattıklarına değinen Tuncay, St. Mary Kilisesi’ndeki çalışmaların bitmek üzere olduğunu, Karmelit Kilisesi’nin de birkaç aya kadar tamamlanmasının planlandığını, St. Anna Kilisesi’nin yeni başladığını ve yaklaşık 7 ay süreceğini, Tabakhane Camisi’nde de 3-4 ay sürecek bir çalışma olduğunu ve son olarak da Akkule’deki çalışmaların da nisan ayı gibi tamamlanması gerektiğini açıkladı. Tuncay, günümüze kadar Mağusa’da başlayan ve biten projelere yaklaşık 3 milyon Euro’luk kaynak ayrıldığını kaydetti.

Mağusa’da yeni projeler var

Ali Tuncay, bu çalışmalara ek olarak Canbulat Burcu, Deniz Kapısı, Canbulat Stadı’nın yanındaki surlar ve tabyaların çok kötü durumda olduğuna dikkat çekti.

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin bu tarihi yapıları da gündemine aldığını müjdeleyen Tuncay, ayrıca Mağusa Limanı’nda sürekli dökülen Kemerli Geçit için de proje hazırlama kararı aldıklarını bildirdi.

Ali Tuncay, Kemerli Geçit’i listeye aldıklarını, yapıya inceleme gezisi yapacaklarını ve önümüzdeki yıllarda Kemerli Geçit’te de çalışmaların başlayacağını belirtti.

Mağusa’nın Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin en önemli ilgi alanlarından biri olduğuna vurgu yapan Tuncay, bunun dışında KKTC genelinde de birçok projeleri olduğunu, Apostolos Andreas Manastırı, Geçitkale’deki en son projeleri olan Archangelos Michael Kilisesi, Çamlıbel’deki Agios Panteleimonas Manastırı gibi çok önemli projelerin çalışmalarını yürüttüklerini aktardı.

Ali Tuncay, “Bunların yanında birçok küçük projemiz de vardır. Önümüzdeki dönemde sadece Mağusa surlarıyla değil, ayrıca Lefkoşa surları ile ilgili çalışmalar yapacağız. Lefkoşa surlarıyla ilgili proje hazırlayıp çalışmalar başlatacağız” dedi.

Girne Kalesi’nin durumunun çok kötü olduğuna dikkat çeken Tuncay, Girne Kalesi için bir ekip belirleyip durum tespiti yapacaklarını, Girne Kalesi’nin de radarlarına girdiğini açıkladı.

Ali Tuncay, Lefke’de Roma Dönemi’nden kalma su kemerlerinde çalışmaları olacağını da dile getirdi.

Güney Kıbrıs’ta yürüttükleri birçok projeleri olduğunu anlatan Tuncay, geçtiğimiz günlerde Ayanni ve Aynikola Camileri’ndeki çalışmalarını tamamladıklarını belirtti.

Ali Tuncay, yine Baf’taki büyük caminin minaresini de yaptıklarını, ayrıca aşağı Baf’taki Türk hamamında çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Limasol’daki Osmanlı Hamamı’nın projelerine dahil olduğunu kaydeden Tuncay, Larnaka Tuzla’daki cami, hamam ve çeşme gibi yakın yakına kümelenmiş 3 çok önemli eserle ilgili proje geliştirdiklerini bildirdi.

Ali Tuncay, adanın gerek kuzeyinde gerek güneyinde birçok proje tamamladıklarına değindi. Bu projeleri bitirmenin yeterli olmadığını, bundan sonraki süreçte bu projelerin bakım, idame ve yönetimi konusunun gündeme geldiğine dikkat çekti.

Zaman zaman gazetelerde otların içinde kalan eski eserlerin yer aldığını işaret eden Tuncay, teslim ettikleri eserlerin kuzeyde gerek Eski Eserler Dairesi, gerek Vakıflar İdaresi’nin, güneyde de Kıbrıs Türk Malları Vasiliği ve Eski Eserler Dairesi’nin bu eserlerin bakım ve idamesini doğru şekilde yapmasını istediklerinin altını çizdi.

Gerekli bakımların yapılmadığı takdirde 3-5 yıl sonra doğanın getirdiği dış etkenlerden dolayı restore edilen eserlerde bozulmalar başlayabileceğini anlatan Tuncay, komite olarak bu nedenle bu yönde çalışmalar da yaptıklarını açıkladı.

Ali Tuncay, bu konunun kendi sorumluluklarında olmayabileceğini ancak yaptıkları çalışmalarla yetkililerin bunun farkına varmalarına çaba gösterdiklerini ifade etti.

Yeni projeler için taş ihtiyacı var

İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Başkanı Ali Tuncay, günümüzde devam eden çalışmaların mevcut uygun taş stoku ile bitirilebileceğini ancak bundan sonraki projeler için Mağusa’daki taş ocağına ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Söz konusu taş ocağının işletilmesi ile ilgili sıkıntılar yaşandığını anımsatan Tuncay, konuyla ilgili Ombudsman raporunu da hatırlattı.

Ali Tuncay, önümüzdeki kısa dönemde yeni bir seçim olacağını ve yeni bir hükümet oluşacağına işaret ederken, göreve kim gelirse gelsin bu taş ocağını en ucuz şekilde işletilmesini ve taş kaynağı sağlamasının gerekli olduğuna dikkat çekti.

Tuncay, “Projelerin devam etmesi için buna ihtiyacımız vardır. Maalesef bugüne kadar bu konuda mevcut siyaset kurumu bir sonuç üretemedi. Maalesef siyasilerimiz çözüm bulamadı” diyerek sözlerine son verdi.

Constantinides: “Bakıma ve iyi yönetilmeye ihtiyaçları var”

İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Rum üyesi Glafkos Constantinides, her iki tarafta da günümüze kadar çok güzel işlerin ortaya çıktığını ancak artık bu eserlerin ileride bakıma ve doğru şekilde yönetilmeye ihtiyaçları olduğuna vurgu yaptı.

Komite olarak artık bu konularla da ilgilenmeye başladıklarını söyleyen Constantinides, çünkü bu eserlerin tüm Kıbrıslılar, tüm Avrupalıların ve tüm dünya için önemli ve çok değerli olduklarını kaydetti.

Glafkos Constantinides, eserlerin bakım ve idameleri için yöntemler gerçekleştirmeye çalıştıklarını bildirdi.

Mağusa Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin en önemli çalışma alanlarından biri olduğunu anlatan Constantinidis, Mağusa’nın bir yerleşim yeri içerisinde konsantre olmuş bir sürü esere sahip olduğunu kaydetti.

Glafkos Constantinides, Mağusa’da yapılan çalışmaların ekonomik ve sosyal anlamda hem Mağusa’daki, hem de adadaki toplumların bir araya gelmesini sağlayacağını bildirdi.

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin çalışmalarının çok başarılı olduğuna değinen Constantinidis, 25’e yakın büyük ve 25’e yakın da küçük eserin çalışmalarını bitirdiklerini dile getirdi.

Glafkos Constantinides, gelecekte çalışma yapmayı planladıkları 86 eseri belirlediklerini ve 86 eserin içerisinden 25 tanesini öncelik olarak saptadıklarını açıkladı.

Bu çalışmaların topluma ve kişilere katacağı değerleri ön planda tutmaya başladıklarını anlatan Constantinitis, komite olarak geleceğe baktıklarını, çözümle birlikte her iki tarafın da bunu yapmaları için farkındalık yaratmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Beğendim 1 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek