banner6

Tarla ve hayvanlar satışa çıkarıldı

banner37

Tarla ve hayvanlar  satışa çıkarıldı
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkede yıllardır uygulanan yanlış tarım ve hayvancılık politikaları bu konudaki yasal eksiklerle de birleşince ülke üretimi yok olmanın eşiğine geldi.

   Tarım ve hayvancılık sektöründeki girdi maliyetlerinin artışı üreticileri toprağını ve hayvanını satma yoluna itti. Üreticilerin ciddi bir bölümü hayvanını ya da toprağını elden çıkararak farklı sektörlerde iş aramaya başladı.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, özellikle sahile yakın olan bölgelerde birçok üreticinin tarım için elverişli olan toprağını inşaat sektörüne sattığına şahit olduklarını anlattı.

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise tarımsal toprakların inşaat sektörüne geçmesinin, hayvan üreticilerinin hayvanlarını satmasından daha tehlikeli olup, satılan hayvanın yerine başka bir hayvan alınarak sektöre devam edilebileceğini ancak satılan toprağın tamamen kaybedileceğini belirtti.

Uluçam: Verimli topraklar

inşaat sektörüne satılıyor

   Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, özellikle sahil bölgelerinde üreticinin elindeki üretime uygun verimli toprakları inşaat sektörüne sattıklarına şahit olduklarını ifade etti.

   Benzer bir durumunun Tatlısu’da da olduğunu ifade eden Uluçam, bunun yansımasının ise ülkeye hem pahalılık, hem üretimin azalması, hem dışa bağımlılık, hem de sahillerin kirlenmesi olduğunu belirtti. Uluçam şu şekilde konuştu:

   “İmar planının yürürlüğe girmemesi nedeniyle bu sorunlar yaşanıyor. Ayrıca Toprak Koruma Yasamız da yoktur. Bu nedenle de üretime uygun toprakların üretim için kullanılmasını sağlayacak bir yasla düzenleme yoktur. Ülkedeki son üretim toprağı hesaplaması da 2010 yılında yapılmıştır. O dönemde de üretim için 70 bin dönüm toprağın kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Tabi üretici de zor durumdadır. Üretim maliyetleri çok ciddi ölçüde artmıştır. Bu nedenle toprağını elden çıkarıyor. Üreticiye iki, üç aylık çeklerle toprağını satmak cazip geliyor.”

Naimoğulları: Hayvan satın alınır

ancak kaybedilen toprak geri alınamaz

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvan üreticilerinin asla arazisini satmayacağını söyledi ve hayvan üreticisinin bu durumun tam aksine arazi aldığını ifade etti.

   Arazi olmadan hayvan üreticiliği yapılamayacağını kaydeden Naimoğulları, çiftçiye daha fazla arazi verilmesi için mücadele ettiklerini söyledi. Naimoğulları şu şekilde konuştu:

   “Bugün tarımsal arazilerin korunması gerekiyor, bu konuda mücadele verilmesi gerekiyor. Çiftçiler ellerindeki arazileri inşaat sektörüne satıyor. Ancak inşaat sektöründe yatay büyüme değil, dikey büyüme yapılması gerekiyor. Yatay büyüme olduğu için özellikle İskele bölgesinde tarım arazileri inşaat sektörüne satılıyor. Bugün inşaat sektöründen dolayı tarımsal araziler korunmuyor. Bunlar için gerekli yasa düzenlemenin yapılması gerekiyor. Hayvan üreticisi konusuna geldiğinde de hayvan üreticisi bugün hayvanını satsa da yarın yine hayvan alabilir. Önemli olan toprağın elden çıkmamasıdır. Hayvan değişebilir, satılabilir ancak toprak değişemez.”

“En sıkıntılı dönemi yaşıyoruz”

   Mustafa Naimoğulları içerisinde bulunulan durumun çok sıkıntılı bir dönem olup, bu dönemde üretim yapmanın hiç kolay olmadığını kaydetti.

   Birçok üreticinin giderlerin artması, istikrarlı bir hükümet olmaması ve siyasette sürekli kavga edilip, başka bir adım atılmaması nedeniyle önünü göremediğini söyleyen Naimoğulları şu şekilde konuştu:

   “Siyasiler üreticinin halkın sorunları ile ilgilenmiyor. Birçok üretici girdi maliyetlerini karşılayamıyor. Bu nedenle de başka sektöre geçmeye çalışıyor. Bu olunca da hayvanlarını satmak zorunda kalıyor. Önceki gün yine bir toplantı yaptık ve bu zamlarla ilgili bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi açısından vergisiz akaryakıt kullanılması lazım ve elektrik konusunda destek verilmesi gerekiyor ve arpanın desteklenmesi gerekiyor. Bunu her konuşmada söylüyoruz. Bunlar yapılmazsa üretim biter. Üretmek çok zordur. Sıcakta soğukta çalışmak zordur. Bizim işimiz klimanın altında değil, sıcağın altındadır. Klimanın altında olanlar sıcağın altında olanları anlamıyorlar.”

“Siyasetteki kavgayı bırakıp,

 üretimdeki sorunları çözsünler”

   Mustafa Naimoğulları bu dönem dışında da hayvancılık sektörünün sıkıntılar yaşadığını söyledi ancak şu anda bu sorunların aşılıp aşılmayacağının görülemediğini ifade etti.

   Naimoğulları, “hâlâ siyasetteki kavga devam ediyor. Bunları bırakıp, üretim sektörüne baksınlar, doğru politikalar yapsınlar. Tarımsal arazileri korusunlar, yabancı uyruklulara vermesinler. Binerce dönüm tarımsal toprak inşaat sektörüne kaymıştır” dedi.  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104