banner6

Taşeron ayıbı!

banner37

Taşeron ayıbı!
banner151 banner143

“KÖLELİK SİSTEMİ”… DEV-İŞ eski Başkanlarından Hasan Felek, Kamu Görevlileri Yasası’nda ve Belediyeler Yasası’nda kamuda ve belediyede çalışanların yapacağı görevlerin belirlenmiş olduğuna değinerek taşeron sisteminin bu yasaları da çiğnediğini belirtti. Felek, taşeron sisteminin kölelik sistemi olduğunu söyledi.

“UCUZ İŞ GÜCÜ”…Kamu Hizmeti Komisyonu eski Başkanlarından Çetin Uğural, taşeron işçi konusunun kamudaki işleri ihaleye yoluyla özel sektöre devretme anlamına geldiğini belirtti. Taşeron işçinin bir nevi ucuz iş gücü anlamına geldiğini kaydeden Uğural, bu yöntemin devlete daha ucuza gelecek ve taşeron işçi çalıştıran şirketlere de kazanç sağlayacak bir yöntem olduğunu ifade etti.

Ceren ÖZBİL

   Kamuda ve belediyelerdeki taşeron işçi sayısı son dönemlerde çok ciddi oranda arttı. Bu durum ise sosyal hakları yatırılmayan, maaş alamayan taşeron işçilerin sokağa dökülmesiyle daha da gözle görülür bir hal aldı.

Bilindiği üzere şu anda eğitimde çalışan taşeron işçiler hakları için Başbakanlık önünde eylem yapıyor ve benzer durumlar belediyelerde de kısa süre önce yaşanmıştı.

   Hatta bu işçilerin ciddi bir bölümü de işe alınırken ilgili taşeron şirkete değil, ilgili bakanlıklara başvurduğunu anlatıyor.

Felek: Yasal değil

   DEV-İŞ eski Başkanlarından Hasan Felek, taşeron işçiliğin neo liberalizmin yeni bir uygulaması olduğunu söyleyerek ülkemizde de yasal bir durum olmadığını ifade etti.

   Kamu Görevlileri Yasası’nda ve Belediyeler Yasası’nda da kamuda ve belediyede çalışanların yapacağı görevlerin belirlenmiş olduğuna değinen Felek, taşeron sisteminin bu yasaları da çiğnediğini belirtti.

Felek, taşeron sisteminin kölelik sistemi olduğunu belirtti ve şu şekilde konuştu.

   “Gerek eğitimde gerek sağlıkta taşeron işçiler vardır. Bu bana göre hem Kamu Görevlileri Yasası’na hem de Belediyeler Yasası’na aykırıdır. Kamu görevleri kamu görevlileri ile belediye görevleri de belediye görevlileri ile yürütülür diye yasalarda belirtilmiştir. Buna rağmen ucuz iş gücü hesabı ile taşeron sistem her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Gerçekten büyük bir sömürü sistemidir. Hatta bu işçiler bırakın sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırımlarını maaşlarını bile doğru dürüst alamamaktadır. Bu da bu ülkenin bir utancıdır”.

“Utanç verici bir durum”

   Felek, şu anda Başbakanlık önünde eylem yapan taşeron işçilerin Eğitim Bakanlığı’na müracaat ederek işe alındıklarını anlattıklarının ifade edilmesi üzerine de şöyle dedi:

   Burada daha utanç verici bir durum söz konusudur. Bakanlık yapılacak işleri ihaleye çıkar ve ona göre verir. O işin kimlerle yapılacağını özel şirket belirler, bakanlık belirlemez. Bu büyük bir ayıptır. Taşeron işçi özel şirkete verilen bir işin karşılığında yapılan bir iştir. Bu sistem bir an önce kaldırılmalıdır. Bu çağda köle sistemi ile işçi çalıştırmak kabul edilebilir bir durum olmaması gerekir.

Uğural: Ucuz işçi gücü

   Kamu Hizmeti Komisyonu eski Başkanlarından Çetin Uğural, taşeron işçi konusunun kamudaki işleri ihaleye yoluyla özel sektöre devretme anlamına geldiğini belirtti.

   Taşeron işçinin bir nevi ucuz iş gücü anlamına geldiğini kaydeden Uğural, bu yöntemin devlete daha ucuza gelecek ve taşeron işçi çalıştıran şirketlere de kazanç sağlayacak bir yöntem olduğunu ifade etti.

   Uğural, bu yönteme ise kamudaki verimin düştüğü için başvurulduğunu düşündüğünü söyledi. Sözleşme ile yapılan istihdamlarda siyasi tercih söz konusu olduğuna değinen Uğural, siyasi tercihle yapılan istihdamlarda da verimlilik söz konusu olmadığını belirtti.

“Taşeron işçilerin başvurularını

bakanlığın alması son derece tuhaf” 

   Çetin Uğural, şu anda Başbakanlık önünde eylem yapan taşeron işçilerin Eğitim Bakanlığı’na müracaat ederek işe alındıklarını anlattıklarının ifade edilmesi üzerine ise bu durumun son derece tuhaf olduğunu belirtti. Uğural şu şekilde konuştu:

   Taşeronun çalıştıracağı işçinin sigortası var mı yok mu? Maaşını alıyor mu? Kontrol edilmesi gerekir. Bu yapılmayınca emeği karşılığında çalışan insanlara bir zulüm oluyor. Ancak taşeronun kimi çalıştıracağına da siyasiler karar veriyorsa bu ayrı bir konudur. Siyasi bir yatırım olarak bu konuların kullanıldığı anlamına geliyor.

   Çetin Uğural, kamudaki verimsizliğin çaresinin taşeron işçi çalıştırmak olmadığını belirtti ve “kamuda verimliliği sağlamanın üzerinde durulması gerekiyor. Yasalar bellidir. Bu çerçevede gerekli denetimler yapılabilir. Ancak bu yapılmıyor ve taşeron işçi alımına başvuruluyor” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104