Tarihimiz yok oluyor

banner37

Ortaçağ savaş mimarisinin en önemli örneklerinden olan Mağusa Surları yıkılmaya başladı. Yıllardır bakım yüzü görmeyen tarihi surdaki Yeni Kapı’nın batı kısmı, yağan yağmurlara dayanamadı ve dün yıkıldı.

Tarihimiz yok oluyor
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Ortaçağ savaş mimarisinin en önemli örneklerinden olan Mağusa Surları bakımsızlık ve bilinçsizlik nedeniyle her geçen gün daha fazla yok oluyor.

Tarihi kente giriş noktalarında biri olan Yeni Kapı’nın batısında bulunan sur duvarları, son günlerde ülkemizi etkisi altına alan kötü hava koşullarına, bir de surların bakımsızlıkları eklenince çöktü.

banner134
Mağusa İnisiyatifi’nden Dr. Okan Dağlı’nın sosyal medya hesabından çöken surların fotoğraflarını paylaşması üzerine öğrenilen üzücü durum, Mağusalıların tepkisine neden oldu.

“Tarihimiz günden güne eriyor” yorumları yapan vatandaşlar, Mağusa’da göz göre göre 700 yıllık tarihin, devlet politikalarımızdaki ilgisizlik nedeniyle yok olduğunu belirterek, eski eserlere yeteri kadar ilgi gösterilmemesini eleştirdi.

Mağusa İnisiyatifi sözcülerinden Dr. Okan Dağlı, 5 Aralık 2016 tarihinde ortaçağ savaş mimarisinin en gözde örneklerinden biri olan Mağusa Surları’nın, ayakta duramayacak durumda olduğuna dikkat çekmiş ve surların acil restorasyon ihtiyaçları olduğuna vurgu yapmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2016, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75