banner6

Tarihte hiç görülmedi Kurbanlık alan yok!

banner37

Tarihte hiç görülmedi Kurbanlık alan yok!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Aşırı pahalılık karşısında geçim derdine düşen vatandaşlar, bu yıl Kurban Bayramı’na çok kötü ekonomik koşullarda giriyor.

   Karnını nasıl doyuracağını düşünmekten bitap olan vatandaşlar, dini vecibelerinden olan kurban kesmeyi dahi unuttu. Vatandaştan talep olmayınca, kurbanlık hayvan satışları da tarihinde ilk kez “yok” denilebilecek düzeye düştü.

   Geçtiğimiz yıllarla kıyaslandığında bu yıl kurbanlık hayvan satışlarında çok ciddi oranda düşüş var.

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bu yıl kurbanlık satışlarının neredeyse yok denecek kadar az olduğunu, bugüne kadar satışların bu kadar kötü gittiği bir yıl olmadığını ifade etti.

   Naimoğulları, insanların geçinecek durumu kalmadığını, alım gücünün ciddi anlamda düştüğünü söyleyerek, böylesi bir dönemde kimsenin kurban alamadığına dikkat çekti.

   Bir miktar küçükbaş hayvan satışı olsa bile büyükbaşın hiç satılmadığına işaret eden Naimoğulları, ülkemizde çok büyük ekonomik sıkıntıların yaşandığını vurguladı.

“Kurban satışları tarihte ilk kez bu kadar düştü”

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bu yıl kurbanlık satışlarının neredeyse yok denecek kadar az olduğuna işaret ederek, “O kadar yıllık veteriner hekim ve birlik başkanıyım, satış anlamında hiç bu kadar zayıf geçen bir Kurban Bayramı görmedim” dedi.

   Naimoğulları, insanların geçinecek durumu kalmadığını, alım gücünün ciddi anlamda düştüğünü söyleyerek, böylesi bir dönemde kimsenin kurban alamadığına dikkat çekti.

   Mustafa Naimoğulları, vatandaşların haziran başında maaş artışı beklediğini, ama olmadığını, bu artış maaşlara yansıtılsaydı daha çok satış olabileceğini belirtti.

“Bir kuzu 3 bin TL, dana 30 bin TL”

   Bir miktar küçükbaş hayvan satışı olsa bile büyükbaşın hiç satılmadığına işaret eden Naimoğulları, ülkemizde çok büyük ekonomik sıkıntıların yaşandığının altını çizdi.

   Naimoğulları, kurban olarak en çok tercih edilen kurbanlık kuzunun kilo fiyatının geçen sene 50 TL, bu sene 60 TL olduğuna vurgu yaparak, bir kuzunun 40-50 kilo civarında olduğunu, 50 kiloluk bir kuzunun 3 bin TL’ye geldiğini kaydetti.

  Naimoğulları, dananın kilo fiyatının ise geçen sene 35 TL, bu sene 50 TL olduğunu belirterek, 550-600 kilo gelen bir dananın 30 bin TL tuttuğunu ifade etti.

   Girdi maliyetlerinin ciddi oranda artmasına rağmen, geçtiğimiz yıla oranla fiyatlarda çok fazla artış olmadığına işaret eden Naimoğulları, “Kurbanlık oğlağın kilo fiyatı geçen sene 45 TL’ydi, bu yıl 55 TL oldu. İneğin fiyatı 25 ile 27 TL civarındaydı, 40 TL oldu. Düvenin kilosu 35 TL’ydi, 45 TL oldu. Tosun ise 35 TL’den 50 TL’ye yükseldi” dedi.

“Mezbaha fiyatlarında ciddi artış oldu”

   Mezbahalardaki kesim ücretlerinin de ciddi derecede arttığını ifade eden Naimoğulları, bu ücretlerdeki artışın hayvan satışlarına yansıdığına vurgu yaptı.

   Naimoğulları, küçükbaş hayvanın kesim ücretinin 60 TL’den 120 TL’ye, büyükbaşın ise 250 TL’den 400 TL’ye çıktığını kaydetti.

2021-2022 kurbanlık fiyatlarının karşılaştırılması

Hayvan  2021 fiyat  2022 fiyat

Kuzu  50 TL  60 TL

Dana  35 TL  50 TL

Oğlak  45 TL  55 TL

İnek  27 TL  40 TL

Düve  35 TL  45 TL

Tosun  35 TL  50 TL

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104