Tarımsal araziler yasa bekliyor

Çiftçiler, hayvan üreticileri ve inşaatçı birlikleri, plansız yapılaşma nedeniyle ülkemizdeki tarım arazilerinin hızla yok olduğunu belirtirken, emlak sektörü bu görüşe katılmıyor.

Tarımsal araziler yasa bekliyor
  • 04 Haziran 2018, Pazartesi 9:04

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde her geçen gün tarımsal araziler yerini yavaş yavaş inşaat ve emlak sektörüne devrediyor. Dünyanın birçok ülkesinde tarımsal araziler yasa ile korunurken KKTC’de tarımsal arazilerin korunması için herhangi bir yasanın olmayışı her isteyenin her istediği yere inşaat yapabilmesine yol açıyor.

Ayrıca KKTC’de bulunan birçok arazide çok katlı büyüme olarak bilinen dikey büyüme yerine, tek katlı büyüme olarak bilinen yatay büyüme yapılmasından dolayı arazilerimizi çok daha erken yitiriyoruz.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş (Kelle), tarımsal arazilerin gün geçtikçe yok olduğunu belirterek, tarımsal arazilerin korunması için Toprak Koruma Yasası’nı hazırladıklarını ve haziran ayı başlarında söz konusu yasa taslağını bizzat Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’na sunacaklarını ifade etti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, tarımsal arazilerin gün geçtikçe azalmakta olduğunu belirterek, tarımsal arazilerin özellikle yatay büyümeden dolayı küçülmeye başladığını ifade etti.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, tarımsal arazilerin gün geçtikçe azaldığı iddiasının doğru olmadığını belirterek ülkemizdeki tarımsal arazilerin büyük bir bölümünün Mesarya ve Güzelyurt bölgesinde olduğuna ve kimsenin o bölgelere inşaat yapmadığını savundu.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, tarımsal arazilerin korunması için Ülkesel Fizik Planı’na göre imar planlarının yapılması gerektiğini dile getirerek, imar planlarının sadece tarımsal arazileri değil, ülkemizde bulunan doğal güzellikleri de koruyacağını ifade etti.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, ülkemizdeki en verimli arazilerin birçoğunun Güzelyurt bölgesinde olduğunu belirterek, özellikle Güzelyurt bölgesinde bulunan verimli topraklar üzerinde bulunan narenciye bahçelerinin gün geçtikçe azaldığını, bu sebeple hükümetin bir an önce Toprak Yasası çıkarak verimli arazileri koruma altına alması gerektiğini ifade etti.

Çavuş: Toprak Koruma Yasası’nı bakana sunacağız

 

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, tarımsal arazilerin gün geçtikçe yok olduğunu belirterek, tarımsal arazilerin korunması için çalışma yaptıklarını ve yapılan çalışmayı ilgili bakanlığa sunacaklarını ifade etti.

Çavuş, kendilerine yıllar önce hazırlanan Toprak Koruma Yasası’nın mecliste bekletildiği ve çalışmaların halen devam ettiğinin söylendiğini belirterek, birlik olarak yaptıkları araştırma neticesinde söz konusu yasanın mecliste olmadığını öğrendiklerini dile getirdi.

Bunun üzerine birliğin Disiplin ve Denetleme Kurulu’na Toprak Koruma Yasası’nın oluşturulması için yetki verdiklerini belirten Çavuş, taslağın hazır olduğunu ve haziran ayı başlarında bizzat Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’na sunacaklarını ifade etti.

Çavuş, bakana sunacakları taslağın bir önce uygulanmasını istediklerini söyleyerek Türkiye’den gelen suyun tarımsal arazilerde kullanılmasıyla birlikte yasanın öneminin daha da artacağına dikkat çekti.

Toprak Koruma Yasası’nı tetikleyecek olanın ise imar planlanması olduğunu belirten Çavuş, bakana sunacakları yasa taslağı geçerse imara açılacak yerlerde birlikten de görüş alınacağını dile getirdi.

 

“Birçok tarım arazisi inşaat sektörüne kaptırıldı”

Çavuş, tarımsal üretiminin geçmişe göre azalmasının köylülerin toprağını satmasına yol açtığını belirterek, Karşıyaka-Esentepe arası ve Mağusa’nın Çanakkale bölgesinden İskele boğazına kadar olan bölümlerin tarım yapılan alanının inşaat sektörüne kaptırıldığını ifade etti.

Birçok bölgede bulunan sanayi bölgelerininse siyasi rant adına verimli topraklar üzerine kurulduğunu dile getiren Çavuş, sanayi bölgelerinin kırsal kesimlerde bulunan dördüncü sınıf toprak alanlar olan kıraç arazilerin üzerine yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Köylerde işsizliğin azaltılması için sanayi alanlarının kırsalda bulunan araziler üzerine kurulmasını ve köylerde yaşayan gençlerin ara eleman olarak yetiştirilmesi gerektiğini belirten Çavuş, böylece hem köylerden kentlere olan göçün azalacağına, hem de verimli toprakların korunacağına dikkat çekti.

 

“Yatay büyüme tarımsal arazilerin yok olmasına yol açıyor”

Öte yandan yatay büyüme konusuna da değinen Çavuş, yatay büyümenin tarımsal arazilerin yok olmasına sebep teşkil ettiğini dile getirdi.

Çavuş, ada ülkesi olduğumuz için sınırlarımızın belli olduğunu söyleyerek, bu yüzden yatay büyümenin yerini dikey büyümeye bırakması gerektiğini söyledi. Ancak dikey büyümenin de üçüncü veya dördüncü sınıf topraklar üzerine yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Biz ya lüks yaşıyoruz ya da başka ülkelerden gelen zenginlerin lüksüne lüks katıyoruz” diyen Çavuş, “Tarımsal araziler korunmazsa ileride üretecek toprak kalmayacak ve gıda fiyatları artış gösterecek” şeklinde konuştu.

Naimoğulları: Tarımsal araziler yatay büyümeden dolayı küçülüyor

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, tarımsal arazilerin gün geçtikçe azalmakta olduğunu belirterek tarımsal arazilerin özellikle yatay büyümeden dolayı küçülmeye başladığını ifade etti.

Naimoğulları, sürekli olarak tek veya çift katlı evler yapılmasından dolayı tarımsal arazilerin küçüldüğünü belirterek, inşaat yapılacak alanlara dikey büyüme gereği apartman yapılması gerektiğini dile getirdi.

Müteahhitlerin birçok bölgede tarımsal arazileri satın aldığını belirten Naimoğulları, önlem alınmazsa birçok bölgedeki tarımsal arazinin yok olacağını ve böylece çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin sıkıntı yaşayacağına dikkat çekti.

Naimoğulları, ülkemizdeki tarımsal arazi miktarının 850 bin dönüm civarında olduğunu belirterek bu miktarın gün geçtikçe azaldığına vurgu yaptı.

Özellikle İskele, Karpaz ve Güzelyurt bölgelerindeki tarımsal arazilerde küçülme olduğunu belirten Naimoğulları, Lefkoşa bölgesinde bulunan Demirhan ve Haspolat civarlarında da birçok vatandaşın arazilerini müteahhitlere sattığını, müteahhitlerin ise satın aldığı arazilerde inşaat yapacağını dile getirdi.

 

“Tarımsal arazilerle ilgili düzenleme yapılmalı”

Naimoğulları, hükümetin tarımsal araziler konusunda ivedilikle yasal düzenleme yapması gerektiğini belirterek, hangi bölgede bulunan tarımsal arazinin imara açılmasının düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Tarımsal araziler konusunda önemli olanın verimli alanlara inşaat yapılmaması olduğunu söyleyen Naimoğulları, verimli arazilerin inşaat sektörüne kaymasıyla sıkıntıların başlayabileceğine dikkat çekti.

Naimoğulları, Güzelyurt’ta birçok narenciye ağacının olduğu verimli arazilerde ağaçların kesilerek yerine inşaat yapıldığını belirterek, narenciye sektöründe de ciddi bir düşüşün yaşandığına dikkat çekti.

Alioğlu: Verimli araziler koruma altına alınmalıdır

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, ülkemizdeki en verimli arazilerin birçoğunun Güzelyurt bölgesinde olduğunu belirterek, hükümetin bir an önce toprak yasası çıkarak verimli arazileri koruma altına alması gerektiğini ifade etti.

Alioğlu, özellikle Güzelyurt bölgesinde bulunan verimli topraklar üzerinde bulunan narenciye bahçelerinin gün geçtikçe azaldığını belirterek, yeraltı sularının tuzlanması, susuzluk ve maliyetlerin yüksek olması gibi etkenlerin narenciye sahiplerinin üretimden kopmasına yol açtığını dile getirdi.

Eskiden Güzelyurt ve Lefke bölgesinde bulunan narenciye bahçelerinin tarımsal arazileri olduğundan fiyatının düşük olduğunu belirterek, günümüzde söz konusu bölgelerde kurulan üniversitelerle toprak fiyatlarının arttığını, bunun da ekonomik olarak zor durumda olan üreticilerin arazilerini satmasına yol açtığına vurgu yaptı.

Alioğlu, tarımsal araziler içerisinde betonlaşmanın doğru olmadığını belirterek toprağın korunmasıyla ilgili hükümetin acil önlem alması gerektiğini ifade etti.

Güzelyurt bölgesinde geçtiğimiz yıl yaptıkları istatistiki verilere göre 33 bin dönüm narenciye bahçesi olduğunu söyleyen Alioğlu, bu rakamın bu yıl 30 bine düştüğünün tahmin edildiğini vurguladı.

 

Sungur: Tarımsal arazilerin azaldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, tarımsal arazilerin gün geçtikçe azaldığı iddiasının doğru olmadığını belirterek yatırımların genellikle Rum topraklarına yapıldığını ifade etti.

Sungur, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Nikos Anastasiadis’le görüşme yaptığı sırada yatırım yapılmış arazi konusunun gündeme geldiğini hatırlatarak kuzeyde 1 milyon 550 bin dönüm Rum malı varken güneyde 450 bin dönüm Türk malı olduğunu anımsattı.

Yatırımların en çok Rum malları üzerine yapıldığına dikkat çeken Sungur, KKTC’nin büyük bir bölümünün Rum malı olduğunu ve yatırım yapılmış Rum malı arazi miktarının 30 bin dönümü bile bulmadığını ifade etti.

Sungur, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan 1 milyon 550 bin dönüm Rum toprağının sadece 30 bin dönümüne yatırım yapılmasının ülkenin yüzde üçüne tekabül ettiğini belirterek tarımsal arazilerin azaldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını yineledi.

Ülkemizdeki tarımsal arazilerin büyük bir bölümünün Mesarya ve Güzelyurt bölgesinde olduğuna dikkat çeken Sungur, “Kimse Mesarya ve Güzelyurt’un tarımsal arazilerine inşaat yapmıyor” şeklinde konuştu.

 

“Ülkede yatay büyüme büyük bir sorun”

Sungur, ada ülkesi olduğumuz için arazi miktarının sınırlı olduğunu belirterek, ülkemizde yatay büyümenin büyük bir sorun teşkil ettiğini ve sürekli yatay büyüme yapılırsa sıkıntıların yaşanacağına dikkat çekti.

“Bir dönüm araziye bir ev yaparsak şehirlerimiz çok erken büyüyecektir” şeklinde konuşan Sungur, yatay büyüme ve master planının geçmemesi nedeniyle su, elektrik ve yol altyapısı olan arazileri çok erken yitirdiğimizi ve bunun sonucunda da emlak fiyatlarının yükseldiğini ifade etti.

  

“Yasaklamalardan dolayı ev fiyatları yükseldi”

Ayrıca ülkemizde yeni hiçbir şehrin de yaratılmadığını belirten Sungur, bunun mevcut olan tüm şehirlerdeki ev fiyatlarının yükselmesine etken olduğunu dile getirdi.

Sungur, ülkemizde imara açık arazi miktarının az olması nedeniyle yeni şehirlerin yaratılamadığına vurgu yaparak, özellikle Boğazköy bölgesinin konum olarak hem Lefkoşa’ya, hem de Girne’ye yakın olduğunu, ancak köyün birçok arazisinin imara yasaklanmış olması yüzünden şehirleşmenin yapılamadığını vurguladı.

Sungur, devletin ülke genelinde ormanlık alanlar dışında belli başlı bölgeleri imara açması gerektiğini belirterek imara açılan yerlere de sadece dikey büyüme izni vermesi gerektiğini ifade etti.

Dikey büyüme şartıyla imara açılan yerlerde ise yeşil alanların olması gerektiğini ifade eden Sungur, bunun için devletin arazilere yüzde 25 imar, yüzde 75’te yeşil alan yapma şartıyla izin vermesi gerektiğini vurguladı.

Sungur, “Yeşillikle birlikte büyüme olmalı” ifadesini kullanarak, belli başlı yerlerin imara açılmasıyla hem yeni şehirlerin kurulacağını, hem de yeşil alan miktarının artacağını ifade etti.

 

Gürcafer: İmar planları bir an önce çıkmalı

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, ülkemizdeki tarımsal alanların güç geçtikçe azaldığı iddiasının doğru olduğunu belirterek Rum tarafının tarımsal arazilerine bizden daha fazla sahip çıktığını ifade etti.

Gürcafer, sadece kırmızı toprakta yetişen Kıbrıs patatesinin dünyaca meşhur olduğunu belirterek kırmızı toprakların olduğu bölgelere imar planı olmamasından dolayı sürekli inşaatların yapıldığını ve böylece üretimin gün geçtikçe azaldığını dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda Ülkesel Fizik Planı’nın yapıldığını belirten Gürcafer, ülkemizdeki tarımsal alanların bu plana göre belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Gürcafer, imar planlarının Ülkesel Fizik Planı’na göre düzenlenip bir önce çıkartılması gerektiğini ifade ederek “Bir bölgede imar planı yoksa Fasıl 96 Yollar ve Binalar Düzenleme Yasası geçerli olur. Bu tanımlamayla da patates tarlalarına bile apartman dikilebilir” şeklinde konuştu.

“Ülkemizde imar planlarının olmaması sadece tarımsal arazilerin değil, doğal güzelliklerin de yok olmasına neden olur” diye konuşan Gürcafer, “İmar planı geleceğimizin planlanmasıdır” ifadesini kullandı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 ÇETİNKAYA TSK 19 9 4 6 4 31
7 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
8 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 19 2 7 10 -28 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık