Tasarıda tüccar lehine değişiklik yaptılar!

banner37

Ziraat Mühendisleri Odası, meclis komitesinde madde madde görüşülmeye başlanan Hal Yasa Tasarısı’ndan endişeli… Oda başkanı Erkut Uluçam’a göre, bu tasarı üretici ve tüketiciyi korumuyor:

Tasarıda tüccar lehine değişiklik yaptılar!
banner8

Ceren ÖZBİL

“GENEL GEREKÇENİN DIŞINA ÇIKILDI”… Yaklaşık 19 yıl Cumhuriyet Meclisi’nde bekledikten sonra son dönemlerde ele alınan ve meclis alt komitesindeki görüşmeleri tamamlanmak üzere olan Hal Yasa Tasarısı’yla ilgili rahatsızlıklar gündeme geldi. Tasarının, son yapılan değişikliklerle yasalaşması durumunda ciddi sıkıtınlar yaratacağı savunuldu. Ziraat Mühendisleri Odası’nın iddialarına göre, bu yasa tasarısı, yapılan değişikliklerle, genel gerçeklerinden olan “üretici ve tüketiciyi korumak”  hedefinin dışına çıkarıldı ve tamamen tüccarı koruyan bir yapıya kavuşturuldu. Oda başkanı Erkut Uluçam, “Hal Yasası’nı, tüccarların lehine döndürmeye çalışıyorlar” suçlamasında bulundu

“HEDEF, MECLİS TATİLE GİRMEDEN GENEL KURULA SEVK ETMEK”… Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi Başkan Vekili Özdil Nami, Hal Yasa Tasarısı’nın komitede madde madde görüşüldüğünü söyledi ve “Hedefimiz, meclis tatile girmeden bu yasa tasarısını genel kurula sevk etmektir. Ancak teknik detayları olan bir yasadır. Bugün yine komite toplantısı var” dedi

Ülkemizde yıllardır hayal edilen ve son dönemde de “nihayet çıkıyor” denilen Hal Yasası, Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi’ndeki son haliyle rahatsızlıklara yol açtı. 19 yıllık beklemenin ardından meclis gündemine gelen tasarının yasallaşması durumunda ciddi sıkıntılara neden olacağı savunuluyor.

Ziraat Mühendisleri Odası’nın iddialarına göre, meclis alt komitesindeki Hal Yasa Tasarısı’nın son hali, üretici ve tüketiciyi korumuyor ve tamamen tüccarı korumaya yönelik.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi Başkan Vekili Özdil Nami, tasarıyla ilgili komitedeki görüşmeler hakkında, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam da tasarının mevcut haliyle yasalaşması durumunda ortaya çıkabilecek sıkıntılar hakkında bilgi verdi.

Uluçam: Hal Yasası’nı tüccarların lehine döndürmeye çalışıyorlar

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, yaşanan hükümet değişikliğinin ardından mevcut Hal Yasa Tasarısı üzerinde değişiklikler yapıldığını söyledi ve yapılan bu değişikliklerin de tüccarların lehine olduğunu iddia etti.

Uluçam, şöyle konuştu:

“Eylül 2020’ye kadar komite başkanı, şu andaki Başbakan Ersan Saner’di.

O komitede Ziraat Mühendisleri Odası olarak yer aldık ve itirazlarımız ile görüşlerimizi iletip, yasayı belli bir olgunluğa getirdik.

Tüccar tarafını da, üretici tarafını da mağdur etmeyecek şekilde bir tasarı ortaya çıktı.

Ardından hükümet değişikliği oldu. Bilindiği gibi bu yasa Ekonomi Bakanlığı uhdesindedir.

Bu hükümet değişikliğinin ardından Ekonomi Bakanı da, komite başkanı da değişti. Bunun ardından üreticiler bu yasayla ilgili tüccarların baskısı ile Ekonomi Bakanlığı’na çağrıldı. Bazı maddeler değiştirildi.

Kısacası bu yasayı tüccarların lehine döndürmeye çalıştılar.

banner134
Tüccarların alacağı komisyon oranı yasa tasarısında yüzde 8’di. Ancak bunu yüzde 20’ye çıkarmaya çalışıyorlar.

Mevcut çarpık düzenin yasallaşması anlamında çalışmalar yapılıyor”.

“Tüccar tarafının baskısı var”

Bu yasa tasarısının konuşulacağı yerin meclis alt komitesi olduğunu belirten Uluçam, “Ancak yeni oluşan komiteye sadece devlet tarafı, yani Tarım Dairesi temsilcisi ve Ekonomi Bakanlığı temsilcisi ve meclisteki diğer milletvekilleri çağırıldı. Hatta ilk başta tüccar tarafı da çağırıldı. Onun dışında üretici tarafı, sivil toplum örgütleri çağrılmadı. Gördüğümüz kadarıyla değiştirilmek istenen maddelerde tüccar tarafının baskısı var” dedi.

“Üreticiden alış fiyatı ile satış

fiyatı arasında dağlar kadar fark var”

Uzlaşılan maddelerin tekrardan üreticilerin aleyhine dönmeye başladığından söz eden Uluçam, şöyle devam etti:

“Bu yasanın genel gerekçesi kayıt altına almaktır. Hem üreticiyi hem de tüketici korumaktır.

Bakıldığında bir ürünün üreticiden çıkış fiyatı ile market fiyatı arasında dağlar kadar fark var. Yüzde 150, yüzde 200’e varan fark var.

Örneğin Türkiye’den gelen elma fiyatlarına bakıldığında, haldeki fiyatı 1 TL’dir, üreticinden çıkış fiyatı ise 0.80 TL civarındadır. Ancak biz bunu marketlerde 10 TL’ye yiyoruz. Arada yüzde 100’den fazla bir fark var”.

Nami: Hedef, meclis tatile girmeden tasarıyı genel kurula sevk etmek

Cumhuriyet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi Başkan Vekili Özdil Nami, Hal Yasa Tasarısı’nın komitede madde madde görüşüldüğünü söyledi ve “Hedefimiz meclis tatile girmeden bu yasa tasarısını genel kurula sevk etmektir. Ancak teknik detayları olan bir yasadır. Bugün yine komite toplantısı var” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75